خانه » افغانستان » رشد جرایم و بی‌کفایتی مسئولان افغان، طرح نظامی آمریکا را کمرنگ کرده است

رشد جرایم و بی‌کفایتی مسئولان افغان، طرح نظامی آمریکا را کمرنگ کرده است

به گزارش سنت نیوز، به نقل از خبرگزاری رویترز، با پیشرفت توانایی نیروهای افغان و همچنین آزادی عمل بیشتر فرماندهان نظامی در حمله علیه طالبان و شورشیان، دیگر تهدیدی در مرکز شهرهای بزرگ مشاهده نمی‌شود.

اگرچه طالبان در خارج از مناطق شهری هنوز مواضعی دارد اما قندوز تقریبا آرام است. با این حال هنوز راه درازی برای ایجاد اعتماد به برقراری امنیت روزانه وجود دارد.

نجیب الله، یکی از مغازه داران شهر قندوز می‌گوید: در گذشته مردم می‌ترسیدند که طالبان بیاید اما اکنون کسی در این باره صحبتی نمی‌کند. با این حال ما مشکلات داخلی داریم. مردان مسلحی هستند که هر کاری که دلشان بخواهد انجام می‌دهند. اگر آنها بدانند که شما پول بیشتری دارید به سراغ مغازه شما می‌آیند و در روز روشن دزدی می‌کنند.

در خارج از شهر جاهایی که طالبان هنوز حضور دارد خطر وقوع درگیری وجود دارد و این مساله زندگی را برای روستاییان که در نزدیکی جبهه قرار دارند، بسیار دشوارتر کرده است.

در ماه گذشته محلی‌هایی این منطقه اعلام کردند ۱۶ نفر در حملات هلی‌کوپترهای آمریکایی در نزدیکی روستاهایی در منطقه چهاردرا که بیشتر آن توسط طالبان اداره می‌شود، کشته شدند.

این در حالی است که آمریکایی‌ها در تحقیقات اخیر خود مدعی شده‌اند که هیچگونه شواهدی مبنی بر کشتار غیرنظامیان وجود ندارد.

در همین راستا یک روستایی گفت: از زمانی که آمریکایی‌ها استراتژی جدید خود را اعلام کردند وضعیت بدتر شده است.

وجود دیدگاه‌های مختلف میان مردم عادی افغانستان درباره استراتژی جدید آمریکا نشان می‌دهد که این استراتژی توانسته است شورشیان را دفع کند اما نگرانی‌های جدید آنها نشان می‌دهد که تا چه حد اعتمادسازی به دولت افغانستان مهم است.

در همین راستا یکی از تاجران افغان می‌گوید: من تاجر هستم اما بدون اسلحه به هیچ جا نمی‌توانم بروم. تجار و مردم ثروتمند منطقه ما از قندوز فرار کردند. کودکان ما در امنیت به سر نمی‌برند.

گروگان‌گیری و دزدی به امری متداول تبدیل شده است و اعتماد کمی به اجرای عدالت از سوی دولت افغانستان وجود دارد.

یکی از ساکنان محلی می‌گوید: همه ما می‌دانیم که صلح تنها از طریق زور به دست نمی‌آید و نیاز به توسعه و رشد اقتصادی است. اکنون امنیت بهتر از گذشته است اما هنوز ما به آنچه که مردم انتظار دارند دست نیافته‌ایم.

همچنین اسدالله عمر خیل، فرماندار قندوز هرگونه تبانی رسمی در اتفاقات گروگان‌گیری را بی پایه و اساس اعلام کرد اما بسیاری از مردم از طالبان می‌ترسند و بسیاری نیز احساس می‌کنند که طالبان بسیار صادق‌تر و موثرتر از مقامات شهر هستند.

مولوی خوش محمد نصرت یار، عضو شورای استانی قندوز اعلام کرد: اگر ما دولت واقعی در مرکز قندوز داشته باشیم دیگر مردم برای تصمیمات حقوقی به طالبان مراجعه نمی‌کنند. اکنون حتی مردم از مرکز قندوز برای حل پرونده‌های حقوقی به طالبان مراجعه می‌کنند.

نگرانی موجود میان بسیاری از افغان‌ها با خوش‌بینی که مقامات غربی دارند و اعلام می‌کند که رویکرد جدید باعث پایان بن‌بست درباره مساله طالبان شده است در تناقض است.

یک دیپلمات غربی در کابل می‌گوید: حملات هوایی شرایط را متفاوت کرده است.

همچنین موفقیت‌های مشابهی نیز در شهرهای دیگر در منطقه تارین کوت در مرکز استان اوروزگان یا لشکرگاه در هلمند دیده می‌شود.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*