رصدخانه تخصصی – آموزشی بندرچابهار امروز(چهارشنبه) با حضور معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی، اعضای هیات عامل سازمان بنادر و جمعی از مسولان افتتاح شد

به گزارش سنت نیوز؛ مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان اظهار داشت: این رصدخانه مجهز به گنبد پنج لایه با قطر ۵٫۲ متر و ۲ موتور است.

بهروز آقایی افزود: یک موتور جهت چرخش ۳۶۰ درجه گنبد و دیگری جهت باز و بسته شدن دریچه اصلی است و همچنین تلسکوپ شامل لوله ۱۱ اینچ اشمیت کاسگرین و مقر EQ۶ با قابلیت جستجو و دنبال کردن است.

وی بیان کرد: رصد عوارض سطحی ماه، رصد سیارات و اجرام منظومه شمسی، رصد سحابی، خوشه و کهکشان‌های پر نور از قابلیت‌های این رصدخانه است که چابهار به علت شرایط اقلیمی و آب و هوایی برای رصد ستارگان مکان مناسبی است.

مدیرکل بنادر و کشتیرانی سیستان و بلوچستان گفت: با حضور معاونان وزارتخانه‌های راه و شهرسازی و جهاد کشاورزی، راهکارهای تسریع در امور تجاری و بازرگانی بندر چابهار و افزایش ترافیک بار و کالا در بندر شهید بهشتی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

وی بیان کرد: مدیرعامل سازمان بنادر و معاونان وزیر راه و شهرسازی در یک برنامه کاری فشرده و بازدید میدانی از بندر اقیانوسی چابهار علاوه بر بررسی پیشرفت طرح‌ها و پروژه‌های سرمایه گذاری در این بندر، وضعیت زیرساخت‌ها، اسکله‌ها، تجهیزات و ساختمان‌های عملیاتی طرح توسعه بندر شهید بهشتی را مورد بازدید قرار می‌دهند.

آقایی تصریح کرد: در این برنامه کاری و بازدید ۲ روزه که استاندار سیستان بلوچستان، مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی و مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران حضور دارند از فرآیند جمع آوری اسکله‌های نصب سریع در بندر شهید بهشتی، انبارهای سرپوشیده و محوطه‌های دپوی کالا و همچنین از پروژه شبکه معابر و تأسیسات زیربنایی اراضی پشتیبانی و دایک حفاظت ساحلی جنوب شرقی بندر شهید بهشتی بازدید می‌کنند.

وی برگزاری چهارمین نشست شورای اداری بندر چابهار با حضور مدیرعامل سازمان بنادر و نشست واحد دریایی با حضور معاون دریایی سازمان بنادر و دریانوردی را از دیگر برنامه‌های سفر این هیأت به چابهار عنوان کرد.

به گزارش ایرنا بندر چابهار به عنوان دروازه ترانزیتی کشور در کریدور بین المللی شرق – غرب در زمینه ترانزیت و ترانشیب کالا به بنادر جنوبی کشورهای خلیج فارس ایفای نقش می‌کند و با افتتاح طرح توسعه فاز اول، این بندر هم اکنون در منطقه به کانون‌های داد و ستد و تجارت بین المللی تبدیل شده است.

بندر چابهار به عنوان یکی از بنادر مهم ایران در جنوب کشور و در بخش شمالی دریای عمان از موقعیت استراتژیک برخوردار است و دستیابی به آب‌های آزاد بین المللی از طریق اقیانوس هند از مهم‌ترین ظرفیت‌های ترانزیتی این بندر اقیانوسی ایران در منطقه است.

چابهار به علت نزدیکی به کشورهایی نظیر افغانستان، پاکستان و آسیای میانه، با اتصال به شبکه ریلی کشور جایگاه ویژه ای در ترانزیت کالا خواهد داشت.