وزارت امور خارجه بلژیک اعلام کرده که در هماهنگی با وزارت دفاع این کشور تصمیم گرفته که سفارت بلژیک را در افغانستان ببندد.

به گزارش سنت نیوز به نقل از بی بی سی؛ در خبرنامه‌ای که در وبسایت سفارت بلژیک در کابل منتشر شده آمده که دلیل بسته شدن سفارت، پایان ماموریت نظامی نیروهای بلژیکی پس از حضور ده‌ساله در افغانستان است.

وزارت امور خارجه بلژیک گفته که امور کنسولی مربوط افغانستان از طریق سفارت بلژیک در اسلام‌آباد پایتخت پاکستان پیش برده خواهد شد.

بلژیک در حال حاضر ۵۵ سرباز در افغانستان دارد که تحت فرماندهی نیروهای حافظ صلح و یاری امنیت مشغول ماموریت اند. این نیروها تا یک ماه آینده قرار است افغانستان را به کلی ترک کنند.

پس از ماموریت جنگی ناتو که در سال ۲۰۰۱ آغاز شد، بلژیک در کنار سایر کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی در سال ۲۰۰۳ در این ماموریت سهیم شد و ۵۵۰ سرباز به افغانستان فرستاد که عمدتا در شهرهای قندهار، قندوز و کابل مستقر بوده‌اند.

جت اف-۱۶بلژیک بر فراز قندهار، بلژیک در کنار نیروهای نظامی شش جت به افغانستان فرستاده بود

هم اکنون ۳۴ هزار و ۵۱۲ سرباز خارجی در قالب ماموریت ناتو در افغانستان حضور دارند که قرار است تا یکی دو ماه آینده بر اساس برنامه خروج، افغانستان را ترک کنند. بر اساس این برنامه قرار است حدود ۸ تا ۱۲ هزار سرباز آمریکایی در افغانستان بمانند و در بخش مشورت دهی به نیروهای افغان ماموریت جدیدی را دنبال کنند.

وزارت امور خارجه بلژیک گفته سفارت بلژیک در کابل تا پایان ژانویه ۲۰۱۵ میلادی به کار خود در افغانستان پایان خواهد داد.

طرح بسته شدن سفارت بلژیک در افغانستان از سوی دیدیر ریندرس وزیر امور خارجه بلژیک ارائه شده. در کنار این دفتر کنسولی بلژیک در شهر تورنتو کانادا هم بسته می‌شود.

امور کنسولی مربوط شهرهای کانادا از این پس در سفارت این کشور در شهر مونتریال پیش برده خواهد شد.

محدود شدن دفاتر دپلماتیک بلژیک از سوی وزارت امور خارجه این کشور، دشواری های اقتصادی عنوان شده اما در خبرنامه وزارت امور خارجه بلژیک آمده که به این کشور به ادامه کمک‌های خود خوشبین است.