در یک اقدام بی‌سابقه سفیر افغانستان در هند در اعتراضات گسترده سیک‌ها در شهر دهلی نو شرکت کرد؛ اعتراضاتی که در واکنش به حمله‌ تروریستی اخیر در جلال آباد افغانستان بود که در آن تعداد زیادی سیک از جمله تنها کاندیدای آنها برای پارلمان کشته شدند.


به گزارش سنت نیوز، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، اعتراض‌ها به بمب‌گذاری بود که روز یکشنبه گذشته اتفاق افتاد و در آن دست‌کم ۱۹ تن که اکثر آنها سیک بودند از جمله آوتار سینگ خالسا، تنها کاندیدای جامعه سیک‌های افغانستان در انتخابات پارلمانی آتی این کشور کشته شدند.
شاخه گروه تروریستی داعش در افغانستان مسئولیت این حمله را به عهده گرفت.
، سفیر افغانستان در هند به جمع گسترده معترضان در تجمعی سازمان دهی شده از سوی سیک‌ها در شهر دهلی نو در واکنش به این حمله پیوست. معترضان خواهان حفظ جان جامعه سیک‌ها در افغانستان بوده‌اند.
در جریان این تظاهرات صدها معترض در مقابل نمایندگی عالی افغانستان در شهر دهلی نو تجمع کرده و پلاکاردهایی به دست داشتند که در آنها خواهان عدالت برای قربانیان حمله انتحاری روز یکشنبه گذشته در افغانستان شده بودند.
روی یکی از این پلاکاردها نوشته شده بود سیک‌ها سفیر صلح در سراسر جهان هستند، چرا سیک‌های بی‌گناه را به قتل می‌رسانید؟
برخی معترضان همچنین خواهان آن شدند که در صورتی که دولت افغانستان در تضمین امنیت سیک‌ها در کشور خود کوتاهی کند دولت هند به این سیک‌ها پناهندگی بدهد.
یکی از معترضان گفت: دولت افغانستان باید این تلفات را جبران کند. ما تقاضا داریم که دولت هند به مردم ما شهروندی بدهد و آنها را به هند منتقل کند.
سفیر افغانستان در هند ضمن ابراز همبستگی با این معترضان به آنها اطمینان داد هرچه سریع‌تر عدالت درباره این حادثه برقرار شود.
همچنین یک هیات از پناهندگان افغان که در شهر دهلی زندگی می‌کنند نیز از وزیر امور خارجه هند تقاضا کردند تا به منظور تسهیل سفر سیک‌هایی که خواهان ترک افغانستان و رفتن به هند هستند، مداخله کند.