مولانا فضل الرحمان، رهبر جمعیت علمای اسلام پاکستان (شاخه فضل)، از یک بمبگذاری جان سالم بدر برده است.

به گزارش سنت نیوز به نقل از بی بی سی؛ این حمله در کویته، مرکز ایالت بلوچستان پاکستان رخ داده است.

جمعیت علمای اسلام یکی از بزرگترین احزاب اسلامی در پاکستان است.

بر اساس گزارشها از پاکستان در اثر این حمله که در یک جلسه حامیان حزب در کویته رخ داد دو نفر کشته شدند.

به گفته خبرنگاران آقای رحمان قبلا و به دلیل حمایتش از قانون اساسی و همچنین روند دموکراسی و سیاستهای انتخاباتی هدف سوء قصد قرار گرفته بود.

آقای رحمان در اظهاراتی پس از این حمله گفت که ممکن است این عوامل در پس سوء قصد به او بوده باشد اما افزود که دلایل دیگری از جمله انتقاد از آمریکا و یا تلاش او برای ایجاد قانون شریعت در کشور نیز ممکن است در پشت پرده اینگونه حملات علیه وی باشد.

همزمان جان اچکزی، سخنگوی این حزب به بی‌بی‌سی فارسی گفت که حال آقای رحمان خوب است. او افزود که جمعیت علمای اسلام، “بر اجرای کامل قانون اساسی و توسعه دموکراسی در پاکستان و همچنین ایجاد صلح و ثبات در کشور” تاکید دارد.

آقای آچکزی تاکید کرد که هدف این حمله انتحاری، تلاش برای ایجاد بی ثباتی بوده است.

سوء قصد به جان آقای رحمان ساعاتی پس از یک حمله دیگر در همین شهر رخ داد.

پیشتر مردان مسلح گروهی از شیعیان را در این شهر به گلوله بسته و شماری را کشته و زخمی کرده‌بودند.

روز پنجشنبه، ۱ آبان (۲۳ اکتبر)، پلیس شهر کویته، اعلام کرد که دو فرد موتور سوار و مسلح به اسلحه خودکار یک مینی‌بوس حامل شیعیان هزاره را در یک بازار تره‌بار نزدیک این شهر هدف تیراندازی قرار داده‌اند.

به گفته منابع پلیس، در این حمله هشت تن از سرنشینان اتوبوس کشته و تعدادی نیز زخمی شده‌اند. برخی منابع، از کشته شدن یک نفر دیگر هم خبر داده‌اند.

این حمله در آستانه ماه محرم، ماه عزاداری شیعیان صورت گرفته و احتمالا دارای انگیزه فرقه‌ای بوده است.

در سال‌های اخیر، پاکستان شاهد بروز درگیری‌های خونین فرقه‌ای بین شیعیان و سنی‌ها بوده که به خصوص در ماه‌های سوگواری شیعیان، که با عزاداری در مکان‌های عمومی هم همراه است، شدت گرفته است.

در ماه محرم سال گذشته در جریان درگیری بین گروه‌های تندرو سنی و شیعه در شهر راولپندی دست کم یازده نفر کشته شدند. گروه قومی هزاره اکثرا شیعه هستند.