عبدالغفور فرزادی از اولین تولیدکنندگان نهال گرمسیری و نیمه گرمسیری در کشور است که برای ۱۲۰ نفر ایجاد اشتغال کرده و همراه با خانواده‌اش به کار باغداری مشغول است، ارقام متنوع میوه‌ها سبب شده که چند نمونه از آنها را به نام فرزندانش نامگذاری کند.

به گزارش سنت نیوز، عبدالغفور فرزادی از اولین تولیدکنندگان نهال گرمسیری و نیمه گرمسیری در کشور است که بالغ بر ۱۵ سال است به تولید نهال اشتغال دارد.

وی با استفاده از باغ مادری و پرورش انواع ارقام میوه های گرمسیری، موفق به ثبت چندین رقم مناسب و سازگار با شرایط محیطی کشور با همکاری سازمان تحقیقات کشور شده است.

فرزادی که در شهرهای راسک، چابهار و پیشین و نگور باغ کشاورزی دارد، برای بیش از ۱۰۰ نفر از مردم منطقه خود اشتغال ایجاد کرده است.

نامگذاری میوه‌ها به نام فرزندان

فرزادی می‌گوید: به همراه خانواده خود مشغول تولید نهال و انواع میوه های گرمسیری است و حدود ۵۰ خانوار از اقوام و آشنایان را مشغول به کار کرده است.

این کشاورزی کارآفرین می گوید: ۱۰هکتار باغ انبه دارم، ۲۰ رقم انبه هست شامل ارقام سندری، چوسا، لنگرا، دسیری، سنیری آلفونسو، سنیری، سرولی، سفید سرولی، سیاه لال پادشاه، چهار فصل، سنسیشن شماره یک، گلاب خاص فرزادی، بیزادی، رضوانی و چندین رقم دیگر که برخی را خودم به نام فرزندانم نامگذاری کردم و برخی نام علمی دارند، چندین رقم را هنوز نامگذاری نکرده‌ام و در مجموع ۴۰ رقم انبه در باغاتم تولید می‌کنم.

در ۳شهرستان تولید نهالهای گرمسیری میکنم، مرکز نهالستان راسک هست، دومین شعبه تولید نهال را در باهوکلات دارم، سومین شعبه نیز در چابهار منطقه آزاد تیس است که تولید نهالهای میوه‌های گرمسیری، زینتی و فضای سبز را دارم.

حدود ۵۰ نفر به طور مستقیم و حدود ۷۰ نفر غیرمستقیم در باغات ما مشغول به کار هستند و تمامی هزینه های تولید محصولات را خودم با حمایت جهاد کشاورزی انجام می‌دهم.

فرزادی می‌گوید: تاکنون به هیچ عنوانی وام و تسهیلات از دولت نگرفته و تلاشم این بوده که خودکفا باشم.

۲۰هکتار باغ میوه گواوا و ۵هکتار هم باغ کُنار دارم که کنار شامل ۶ رقم با عنوان‌های صوفی، حنیفی، فرزادی، بیزادی، بی هسته، رضوانی است.

همچنین یک هکتار لیمو ترش باغ هم دارم که در هر ۳ شعبه بیش از ۲۰ هزار هکتار است در این باغات، سالانه حدود ۵۰۰ هزار اصله نهالهای میوه گرمسیری تولید میکنم.

وی از فروش محصولات باغی به نقاط مختلف کشور خبر داد و گفت: علاوه بر استان خودمان، کیش، هرمزگان، فارس، کرمان، بوشهر، خوزستان و اهواز برای انواع محصولات و میوه ها مشتری دارم.

عبدالغفور فرزادی که از نوجوانی کار کشاورزی را آغاز کرده می گوید: من در ابتدا تاجر واردات میوه بودم، از سال ۱۳۸۰ کار کشاورزی را در باغات مادری که یک هکتار انبه و ۲ هکتار گواواه بود با تولید نهالهای میوه ها گرمسیری آغاز کردم و در مجموع نخستین تولید کننده نهال میوه های گرمسیری و نیمه گرمسیری در کشور هستم، باغات کشاورزیم را دوست دارم و با حوصله و دقت برایشان وقت می گذارم.

این کارآفرین خطه بلوچستان، ۶ فرزند پسر و یک فرزند دختر دارد که می‌گوید فرزندانش با او در کشاورزی و باغداری همکاری می کنند و علت آن بجز عشق و علاقه به این کار نیست.