داعش در شهرهای موصل عراق و درنه لیبی در آستانه ماه رمضان با صدور حکمی برپایی نماز مستحبی «تراویح» را حرام اعلام کرد

به گزارش سنت نیوز به نقل از خبرگزاری ایکنا،‌ گروه داعش در موصل از تمامی امام‌های جماعات مساجد خواسته است این دستور را اجرا کنند.

بنا بر این گزارش، مجازات عدم رعایت این دستور اعدام است.

شیخ عدنان یکی از مفتیان عراقی می‌گوید: گروه تروریستی داعش در امور خدا و پیامبرش نیز دخالت می‌کند. آنان حتی زمان خواندن نماز و افطار را به میل خود تغییر داده‌اند.

وی گفت: داعش همچنین دید و بازدید در این ماه را منع و حتی رفتن به خرید پس از افطار را ممنوع اعلام کرده است.

به گزارش پایگاه خبری الدستور مصر،‌ داعش در شهر درنه واقع در شرق لیبی با نام «شباب الاسلام» که ماه نوامبر بیعت خود را با داعش در عراق اعلام کرد؛ نیز با ممنوعیت برپایی نماز تروایح اظهار داشت: اقامه نماز تراویح به دلیل آنکه مخالف سنت نبوی و بدعت در دین است، حرام می‌باشد.

این گروه از ابتدای اعلام موجودیت در بیانیه‌ای اعلام کرده از این پس “قوانین اسلامی”! مورد نظر خود را در این شهر تاریخی اجرا می‌کند.

آنها در بیانیه خود از تشکیل کمیته شرعی برای پایان دادن به منازعات و ایجاد مصالحه میان مردم شهر درنه خبر داده و تصریح کردند که «از همه قوانین کفر، آداب و رسوم جاهلی و مؤسسات و نهادهای مخالف با دین خدا بیزاری می‌جوییم و از همه افراد می‌خواهیم به مسیر توبه و به دامان الهی بازگردند».

این گروه در لیبی قوانین دیگری را نیز تصویب کرده‌اند که تقسیم روزهای هفته برای دانشجویان دختر و پسر، ممنوعیت تدریس بانوان به آقایان و آقایان به بانوان در تمام مقاطع تحصیلی، ممنوعیت سیگارکشیدن، زمان‌بندی ساعات خرید مجزا برای زنان و مردان در بازار از جمله آن‌ها است.

نماز تراویح نماز جماعتی است که مسلمانان اهل سنت در ماه مبارک رمضان پس از نماز عشاء برپا می‌کنند.