دفتر ریاست جمهوری افغانستان با ارسال نامه‌ای به اداره‌های دولتی این کشور از آنها خواسته است که از این پس در نامه‌های رسمی و دیپلماتیک، رئیس جمهوری این کشور را تنها “محمد اشرف غنی” بخوانند.

به گزارش سنت نیوز به نقل از بی بی سی؛ در این نامه که به امضای عبدالسلام رحیمی، رئیس عمومی اداره امور افغانستان رسیده، آمده است که “نام و هویت” رئیس جمهوری افغانستان بر اساس “اسناد معتبر رسمی”، محمد اشرف غنی است و نهادهای دولتی باید از همین نام استفاده کنند.

درخواست ریاست جمهوری افغانستان از نهادهای دولتی ظاهرا به معنای حذف پسوند “احمدزی” از نام رئیس جمهوری افغانستان در نامه‌نگاری‌های رسمی است.

خبر صدور چنین فرمانی در یک هفته گذشته از سوی شماری از کارمندان دولتی افغانستان پخش شده بود، اما تا امروز نشانه‌ای از رعایت این فرمان در صفحات رسمی دولت افغانستان روی شبکه‌های اجتماعی دیده نمی‌شد.

به نظر می‌رسد این فرمان، امروز به صورت کتبی به نهادهای دولتی ابلاغ شده باشد.

بازتاب در شبکه‌های اجتماعی

فرمان تازه ریاست جمهوری افغانستان و برداشتن پسوند “احمدزی” از انتهای نام رئیس جمهوری این کشور، با واکنش‌هایی در شبکه‌های اجتماعی همراه بوده و خبر آن بارها در این شبکه‌ها بازنشر شده است. بسیاری از کاربران افغان شبکه‌های اجتماعی، از این تصمیم استقبال کرده‌‌اند.

یکی از کارمندان دولتی که عکسی از نامه اداره امور افغانستان را روی صفحه اینستاگرام خود منتشر کرده، گفته است که این اقدام به “کم‌رنگ شدن و یا کم‌شدن حضور قوم و قبیله در پسوند نام‌ها و احساس قدرت تیره و تبارها به خاطر وابستگی به قوم و قبیله قدرتمند” کمک خواهد کرد.

شماری دیگر از کاربران شبکه‌های اجتماعی هم بر این باورند که رئیس جمهوری افغانستان با صدور این فرمان خواسته نشان بدهد که او رئیس جمهوری تمام مردم افغانستان است و تنها وابسته به یک قوم نیست.

قوم احمدزی، یکی از اقوام بزرگ پشتون افغانستان است که آقای غنی نیز متعلق به این قوم است. او به همین سبب بیشتر به نام “اشرف غنی احمدزی” شهرت یافته است.