خانه » افغانستان » دیدار اشرف غنی و نارندرا مودی در دهلی

دیدار اشرف غنی و نارندرا مودی در دهلی

به گزارش سنت نیوز به نقل از ایسنا، سخنگوی وزارت خارجه هند در صفحه رسمی توییتر خود نوشته که مقام‌های ارشد هند و افغانستان در این دیدار، درباره موضوعات مختلف مورد علاقه دو طرف، کشورهای منطقه و جهان و همچنین درباره تلاش‌ها برای پایان دادن به تهدید تروریسم صحبت کرده‌اند.

ارگ ریاست جمهوری افغانستان نیز با نشر خبرنامه‌ای افزوده که در این سفر غنی با سوشما سواراج، وزیر خارجه دیدار و در مورد موضوعات مختلف به ویژه مسایل منطقوی، همکاری‌های اقتصادی، تجارتی، حمل و نقل و مبارزه با تروریسم بحث و تبادل نظر کرده‌اند.

دو طرف در این دیدار درباره استراتژی جدید آمریکا برای افغانستان و جنوب آسیا و شرایط منطقه پس از اعلام این استراتژی صحبت و آن را برای بهبود وضعیت منطقه، ارزنده توصیف کرده‌اند.

غنی در این دیدار گفته که کریدور هوایی میان افغانستان و هند کامیاب است و افغانستان می‌خواهد تا از طریق کریدور دریایی از آسیای مرکزی به هند وصل شود. این کار به گفته غنی می‌تواند منطقه را به مرکز همکاری‌های اقتصادی مبدل سازد.

رئیس‌جمهوری افغانستان از هند خواسته که در بخش معدن، نساجی و صنایع دستی افغانستان را یاری رساند.

وزیر خارجه هند اعلام کرده که هند همانند گذشته در عرصه‌های مختلف با دولت و مردم افغانستان همکار خواهد بود.

به گزارش بی.بی.سی، براساس خبرنامه ارگ ریاست جمهوری افغانستان، غنی در این سفر با رام‌نات کوویند، رئیس‌جمهوری هند نیز دیدار کرده است.

در این دیدار رئیس ‌جمهوری هند، سفر غنی را در تقویت روابط دو جانبه ارزنده توصیف کرده‌ است.

گسترش روابط و همکاری‌های افغانستان و هند در عرصه‌های مختلف از موضوعات مورد مذاکره میان مقام‌های دو کشور خواهد بود.

غنی در این سفر، در “بنیاد بین‌المللی ویویک انندا” در شهر دهلی سخنرانی خواهد کرد.

صلاح‌الدین ربانی، وزیر امور خارجه، محمدحنیف اتمر، مشاور امنیت ملی، نرگس نهان سرپرست وزارت معدن و نفت و شماری از مقام‌های دیگر دولت افغانستان رئیس‌جمهوری را در این سفر همراهی می‌کنند.

غنی بعد از حمله‌های خونین شورشیان به مراکز نظامی و غیر نظامی به هند سفر می‌کند؛ حمله‌هایی که دولت افغانستان مدعی است که کشور پاکستان در اجرای آن به شورشیان افغان کمک و به آنها پناه داده‌اند.

چندی قبل شاهد خاقان عباسی، نخست‌وزیر پاکستان گفته بود که هند نباید هیچ نقش سیاسی و نظامی در افغانستان داشته باشد.

عباسی که در نشست شورای روابط خارجی آمریکا صحبت می‌کرد، در پاسخ به این سئوال که با توجه به استراتژی جدید آمریکا برای منطقه نقش هند در افغانستان را تا چه اندازه می‌داند، پاسخ داد: صفر.

عباسی علاوه کرد که نقش سیاسی و نظامی هند در افغانستان اوضاع را پیچیده می‌سازد و هیچ مشکلی را حل نمی‌کند. اما او گفته بود که ایفای نقشی اقتصادی در افغانستان به خود هند بستگی دارد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*