در پی شیوع موج ویروس کرونا در سراسر کشور و به‌تبع آن در استان سیستان و بلوچستان تلاشی همه‌ جانبه از سوی مسئولان و مردم جهت مقابله با این بیماری فراگیر آغاز شده و تقریباً همه مردم به نحوی درگیر موضوع هستند

به گزارش سنت نیوز، در پی شیوع موج ویروس کرونا در سراسر کشور و به‌طبع آن در استان سیستان و بلوچستان تلاشی همه جانبه از سوی مسئولان و مردم جهت مقابله با این بیماری فراگیر آغاز شده و تقریباً همه مردم به نحوی درگیر موضوع هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان اظهار داشت: همکاران ما شرایط مناسبی را برای اسکان‌ بیماران در نقاهتگاه خارج بیمارستانی زاهدان فراهم کرده‌اند. بیماری کووید-۱۹ فقیر و غنی نمی‌شناسد و هر فردی از هر طبقه اجتماعی ممکن است به آن ‌مبتلا شود.

سیدمحمد هاشمی شهری افزود: از فعالان حوزه فرهنگ اجتماعی می‌خواهم تا در این مرحله از همه‌گیری  نسبت به انگ‌زدایی از این بیماری اقدام کنند چون متاسفانه برخی افراد به اشتباه این بیماری را مایه سرشکستگی خود می‌دانند.

وی خاطرنشان کرد: اگر افرادی که علایمی مثل سرفه خشک، گلو درد، تب و تنگی نفس دارند به‌دلیل مسائل فرهنگی از بیان مشکلات و مراجعه به مراکز غربالگری خودداری کنند و یا پس از بستری در بیمارستان به نقاهتگاه نروند هم به سلامت خودشان آسیب می‌رساند و هم‌ سلامت عمومی را تهدید می‌کند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: با توجه به پیش‌بینی‌های به عمل آمده با در نظر گرفتن نوع رفتار شهروندان و جابه‌جایی بین شهرها و بعضا عدم رعایت موارد حفاظت شخصی، ضرورت دعوت از نیروهای داوطلب ارائه خدمات پرستاری و کمک پرستاری جهت خدمت در بیمارستان های تحت پوشش احساس می‌شود.

هاشمی شهری ادامه داد: از دانش‌آموختگان رشته پرستاری و افرادی که دوره کمک پرستاری را گذرانده‌اند دعوت می‌شود تا جهت ثبت‌نام ارائه خدمات داوطلبانه به بیماران بستری در بیمارستان‌ها با شماره تلفن ۳۳۴۲۹۴۴۷ ستاد بحران دانشگاه علوم پزشکی زاهدان تماس حاصل کنند تا در شرایط ضرورت به‌کارگیری شوند.

غربالگری بیش از ۲۲۲ هزار نفر در مبادی ورودی سیستان و بلوچستان

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان سیستان و بلوچستان اظهار داشت: از ابتدای طرح پایش سلامت از ۱۴ اسفندماه در استان تا صبح امروز ۲۲۲ هزار و ۵۰۷ نفر مورد ارزیابی تست غربالگری، تب سنجی و اطلاع‌رسانی قرار گرفتند. همچنین تعداد ۹۲ هزار و ۶۱۴ دستگاه خودرو مورد ارزیابی تست غربالگری، تب سنجی و اطلاع رسانی قرار گرفتند.

رسول راشکی با بیان اینکه در اجرای این طرح ۱۰۰ نفر از افراد مشکوک به کرونا جهت سیر مراحل بعدی به مراکز درمانی معرفی شدند، افزود: ۲۸ پایگاه در ۱۴ شهرستان کار پایش سلامت و غربالگری را در مبادی ورودی در استان را بر عهده دارند.

وی خاطرنشان کرد: در ایستگاه‌های غربالگری ویروس کرونا این استان ۱۰۰۰ نیروی داوطلب به همراه ۲۴۸ نفر از پرسنل جمعیت هلال احمر استان و با بکارگیری ۲۸۲ دستگاه آمبولانس و خودروی کمک دار کار پایش سلامت مسافرین را انجام می‌دهند.

تاکنون ۵۵ درصد از جمعیت سیستان مورد غربالگری کرونا قرار گرفته‌اند 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زابل از زحمات مدافعان سلامت سیستان، قدردانی کرد و اظهار داشت: با بحران کرونا ویروس کارکنان دانشگاه به صورت شبانه روز در خدمت مردم هستند و در جنگ با کرونا، این عزیزان در معرض خطر بوده اما بنا بر وظیفه با همت بیشتر، خاضعانه ارائه خدمت می‌کنند و انتظار می‌رود مردم نیز نکات بهداشتی را رعایت کنند تا از گزند این بیماری در امان باشند.

میرزایی افزود: روند مبتلایان رو به افزایش است به طوریکه طی ۷۲ ساعت اخیر تعداد ۸ نفر مثبت داشتیم که دلیل آن حضور مسافران از شهرهای آلوده به کرونا ویروس در سطح منطقه است، همچنین عدم رعایت نکات و هشدارهای  بهداشتی نیز باعث افزایش مبتلایان به بیماری کووید ۱۹ است و اکنون تعداد موارد مثبت به ۲۸ نفر رسید.

وی از شهروندان سیستانی تقاصا کرد به تلفن ۴۰۳۰ که از سوی همکاران بهداشتی جهت غربالگری کرونا ویروس تماس گرفته می شود پاسخ دهند تا روند غربالگری سریعتر انجام و با پیگیری همکاران به افراد مشکوک کمک شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زابل گفت: تا  ۳ فروردین‌ماه تعداد  ۲۷۴ هزار و ۵۹۷ نفر یعنی حدود ۵۵ درصد از جمعیت منطقه سیستان از طریق سامانه ۴۰۳۰ مورد غربالگری کورونا قرار گرفته‌اند. همچنین ۸۱٫۷۱ درصد از موارد مشکوک و ۹۴ درصد از موارد فوری ثبت‌نام شده در سامانه سلامت نیز از طریق سامانه ۴۰۳۰ توسط پرسنل بهداشتی پیگیری شده‌اند.

میرزایی گفت: وی از مردم خواست از طریق سامانه salamat.gov.ir نیز در غربالگری کرونا ویروس شرکت کنند و اگر مورد مشکوکی باشد فورا توسط همکاران بهداشتی پیگیری می‌شود.