سفیر جدید افغانستان در آنکارا اعلام کرد، این دو کشور روابط بسیار خوبی با یکدیگر دارند و قرار است روابطشان را در آینده گسترش دهند.

به گزارش سنت نیوز، به نقل از خبرگزاری آناتولی، عبدالرحیم سیدجان، سفیر جدید افغانستان در ترکیه ۲۱ دسامبر ۲۰۱۷ مأموریت خود را آغاز کرده است اما استوارنامه خود را سه‌شنبه گذشته به رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه داد.

وی در گفت‌وگو با خبرگزاری آناتولی اعلام کرد: مردم افغانستان رجب طیب اردوغان را بسیار دوست دارند و همواره از او تمجید و تعریف می‌کنند.

سفیر جدید افغانستان در ترکیه افزود: مردم افغانستان ترکیه را به عنوان الگویی برای جهان اسلام و یکی از توسعه یافته‌ترین و مدرن‌ترین کشورهای مسلمان می‌دانند.

وی اعلام کرد که در راستای شناخت هرچه بیشتر مردم و دولت ترکیه دیدارهای مختلفی خواهد داشت.

او امیدوار است در طول مأموریتش در آنکارا دانشجویان افغان فرصت بیشتری برای مطالعه در ترکیه پیدا کنند.

سیدجان افزود: مردم افغانستان نیازمند کمک در حوزه سلامت و پزشکی هستند زیرا در افغانستان به میزان کافی بیمارستان با کیفیت بالا وجود ندارد. مردم افغانستان می‌خواهند که پزشکان ترکیه به افغانستان آمده و آنجا کار کنند.

همچنین او در ادامه اظهاراتش گفت: رئیس‌جمهور ترکیه می‌تواند پاکستان را برای کمک به افغانستان برای برقراری صلح و ثبات در این کشور تشویق کند. سیدجان همکاری بیشتر دو کشور در مبارزه با تروریسم را خواستار شد.

سفیر افغانستان در آنکارا تصریح کرد: ترکیه و افغانستان در جبهه مقدم نبرد حضور دارند و تبادل اطلاعات برای مبارزه با تروریسم بسیار مهم است. متأسفانه تروریسم دشمن انسانیت است و باید در جهان ریشه‌کن شود.