به گفته مقامات ناتو ماموریت اصلی این نیروها پس از ۲۰۱۴ آموزش، مشوره‌دهی و حمایت از نیروهای نظامی و امنیتی افغانستان خواهد بود.

به گزارش سنت نیوز به نقل از بی بی سی، دفتر رئیس جمهوری افغانستان اعلام کرد که امروز، سه‌شنبه، ۸ میزان/ مهر موافقتنامه امنیتی میان افغانستان و آمریکا و میان افغانستان و ناتو در ارگ ریاست جمهوری امضا خواند شد.

خبرنامه‌ این دفتر که برای رسانه‌های همگانی ارسال شده، زمان امضای سند و اینکه چه کسانی به نمایندگی از طرف های این قرارداد، آنها را امضا خواهند مشخص نمی‌کند.

۱۴۰۹۳۰۰۷۰۶۴۴_us_afghanistan_624x351_afp

اکنون یکی از سئوالهای مطرح این است که اینکه چه مقاماتی این موافقت‌نامه ها را امضا خواهند کرد از سئوالاتی است که در روزهای اخیر مطرح بوده است.

به گفته دفتر ریاست جمهوری افغانستان در این مراسم نمایندگان دو طرف سخنرانی کوتاهی خواهمند کرد اما به خبرنگاران امکان طرح سئوالاتشان داده نخواهد شد.

این مراسم به صورت زنده از تلویزیون ملی افغانستان نشر خواهد شد.

حامد کرزی رئیس جمهور سابق افغانستان از امضای این پیمان خودداری کرد و این موضوع باعث بروز تنش در روابط با آمریکا و افزایش نگرانی‌های امنیتی شد.

آقای کرزی گفته بو، در صورتیکه پیمان امنیتی با آمریکا منجر به آمدن صلح به کشورش نشود و در صورتیکه آمریکا نبرد علیه طالبان را در افغانستان ادامه دهد، پیمان امنیتی با آمریکا را امضا نخواهد کرد. وی خواستار مذاکرات صلح با طالبان بود.

رئیس جمهوری سابق افغانستان همچنین نحوه کارکرد نیروهای آمریکایی در افغانستان را به باد انتقاد گرفته و گفته بود که آمریکا، بریتانیا و گروه طالبان در مورد فروپاشی حکومتش در صورت خروج نیروهای خارجی از افغانستان از موضع مشترکی حرف می‌زنند.

اگر موافقت‌نامه امنیتی میان افغانستان و آمریکا امضا شود، تا حدود ۱۵ هزار نیروی آمریکایی و تعدادی نیرو از دیگر کشورهای عضو ناتو می‌توانند پس از پایان ماموریت رزمی نیروهای ناتو در پایان سال ۲۰۱۴ در افغانستان باقی بمانند.

به گفته مقامات ناتو ماموریت اصلی این نیروها پس از ۲۰۱۴ آموزش، مشوره‌دهی و حمایت از نیروهای نظامی و امنیتی افغانستان خواهد بود.

براساس پیش‌نویش کنونی موافقت‌نامه امنیتی که از سوی لویه‌جرگه مشورتی تایید شده، نیروهای خارجی در افغانستان پس از ۲۰۱۴ در پایگا‌ه‌هایی در بگرام، کابل، مزارشریف، هرات، قندهار، شیندند، گردیز و هلمند مستقر خواهند شد.