اشرف غنی احمدزی، رئیس جمهوری افغانستان، شام گذشته در راس یک هیات بلند رتبه دولتی برای سفری چهار روزه عازم چین شد.

به گزارش سنت نیوز به نقل از بی بی سی؛ این سفر به دعوت رسمی شی‌ جین‌پینگ رئیس جمهوری چین انجام می‌شود و نخستین سفر آقای احمدزی به پکن به عنوان رئیس جمهوری افغانستان است.

خلیل نوری خبرنگار بی‌بی‌سی که برای پوشش سفر آقای احمدزی به چین رفته می‌گوید که حدود ۲۰ تاجر افغان، آقای احمدزی را در این سفر همراهی می‌کنند و قرار است آقای احمدزی با رئیس جمهوری، نخست وزیر و رئیس پارلمان چین دیدار کند.

او می‌گوید که معاون وزیر امور خارجه چین به استقبال آقای احمدزی به فرودگاه آمد و در برخی از خیابان های پکن هم پرچم افغانستان نصب شده است.

در همین حال دفتر رئیس جمهوری افغانستان در خبرنامه‌ای گفته که در جریان این سفر قرار است موافقتنامه‌هایی میان افغانستان و چین در حضور روسای جمهور دو کشور امضا شود.

جزئیاتی در مورد این توافقنامه‌ها تا هنوز در اختیار رسانه ها قرار نگرفته است.

دفتر رئیس جمهوری افغانستان می‌گوید که در در روزهای بعدی آقای احمدزی در نشستی با سرمایه‌گذاران و تاجران افغان و چین شرکت می‌کند و بازدید از تاسیسات صنعتی چین نیز در برنامه سفر او گنجانده شده است.

سخنرانی در دانشگاه شینهوا در شهر پکن و شرکت در میز گردی با کارشناسان برای بحث پیرامون روابط افغانستان و چین و مسائل منطقه و جهان نیز جز برنامه سفر آقای احمدزی است.

افغانستان و چین در عرصه های مختلف به ویژه اقتصادی روابط تنگاتنگ دارند و شرکت های چینی در عرصه استخراج معادن افغانستان فعال‌اند. شرکت‌های چینی برای استخراج مس عینک، بزرگترین معدن مس افغانستان، پروژه استخراج نفت در شمال افغانستان و اجرای برنامه های راه سازی پول های زیادی سرمایه گذاری کرده اند.

حنیف اتمر مشاور امنیت ملی، محمد محقق معاون دوم ریاست اجرائیه، ضرار احمد مقبل سرپرست وزارت امور خارجه، عمر زاخیلوال مشاور اقتصادی ریاست جمهوری، بسم‌الله محمدی سرپرست وزارت دفاع و شاکر کارگر سرپرست وزارت تجارت جز هیات همراه آقای احمدزی به چین اند.