مدیر جهاد کشاورزی خاش گفت: هفت هزار نفر شتر و بخش دام و طیور و فعالیتهای زراعی و باغی و شیلاتی در خاش تحت تاثیر خشکسالی های مداوم خسارت فراوان دیده اند .


به گزارش سنت نیوز، امان الله طوقی در بازدید از اراضی کشاورزی این شهرستان با تاکید بر دور شدن از مصرف فراوان آب در کشاورزی های سنتی و روی آوردن به کشت های با نیاز آبی بسیار کم مانند گیاهان دارویی، زعفران، تولیدات گلخانه ای، پسته و غیره اظهار داشت: بهترین شیوه برای مقابله با شرایط بحرانی استفاده درست از منابع آب
طوقی با برشمردن پتانسیل های ارزشمند کشاورزی و منابع طبیعی در این شهرستان گفت: خشکسالی های پی در پی که وارد بیست و یکمین سال خود شده، خسارتهای فراوانی را به بخش کشاورزی و منابع طبیعی وارد کرده است .
وی اظهار داشت: مبارزه با آفات کشاورزی در دستور کار جهاد کشاورزی خاش قرار گرفته، ولی به لحاظ خشکسالی ها و خشک شدن چاهها و قنوات و چشمه سارها جبران خسارتها بسیار دشوار بوده است .
طوقی ادامه داد: افزون بر پنج هزار هکتار سامانه نوین آبیاری در خاش اجرا شده و چند هزار هکتار نیز تهیه طرح شده و تلاش کرده ایم الگو های کشت را تغییر بدهیم و گونه های گیاهی با نیاز آبی کم مورد توجه قرار گرفته اند .
مدیر جهاد کشاورزی خاش محدودیت مالی و مشکلات اعتباری را از عوامل تاثیرگذار در اجرای پروژه ها عنوان و تاکید کرد: اسناد خزانه مقداری در کارها اختلال ایجاد کرده که امیدواریم با حمایتهای ویژه و نگاه بلند دولت بتوانیم خدمات شایسته ای را به جامعه هدف ارائه بدهیم .
طوقی تاکید کرد: به همت ادارات تعاون روستایی و غله خاش افزون بر یکهزار تن گندم مازاد بر مصرف کشاورزان خاش خریداری شده است .