رئیس جمهوری افغانستان تاکید کرد که با آموزگاران شوخی ندارد و گفت “هرچه را که وعده داده در تاریخ تعیین شده آن [از اجرای آنها] گزارش خواهم داد”.

به گزارش سنت نیوز به نقل از بی بی سی، رئیس جمهوری افغانستان در روز معلم از شورشیان به عنوان “مخالفان سیاسی” نام برد و از آنها خواست که در تامین صلح همکاری کنند.

اشرف غنی احمدزی در سخنانی در مراسم بزرگداشت روز معلم گفت: “این‌جا برای مخالفان سیاسی پیامی دارم: هم خود را و هم کودکانتان را از آموزش محروم کردید. دست بدهید که در این خاک صلح بیاوریم.”

او تاکید کرد: “صلح خواست هر کودک است. بدون صلح ثبات نمی‌آید. نمی‌خواهیم سالی پنج میلیارد دلار در عرصه امنیت مصرف کنیم، می‌خواهیم سالی پنج میلیارد دلار در زمینه آموزش و پرورش، بهداشت و ساخت و ساز مصرف کنیم.”

۱۴۰۹۲۱۰۶۲۷۲۶_ashraf_ghani_ahmadzai__512x288_ap

آقای احمدزی پیش از این در سخنرانی خود در روز عید قربان هم خطاب به شورشیان گفته بود که “جنگ راه حل نیست” و دولت او برای تحقق صلح اراده محکمی دارد.

آقای احمدزی در ادامه سخنان خود در روز معلم، بهبود کیفیت آموزش را هدف پنج سال حکومتش عنوان کرد و خطاب به آموزگاران گفت: “آنچه را شما تولید می‌کنید، جامعه به آن نیاز ندارد. ما باید به صورت بنیادی نظام آموزشی خود را طوری آماده کنیم که هر فارغ‌التحصیل کلاس نهم یا دوازدهم بتواند صاحب کار شود.”

رئیس جمهوری افغانستان افزود: “امروز مشکل اصلی ما و شما آن است که برای فارغ‌التحصیلان کلاس دوازدهم ما فرصت کار نیست. وارد دانشگاهها که نشدند، بیکار می‌مانند.”

احمدزی: برنامه آموزشی ما باید تغییر بنیادی کند

آقای احمدزی گفت: “برنامه آموزشی ما باید تغییر بنیادی کند” و افزود که افغانستان همه چیز دارد، ولی تنها چیزی که ندارد، “سرمایه انسانی” است. او نظام آموزشی را “مرکز تولید سرمایه انسانی” خواند.

رئیس جمهوری افغانستان بر آموزش “احکام اسلامی” و تقویت “روحیه وطن‌پرستی” در نظام آموزشی تاکید کرد و گفت که دانش‌آموزان از کلاس اول تا کلاس دوازدهم باید احکام اسلامی را فرابگیرند و با تاریخ کشور هم آشنا شوند تا انسانهایی وطن‌پرست بار بیایند.

آقای احمدزی وعده داد که برای بهبود شرایط زندگی آموزگاران به منظور تمرکز آنان بر ارتقای کیفیت آموزش، مشوق‌هایی در نظر داشته که یک کمیسیون ویژه مسئولیت عملی کردن آن را به عهده گرفته است.

اصلاح قانون کار، اجرای حقوق منطبق با وضعیت محل کار، توزیع زمین خانه مسکونی، اعطای وامهای درازمدت، اصلاح شیوه استخدام، از وعده‌های آقای احمدزی است که به گفته او، ظرف شش ماه تحقق خواهد یافت.

احمدزی: هرچه را که وعده داده در تاریخ تعیین شده آن [از اجرای آنها] گزارش خواهم داد

رئیس جمهوری افغانستان تاکید کرد که با آموزگاران شوخی ندارد و گفت “هرچه را که وعده داده در تاریخ تعیین شده آن [از اجرای آنها] گزارش خواهم داد”.

آنچه که در فهرست وعده‌های آقای احمدزی نبود، افزایش حقوق معلمان بود. او افزود که حالا نمی‌تواند در این مورد وعده‌ای بدهد، اما تاکید کرد که آموزگاران و کارمندان آموزش و پرورش باید در ریشه‌کنی فساد به دولت کمک کنند. رئیس جمهوری گفت: “فساد را با اقدام مشترک نابود کنید تا حقوق شما بالا برود.”

در این مراسم فاروق وردک سرپرست وزارت آموزش و پرورش گفت که در سراسر افغانستان ۲۱۷ هزار تن آموزگار مشغول آموزش یازده میلیون و ۵۰۰ هزار دانش‌آموز هستند.

او گفت که در حال حاضر ۲۹۷ مرکز تربیت معلم مشغول آموزش هشتاد هزار دانشجو هستند که سالانه سی هزار آموزگار فارغ التحصیل این مراکز وارد نظام آموزشی افغانستان می‌شوند.