مهدی حسینی، مدیر کل دامپزشکی سیستان وبلوچستان گفت: دام و گوشتی مجاز است که دارای پلاک بارکد دار ویا مجوز بهداشتی حمل و در اماکن عرضه مجاز به فروش برسد در غیر این صورت خارج از چارچوب وارده، هرگونه عرضه، کشتار و سلامتی دام مورد تایید این اداره کل نمی باشد.

به گزارش سنت نیوز، در حالی ۲ روزدیگر تا برگزاری مراسم عید بزرگ قربان فرصت باقی مانده که “قربان” یکی از اعیاد مهم مسلمانان به ویژه در پایتخت وحدت کشور، سیستان وبلوچستان است که همه ساله در چنین ایامی شاهد شلوغی بازار پوشاک، آجیل و قنادی ها بودیم، ناگفته نماند که امسال هم این آداب و رسوم در میان برخی از شهروندان به قوت خود پا برجاست و از یاد برده اند که کرونا در کمین است.
ویروسی که با کوچکترین سهل انگاری درصورت عدم رعایت پروتکل های بهداشتی به جای قربانی کردن دام، جمعیت زیادی از اطرافیانمان را قربانی خواهد کرد.
شرایط حساس کرونا در سیستان و بلوچستان ایجاب می کند تا مردم در اعیاد سعید قربان و غدیر، رفتار خود را متناسب با جامعه تغییر داده تا بار مضاعفی بر کادر درمان و بیمارستان ها وارد نشود.
بیان این مطلب بدان جهت است که این روزها بازار فروش گوسفند زنده علیرغم ممنوعیتی که برای عرضه در مراکزی نظیر میادین میوه و تره بار دارد اما در کوچه پس کوچه ها و خیابان های تمامی شهرستان های استان برای داد وستد آورده شده و سلامت آنان تضمین شده، نیست و با وجود اینکه شاهد لغو مناسک حج به علت بیماری کووید-۱۹ بودیم اما برخی شهروندان با اصرار به برگزاری مراسم عید قربان به روش سنتی و سر بریدن دام در حیاط و در منازل به استقبال بیماری کرونا می روند که ممکن است پیامدهای ناگواری برای آنها و حتی همسایگان در پی داشته باشد.
با این تفاسیر نباید از یاد برد که کرونا همچنان قربانی می گیرد و هر روز ساعت ۱۴ آخرین آمار اعلام می شود در این راستا هر چند انتقال بیماری کووید ۱۹ از حیوان به انسان هنوز اثبات نشده، اما برای رعایت جوانب احتیاط و جلوگیری از انتشار سایر بیماری‌های مشترک میان حیوان و انسان از هر گونه کشتار غیر مجاز باید جلوگیری کرد و کشتار دام تنها باید در کشتارگاه‌های مجاز و با نظارت اکیپ‌های دامپزشکی صورت گیرد.