رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: مقرر شده هر یک از دستگاه‌های اجرایی که مصوبات ستاد استانی کرونا را در زمینه پروتکل‌های بهداشتی رعایت نکنند به دادستانی معرفی شوند.

به گزارش سنت نیوز، سیدمحمد هاشمی شهری اظهار داشت: تعداد آزمایشات تخصصی کرونا در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان از ابتدای بحران تاکنون  به بیش از ۲۰  هزار مورد رسیده است. با توجه به پیشرفته بودن و گران قیمت بودن تست PCR کرونا، روزانه بیش از ۱۰۰۰ میلیون ریال در این دانشگاه  صرف انجام  رایگان این تست تشخیصی می‌شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان افزود: هزینه‌های جاری و روزمره در مراکز بیمارستانی حدود دو برابر و درآمدهای اختصاصی به نصف کاهش پیدا کرده است. تامین منابع مالی برای استمرار ارائه خدمات به مردم ضرورت دارد و برای استمرار این خدمات علاوه بر صرفه‌جویی در هزینه‌ها نیازمند تقویت بیش از پیش حمایت‌های بیمه‌ای و پرداخت مطالبات بیمارستان‌ها از سوی سازمان‌های بیمه‌گر هستیم.وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه تاکنون اداره‌کل بیمه خدمات درمانی تعامل خوب و واقع بینانه‌ای در پرداخت مطالبات بیمه‌ای بیمارستان‌ها و مراکز درمانی دانشگاه داشته و امیدواریم تا این تعامل همچنان استمرار یابد.

هاشمی شهری با تاکید بر اینکه دستگاه‌های اجرایی که پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نکنند به دادستانی معرفی می‌شوند، گفت: رعایت پروتکل‌های بهداشتی برابر با حفظ سلامت هم استانی‌ها و الزام به اجرای آن بر همه دستگاه‌ها مبرهن است. مقرر شده هر یک از دستگاه‌های اجرایی که پس از بررسی کارشناسان حوزه بهداشت، مصوبات ستاد استانی کرونا را در زمینه پروتکل‌های بهداشتی رعایت نکنند به دادستانی معرفی شوند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: با توجه به افزایش موارد مثبت آزمایشگاهی کرونا در استان میزان بیماران بستری و بدحال در بخش‌های بستری بیمارستانی افزایش یافته است. باز هم تاکید می‌کنیم ظرفیت تخت‌های بیمارستانی به بالاترین حد پذیرش بیماران کرونا رسیده و از مردم تقاضای مشارکت برای  رعایت هشدارها و اصول بهداشتی داریم.

وی ادامه داد: در حال حاضر از ظرفیت سایر بخش‌های بیمارستانی برای پذیرش و بستری  بیماران کرونا استفاده می‌کنند. تعدادی از افراد جوان مبتلا به کرونا بدحال و نیازمند مراقبت‌های  ویژه در  بیمارستان‌ها بستری هستند. هم‌استانی‌ها آگاه باشند که این بیماری سن و سال نمی‌شناسد.

هاشمی شهری اضافه کرد: در چند روز اخیر شاهد بستری شدن موارد کرونا از بین اقشار  جوان  با حدود سنی ۳۵ سال در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها هستیم. تغییر رفتار ویروس در سطح جامعه و سرعت انتشار آن در بین همه اقشار بسیار محسوس و مشهود است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: رسالت ما خدمت به مردم است و تا آخرین لحظات از سلامت هم استانی‌ها صیانت خواهیم کرد. هدف ما از هشدارهای بهداشتی در وهله اول  ارتقای سطح سلامت مردم و ارائه خدمات کیفی و استاندارد به بیماران بستری در بیمارستان‌ها است.

وی خاطرنشان کرد: پیش‌بینی شده بود که در صورت  برگزاری تجمعات غیرضروری شاهد روند فزاینده ابتلا و مرگ و میر باشیم و متاسفانه در حال حاضر این پیش‌بینی‌ها با افزایش مراجعات به بیمارستان‌ها و لبریز شدن بخش‌های بستری اتفاق افتاده است. مردم می‌توانند به فعالیت‌های عادی و امور اقتصادی و اجتماعی خود بپردازند اما لازم است تا حتماً اصول فاصله‌گذاری هوشمند اجتماعی را رعایت کنند.

هاشمی شهری افزود: فاصله‌گذاری هوشمند یعنی اینکه تا جایی که امکان دارد در تجمعات و جاهای شلوغ حضور پیدا نکنند، در صورتی که حضور در این فعالیت‌ها اجتناب‌ناپذیر است فاصله ایمن یک و نیم متری را رعایت کنند، حتماً از ماسک استفاده کنند، بهداشت دست و آداب تنفسی را رعایت کنند و در صورتی که علائم و نشانه‌های بیماری تنفسی دارند از حضور در نزدیکی دیگران، حتی اعضاء خانواده اجتناب کنند و به پزشک مراجعه کنند.