رئیس مرکز بهداشت خاش سیستان و بلوچستان گفت: شهروندان دام زنده ویژه عید سعید قربان را از مراکز و میادین دام مورد تایید دامپزشکی تهیه کنند تا دچار بیماری های مشترک بین دام و انسان نشوند

به گزارش سنت نیوز؛ علی نقی زاده اظهار داشت: ذبح دام در کشتارگاه و خودداری از ذبح غیربهداشتی آن در منزل، استفاده از وسایل حفاظت فردی مانند دستکش، عینک و غیره هنگام تماس و ذبح دام ضروریست.
وی بیان کرد: نگهداری گوشت دام تازه ذبح شده حداقل به مدت ۲۴ ساعت و جگر و احشای دام به مدت ۴۸ ساعت در دمای معمولی یخچال قبل از خرد کردن و مصرف برای پیشگیری از از بیماری توصیه می شود.
رئیس مرکز بهداشت خاش با اشاره به اینکه بیماری تب کریمه کنگو در دام علائم مشخصی ندارد اظهار داشت: با توجه به نزدیک شدن عید سعید قربان و افزایش موارد ذبح غیربهداشتی دام، امکان بروز موارد جدید این بیماری اجتناب ناپذیر بوده و لازم است برای پیشگیری از وخامت حال و مرگ مبتلایان به این بیماری نسبت به شناسایی و درمان به موقع موارد مبتلا اقدام شود.
وی بیان کرد: آموزش و آگاهی بخشی عمومی بویژه در گروه‌های در معرض خطر بیشتر اعم از دامداران، قصابان و فروشندگان دام یکی از مهمترین اولویت های پیشگیری از این بیماری است.
نقی زاده ضمن تأکید بر تشدید آموزش ها از طریق تریبون های نمازهایجمعه، برگزاری دوره و کلاس های آموزشی، نصب بنر و استند، توزیع تراکت و پمفلت، ظرفیت فضای مجازی و غیره و نیز تقویت بازدید از میادین عرضه دام و کشتارگاه ها افزود: کارکنان مرکز بهداشت فعالیت های پیشگیرانه خود را از ۲ هفته قبل از عید قربان آغاز کرده اند.