برخی از کارشناسان ریشه توسعه سرسام‌آور حاشیه‌نشینی در چابهار را منطقه آزاد دانسته‌اند و حالا که شهر چابهار به منطقه آزاد الحاق شده باید دید آیا منطقه به تعهدات خود برای ساماندهی حاشیه‌نشینی عمل می‌کند؟

به گزارش سنت نیوز، چابهار با ۶۰ تا ۷۰ هزار نفر حاشیه‌نشین، بالاترین نسبت جمعیت حاشیه‌نشینی را در کشور دارد، یعنی هیچ شهر حاشیه‌نشین کشور نیست که ۵۰ درصد جمعیتش‌ حاشیه‌نشین باشند؛ در چابهار اما نصف جمعیت ۱۲۰ هزار نفری آن حاشیه‌نشین‌ هستند.

بسیاری از بومیان و برخی فعالان اجتماعی و کارشناسان جذابیت‌های اقتصادی که به واسطه منطقه آزاد چابهار ایجاد شده را ریشه حاشیه‌نشینی در چابهار دانسته‌اند

مدیرعامل منطقه آزاد چابهار در پاسخ به انتقادها می‌گوید: هر جا که توسعه اتفاق افتاده و پیشرفتی شده و مدیریتی شهری درباره مباحث توسعه برنامه نداشته پدیده حاشیه‌نشینی اتفاق افتاده است. اینکه حاشیه‌نشینی را صرفاً و مشخصاً به منطقه آزاد نسبت دهیم قضاوت درست و تخصصی نیست.

حالا اما الحاق شهر چابهار به منطقه آزاد که به تازگی با تصویب مجلس و ابلاغ دولت  اجرایی شده مردم را متوقع‌تر کرده است. معین‌الدین سعیدی نماینده مردم چابهار در مجلس می‌گوید: منطقه آزاد حالا قطعاً تعهدات برای رفع حاشیه‌نشینی دارد؛ اگر دیرروز حاشیه‌نشیان در محدوده منطقه نبودند، حالا هستند و منطقه آزاد باید برنامه مدون برای حاشیه‌نشینی داشته باشد.

وی می‌افزاید: هزارن نفر در سال‌های گذشته در روستاهای سیستان و بلوچستان درگیر یک خشکسالی همه‌جانبه شدند و وقتی دام‌ها و زمین‌هایشان را از دست دادند راه دیگری جز مهاجرت به شهر نداشتند و جذابیت‌های اقتصادی چابهار و منطقه آزاد آنها را به اینجا سوق داد اما حالا با امکاناتی ابتدایی در مناطق حاشیه مسقر هستند.

عبدالرحیم کردی مدیرعامل منطقه آزاد چابهار می‌گوید: پروژه‌های مشترکی را با وزارت راه، معاونت شهرسازی این وزارت و شرکت بازآفرینی شهر برای ساماندهی حاشیه چابهار به توافق رسیده و به زودی استارت آن‌ها را می‌زند.