منابع دیپلماتیک اعلام کردند، پس از آنکه واشنگتن اطمینان داد که دیپلمات‌ آمریکایی که مقصر یک تصادف مرگبار در اسلام آباد بوده تحت قوانین آمریکا محاکمه خواهد شد، این دیپلمات پاکستان را به مقصد افغانستان ترک کرد.

به گزارش سنت نیوز، به نوشته روزنامه نیشن، این اقدام چند روز پس از آن صورت گرفت که اسلام‌آباد اعلام کرد محدودیت‌هایی را بر تحرکات تمامی دیپلمات‌های آمریکایی مستقر در این کشور اعمال خواهد کرد و این اقدام در واکنش به محدودیت‌های مشابه واشنگتن بر دیپلمات‌های پاکستانی صورت می‌گیرد.

اداره تحقیقات فدرال پاکستان روز یکشنبه جوزف امانوئل هال، رایزن دفاعی آمریکا را از خروج از پاکستان منع کرد و باعث شد یک هواپیمای نظامی آمریکایی که برای بردن جوزف امانوئل هال آمده بود بدون وی این کشور را ترک کند.

یکی از دادگاه‌های اسلام‌آباد در حکمی اعلام کرد که معافیت دیپلماتیک جوزف امانوئل هال درخصوص تصادف ۷ آوریل سال جاری میلادی اعمال نخواهد شد؛ تصادفی که در آن خودروی این رایزن دفاعی آمریکا با یک موتورسیکلت برخورد کرده و باعث کشته شدن موتورسوار ۲۲ ساله آن شد.

از زمان آغاز سال جاری میلادی هنگامی که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا صریحا در توئیتی توقف کمک نظامی به اسلام‌آباد را اعلام کرد، روابط میان این دو کشور به طور چشمگیری خدشه‌دار شده است.

ترامپ در آن توئیت گفته بود که “پاکستان ۱۵ سال است که در مقابل کمک‌های ما چیزی جز دروغ و فریب به ما تحویل نمی‌دهد.”