رئیس جمهوری اسلامی ایران گفت: ۲۴ طرح مهم به ارزش هزار و ۳۸ میلیار تومان در دولت دوازدهم در هیات وزیران برای سیستان و بلوچستان در نظر گرفته شده است.

به گزارش سنت نیوز به نقل از ایرنا دکتر حسن روحانی روز شنبه در سفر به سیستان و بلوچستان با حضور در ورزشگاه شهید حسینی طباطبایی زابل در جمع مردم این شهرستان اظهار داشت: نخستین سفر استانی خود را به استانی اختصاص دادم که مردم آن بیشترین مشارکت را در انتخابات داشته اند.
وی گفت: بسیار خوشحالم و خداوند را شکرگزارم که امروز توفیق یافتم تا مهمان مردم سرافراز و دلاور سیستان و بلوچستان و زابل باشم.
وی افزود: مردم این استان در تاریخ انقلاب اسلامی بار مسئولیت سنگین حراست از ایران عزیز و مرزهای شرقی کشور را بر عهده داشتند.
وی ادامه داد: اینجا سرزمینی است که حتی اسطوره های تاریخی ما به نام این سرزمین در تاریخ جای گرفته اند.
رئیس جمهوری اظهار داشت: سرزمینی که در واقع حامل پیام ایران و اسلام به شبه قاره هند بود و از دریاچه هامون به عنوان مرز ایران بزرگ و شبه قاره هند یاد می شد.
روحانی تصریح کرد: مردم همین دیار بودند که قند پارسی را به بنگاله بردند و مردم همین سرزمین بودند که فرهنگ عظیم اسلام را به شبه قاره هند و شرق جهان بردند.
وی افزود: گرچه به ظاهر سیستان و بلوچستان دارای تنوع مذهبی و قومی است اما در واقع تمام مذاهب از یک درخت به نام اسلام و قرآن سرچشمه می گیرد.
وی تاکید کرد: همه اقوام ایرانی از ایرانیت سرچشمه می گیرند و افتخار همه ما این است که ایرانی و مسلمان هستیم.
وی افزود: سیستان و بلوچستان سرزمین بزرگان، شهیدان و علما همچون آیت الله سیستانی است.
وی گفت: امروز در جایگاهی زندگی می کنیم که افتخار ماست که وحدت خود را حفظ کردیم و سیستان و بلوچستان علاوه بر وحدت خود، مرزبانی ایران اسلامی در طول تاریخ را بر عهده داشته است.
رئیس جمهوری خطاب به مردم سیستان و بلوچستان اظهارداشت: شما در دفاع مقدس و حتی در زلزله غرب کشور هم حضور یافتید و از مردم کرمانشاه حمایت کردید که این وحدت مردم در حوادث مختلف نشان می دهد که ایران با موفقیت می تواند از حوادث عبور کند.
روحانی افزود: مردم ایران در سراسر کشور وحدت و ایمان خود را به خوبی حفظ کردند و اینکه تروریست ها در همه جا جز ایران نفوذ کردند به دلیل وحدت و ایمان مردم به اسلام معتدل و محبت اهل بیت(ع) بوده است.
وی گفت: اختلاف میان مذاهب و فعالیت تروریسم در همه جا مشاهده شد اما مردم ایران در سراسر کشور وحدت و ایمان خود را به خوبی حفظ کردند.
وی افزود: مردم ایران توانستند این اسلام معتدل را به شرق جهان نیز وارد کنند.
رئیس جمهوری اظهار داشت: مردم ایران هیچگاه فرصتی را برای خشونت و تروریسم فراهم نکرده و با وحدت و یکپارچگی کنار هم ایستاده اند.
روحانی افزود: امروز خوشحالیم که دولت های منطقه توانستند بر تروریست ها پیروز شوند.
وی تصریح کرد: بنا نبود داعش ظرف چند سال از بین برود بلکه توطئه داعش برای کل خاورمیانه پیش بینی و مسیر آن از سوریه و لبنان به ایران و کل جهان اسلام طراحی شده بود.
وی ادامه داد: آنان می خواستند با حمایت از تروریسم توسعه جهان اسلام را از بین ببرند و اسلام واژگون را به جهان نشان دهند و اسرائیل را به منطقه معرفی و جای پای خود را محکم کنند اما مردم هوشیار منطقه ما توانستند این توطئه ها را در هم شکسته و ایستادگی کنند.
رئیس جمهوری گفت: خوشحالیم که پایگاههای اصلی داعش در منطقه از بین رفته و انشاالله با حمایت مردم و کشورهای منطقه شاهد این باشیم که اساس تروریسم و خشونت در منطقه ریشه کن شود.
روحانی اظهار داشت: ما همه از شیعه و سنی عاشق خاندان رسالت هستیم، کتاب و اعیاد مشترک داریم و همه در پی آن هستیم که کشورهای اسلامی در کنار یکدیگر متحد باشند و ما همواره یار و یاور تمام مسلمانان در سراسر منطقه خواهیم بود.
وی گفت: سیستان و بلوچستان سرزمینی است که توسعه شرق کشور ایران از آن آغاز خواهد شد و دولت یازدهم همه تلاشش بر این بود که کمبودهای انباشته شده تاریخی این استان را تا حدی جبران کند.
وی افزود: مقدار بودجه عمرانی که در دولت یازدهم برای سیستان و بلوچستان درنظر گرفته شد ۲،۵ برابر چهار سال قبل از آن بود.
رئیس جمهوری ادامه داد: این امر نشان می دهد که دولت تمام تلاش خود را برای توسعه سیستان و بلوچستان بکار گرفته است اما هنوز هم برخی کمبودها وجود دارد که باید برای رفع آنها تلاش زیادی انجام شود.
**طرح ۴۶ هزار هکتار
روحانی افزود: در این سفر تصمیم گرفتیم که دولت دوازدهم ۲۴ طرح مهم با اعتبار هزار و ۳۸ میلیارد تومان برای سیستان و بلوچستان تا سال ۹۸ اجرایی کند.
وی گفت: قول من به مردم زابل در سال ٩٣ این بود که در سیستان بتوانیم ۴۶ هزار هکتار زمین را با کشاورزی مدرن آباد کرده و در اختیار آنان بگذاریم.
وی افزود: هم اینک از این ۴۶ هزار هکتار، ١٠ هزار هکتار آن از نظر کارهای زیربنایی آماده است و در همین ایام به هزار و ۵۰۰ هکتار از آن برق رسانی خواهد شد.
رئیس جمهوری اظهار داشت: انشالله تا پایان سال ١٠ هزار هکتار زمین از این طرح به بهره برداری می رسد و بقیه آن در سال ٩٧ و اوایل ٩٨ به بهره برداری خواهد رسید.
روحانی تصریح کرد: با این کار امیدواریم تحول بزرگی در کشاورزی این منطقه آغاز شود و خوشحالم که این قول به مردم سیستان در حال اجراست.
**طرح منطقه آزاد سیستان
وی خاطرنشان کرد: موضوع منطقه آزاد سیستان از مواردی بود که در سال ٩٣ مردم این منطقه بر آن تاکید داشتند و می دانم ایجاد آن تحول بزرگ تجاری و اشتغال را در این منطقه بوجود خواهد آورد.
وی افزود: ما لایحه مناطق آزاد از جمله سیستان را در سال ٩۵ به مجلس تقدیم کردیم و امیدواریم مجلس شورای اسلامی امسال آن را تصویب کند.
رئیس جمهوری ادامه داد: منطقه آزاد حق و مطالبه مردم سیستان است و ما نیز وظیفه داشتیم تا به این خواسته عمل کنیم.
**بازارچه های مرزی
روحانی گفت: در زمینه بازارچه های مرزی همین جا به وزیر کشور تاکید می کنم تا تمام توان خود را برای بررسی بازارچه های این منطقه بکار گیرد.
** گازرسانی به سیستان و بلوچستان
وی اظهار داشت: به مردم این استان قول دادیم که لوله گاز در سال ۹۳ توسط دولت یازدهم به زاهدان خواهد رسید و مشعل آن روشن می شود.
وی بیان کرد: شعله ور شدن مشعل گاز در زاهدان در اواخر دولت یازدهم سبب شادی دل تمام مردم این استان شد.
رئیس جمهوری گفت: به بانک ها دستور داده ایم تا ۲۰ میلیون ریال تسهیلات به هر خانه ای که در زاهدان قصد انجام لوله کشی گاز داشته باشد، اعطا کنند.
روحانی با اشاره به موضوع گازرسانی به زابل ادامه داد: عملیات لوله کشی از زاهدان به زابل به زودی آغاز خواهد شد.
وی بیان کرد: لوله گاز در نظر گرفته شده برای این منطقه بزرگ تر از میزان مورد نیاز برای منازل است تا بتوان از آن برای صنایع مختلف استفاده کرد، اما به طور موقت از مهر سال آینده گاز به زابل خواهد رسید.
**طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهار
رئیس جمهوری اظهار داشت: موضوع چابهار یکی از موارد مهم در این استان است که بزرگترین بندر ایران در آینده خواهد بود.
روحانی افزود: بندر چابهار به عنوان تنها بندر اقیانوسی ایران باید سیستان و بلوچستان را به آسیای مرکزی و افغانستان متصل کند و خوشحالیم که نخستین محموله های گندم برای افغانستان از طریق بندر چابهار به مردم این کشور رسیده و این طرح ادامه خواهد داشت.
وی تصریح کرد: فردا فاز نخست بندر شهید بهشتی چابهار را افتتاح می کنیم که این امر توسعه جدیدی برای کل سیستان و بلوچستان خواهد بود.
وی خاطرنشان کرد: ظرفیت بندر شهید بهشتی چابهار ٨.۵ میلیون تن است که فازهای بعدی آن نیز ادامه خواهد داشت.
**راه آهن چابهار-سرخس
رئیس جمهوری گفت: راه آهن از چابهار به زاهدان و سپس به بیرجند و مشهد متصل خواهد شد.
روحانی بیان کرد: برای اجرای خط ریلی چابهار – زاهدان ۴۰ هزار میلیارد ریال اعتبار لازم است که با سرمایه گذاری داخلی یا خارجی تامین خواهد شد.
**تامین آب
وی تاکید کرد: تامین آب مردم سیستان و بلوچستان مساله مهم دیگری است که باید به آن توجه شود.
وی افزود: حق آبه رودخانه هیرمند باید بر اساس قرارداد برای دریاچه هامون از کشور افغانستان اخذ شود.
رئیس جمهوری ادامه داد: روابط ایران و افغانستان برادرانه و دوستانه است و در تمام دیدارها برای انعقاد قرارداد بلند مدت و جامع بین ۲ کشور تلاش می شود که بخشی از این قرارداد مربوط به حق آبه دریاچه هامون به عنوان یک دریاچه بین المللی است.
روحانی تصریح کرد: دولت تمام تلاش خود را برای بهره مندی مردم این سرزمین از حق قانونی شان انجام می دهد.
**روابط ایران امروز بهتر از همیشه با همسایگان
وی گفت: امروز روابط ایران با سه کشور افغانستان، پاکستان و عمان که در سه طرف سیستان و بلوچستان قرار دارند از همیشه بهتر است.
وی خاطرنشان کرد: ما خواستار منطقه ای امن و قدرتمند هستیم و تمام همسایگان خود را به صورت متحد می خواهیم.
رئیس جمهوری بیان کرد: ما به دنبال رقابت در توسعه با سایر کشورهای منطقه نیستیم بلکه خواستار همکاری با آنان برای رسیدن به توسعه هستیم و علاقه مندیم تا با تمام کشورهای منطقه روابط دوستانه داشته باشیم.
روحانی تاکید کرد: ما نمی خواهیم بین ایران و کشورهای اسلامی، همسایه، دنیا عرب و دنیای اسلام فاصله وجود داشته باشد و اگر کشوری از ما فاصله گرفته تقصیر خود اوست.
وی اظهار داشت: اگر شاهزادگان درون برخی کشورها با یکدیگر جنگ دارند و اگر برخی برای سه سال کشور دیگری را بمباران می کنند و نیز اگر برخی از کشورهای حامی داعش از شکست این گروهک ناراحت اند، تقصیر ما نیست.
**زنان در عرصه مدیریت دولت دوازدهم
وی گفت: به تمام بانوان ایران و سیستان و بلوچستان و جوانان قول می دهم که یکی از برنامه های دولت دوازدهم واگذاری گام به گام مدیریت جامعه به آنان باشد.
رئیس جمهوری تصریح کرد: خوشحالم که زنان در شوراها، فرمانداری ها و بخشهای مختلف سیستان و بلوچستان حضوری فعال دارند.
روحانی خاطرنشان کرد: شیعه، سنی، مرد، زن، سیستانی یا بلوچ بودن یک امتیاز نیست بلکه اصل بر شایستگی است.
**ظرفیت های گردشگری سیستان و بلوچستان
وی گفت: سیستان و بلوچستان از جنوب تا شمال خود دارای ظرفیت های گردشگری است که نمونه آن را می توان در چابهار که به سرزمین چهار بهار معروف است مشاهده کرد.
وی ادامه داد: زابل، زاهدان و تمام شهرهای سیستان و بلوچستان ظرفیت های تاریخی بسیاری دارند.
وی افزود: با استفاده از ظرفیت های بازارچه های مرزی، بنادر، گاز و گردشگری سیستان و بلوچستان شاهد آینده ای بهتر برای این استان خواهیم بود.