حکم لاهه آمریکا را تحت فشار می‌گذارد/ این رای پیروزی دیپلماتیک برای ایران بود


به گزارش سنت نیوز، رئیس کمیته یبن‌الملل کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با اشاره به رای دیوان لاهه مبنی بر اینکه صلاحیت رسیدگی به شکایت ایران را دارد، گفت: با این موضع، مسلما حکم نهایی این پرونده نیز به نفع ایران خواهد بود.
جلیل رحیمی جهان آبادی اظهار داشت: اکنون دادگاه از طرف آمریکایی خواسته تا زمان صدور رای نهایی علیه مردم ایران اقدامی نکند.
رحیمی جهان آبادی با تاکید بر اینکه رایی که از سوی دیوان صادر می‌شود، الزام آور است، تصریح کرد: فکر می‌کنم حتی اگر آمریکایی‌ها این رای را اجرا نکنند این رای خود مستمسک بسیار ارزشمندی خواهد بود که هیچ کشوری در خصوص تحریم‌ها با آمریکا همکاری نکند. نه تنها همکاری نکند بلکه حتی کشورهای مختلف که به دلیل تحریم‌های امریکا دچار ضرر و زیان می‌شوند با استناد به این رای دیوان می‌توانند شکایت‌هایی را علیه آمریکا طرح کنند. بعید می‌دانم آمریکا بخواهد خود را وارد چالش بین‌المللی کند.
رئیس کمیته بین‌الملل کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس خاطرنشان کرد: حتی دیوان می‌تواند در مساله نقض برجام نیز برای کارشناسی خسارت، کارشناسانی را تعیین کند تا علیه آمریکا تعیین خسارت شود. برای مثال کارشناسان بگویند که شما این خسارت‌ها را به ایرانی‌ها وارد کردید و باید خسارت پرداخت کنید. به هر حال این موضوع اخیر پیروزی دیپلماتیک بزرگی برای ایران بود.
رحیمی جهان آبادی درباره این که آیا این موضع اخیر دیوان لاهه می‌تواند جلوی تحریم‌های نفتی آبان ماه آمریکا را بگیرد؟ گفت: آمریکایی‌ها اینقدر عقلانیت ندارند که بخواهند مرحله‌ای از تحریم‌ها را متوقف کنند، ولی آنچه که مسلم است این است که یک فشار فوق‌العاده بین‌المللی به امریکایی‌ها وارد خواهد شد و آمریکایی‌ها را وادار خواهد کرد از مواضع خود عقب نشینی کند.