ینس ستولتنبرگ، دبیرکل جدید ناتو روز پنجشنبه ۰۶ نوامبر ۲۰۱۴ برای دیدار از نیروهای ناتو وارد کابل پایتخت افغانستان شد.

به گزارش سنت نیوز به نقل از خبرنامه ناتو، ستولتنبرگ دراین سفر با سربازان کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی(ناتو) دیدار میکند و از تلاش های ۱۳ ساله شان در افغانستان ستایش می نماید.

درخبرنامه این سازمان آمده است: “دبیرکل با رئیس جمهور اشرف غنی و عبدالله عبدالله رئیس اجرایی حکومت افغانستان دیدار می‌کند تا در مورد همکاری‌های ناتو و افغانستان به شمول راه اندازی ماموریت حمایت قاطع در ۲۰۱۵ گفتگو کند.”

دبیرکل ناتو با ورودش در فرودگاه کابل از یک مرکز آموزش نیروهای ویژه افغان دیدار کرده و قول داد که ناتو بعد ازسال ۲۰۱۵ نیز از افغانستان حمایت می کند.

قرار است تا دو ماه دیگر، نیروهای خارجی افغانستان را ترک کنند و مسئولیت امنیتی سراسر این کشور را ارتش افغان به عهده گیرد. براساس گزارش ها، فقط ۱۲۵۰۰ سرباز خارجی برای آموزش ارتش افغان دراین کشور باقی می مانند.

سال ۲۰۱۵ میلادی، سال “حمایت قاطع” از نیروهای امنیتی افغان نام گذاری شده است و قرار است از اول سال۲۰۱۵ میلادی، ناتو “حمایت قاطع” خودرا در راستای آموزش و حمایت از ارتش افغان آغاز کند.

افغانستان یک ونیم ماه پیش، با آمریکا و ناتو پیمان امنیتی نیز امضاء کرد که براساس آن آمریکا و ناتو مکلف اند در راستای آموزش و حمایت از ارتش افغان با افغانستان همکاری کنند.