ذبیح‌الله مجاهد، که خود را سخنگوی طالبان معرفی می‌کند، در توییتر، حضور خود در ایالت سند پاکستان را رد کرده و گفته است که در توییت‌های تبریک عید، “سازمان استخباراتی دشمن داخل صفحه من شد و موقعیت فرستادن توییت‌ها را سند پاکستان نوشت.”

به گزارش سنت نیوز به نقل از بی بی سی،

آقای مجاهد دیروز در یک رشته پیام توییتری، ظاهرا موقعیت جغرافیایی خود را لو داده بود.

او به طور سنتی، هر سال به مناسبت‌های مختلف از جمله عید قربان و عید نوروز، پیام تبریک ملا محمد عمر، رهبر طالبان را منتشر می‌کند و در پیام تبریک امسالش در توییتر موقعیت جغرافیایی او، ایالت سند پاکستان ثبت شده است.

مقامات ارشد افغانستان همواره تاکید کرده‌اند که اعضای ارشد طالبان در پاکستان مخفی شده‌اند، ولی پاکستان این ادعا را رد می‌کند.

اما آقای مجاهد امروز در توییت دیگر این را کار “سازمان استخباراتی دشمن” خوانده و گفته است که “موقعیت من داخل کشور و یکی از ولایات کشور است و معمولا به لحاظ امنیتی، موقعیت جغرافیایی خود را پوشیده می‌گذارم.”

آقای مجاهد در این پیام توییتری شماره تلفن افغانستان خود را گذاشته و گفته هر که می‌خواهد می‌تواند با او تلفنی صحبت کند.

افشای محل توییت ذبیح الله مجاهد با واکنش کاربران شبکه‌های اجتماعی توییتر و فیسبوک همراه بوده است. گروهی معتقدند که با توجه به شرایط، اکنون می‌توان انتظار داشت که از میزان اعتبار دیگر اظهارات او از جمله آمار و ارقامی که درباره فعالیت‌های طالبان ارائه می‌دهد، کاسته شود.

با توجه به زندگی مخفیانه آقای مجاهد، نهادهای امنیتی افغانستان مدت‌هاست که در پی یافتن محل زندگیش هستند و اگر موقعیت جغرافیایی او به طور تصادفی لو رفته باشد، ممکن است سرنخی برای پیدا کردن پناهگاه اصلی طالبان باشد.

هرچند موقعیت جغرافیایی تقریبا تمام توییت‌های آقای مجاهد در ۲۴ ساعت گذشته، سند پاکستان ثبت شده است و این احتمال وجود دارد که این اتفاق، به عمد افتاده باشد.

طالبان در توییتر، چندین حساب کاربری دارند که “قاری یوسف، بلخی، ذبیح‌الله مجاهد و الاماره” از مشهورترین آنها هستند. حساب‌های کاربری این افراد مرتب به‌روز می‌شود و اغلب به اعلامیه‌ها، خبرهای جنگ، فیلم‌ها و نوارهای صوتی طالبان اختصاص دارند.

وبسایت گروه طالبان هم فعال است و خبرهای افغانستان را منتشر می‌کند.

طالبان، دولت افغانستان و نیروهای خارجی در مواردی در فضای مجازی وارد عرصه بگومگو شده‌اند و عملا جنگی مجازی میان آنها شکل گرفته است.