رئیس گروه تحقیقات هواشناسی کاربردی اداره کل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: امسال این استان با کاهش ۶۴٫۸ درصدی میزان بارش نسبت به بلند مدت رتبه دوم کم بارشی کشور را از آن خود کرد

به گزارش سنت نیوز، الله بخش ریگی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: سیستان و بلوچستان با دریافت ۱۶٫۹ دهم میلی متر بارش از ابتدای سال ۹۶ تا پایان آذرماه با کاهش ۶۴٫۸ دهم درصدی نسبت به بلند مدت در رتبه دوم کم بارش ترین استان کشور قرار گرفت.
وی ادامه داد: میزان بارش بلند مدت استان در دوره مشابه ۴۸٫۱ دهم میلی متر بوده است.
وی افزود: سیستان و بلوچستان با اختلاف ۲ دهم درصدی در این مدت بعد از استان خراسان جنوبی در رده دومین استان کم بارش ترین کشور قرار گرفت.
وی تاکید کرد: بر اساس ارزیابی های صورت گرفته روند کاهش بارندگی ها در استان تاپایان سال ادامه خواهد داشت به طوری که میزان بارش ها در سه فصل آخر سال کمتر از حد نرمال خواهد بود.
رئیس گروه تحقیقات هواشناسی کاربردی اداره کل هواشناسی سیستان و بلوچستان تصریح کرد: با توجه به کاهش بارندگی های در استان ضروری است دستگاههای ذیربط تمهیدات لازم را برای تامین آب کشاورزی و آشامیدنی مدنظر قرار دهند.
به گزارش ایرنا سیستان و بلوچستان به دلیل بروز خشکسالی افزون بر ۱۸ ساله و وزش بادهای موسمی ۱۲۰ روزه در سیستان و مونسون در دریای عمان و سواحل چابهار همواره با بادها و توفان های شدید و گرد و غبار روبروست که گاه سبب کاهش دید و آلودگی هوا بیشتر از ۲۰ برابر حد استاندارد می شود.
خشکی تالاب بین المللی هامون در شمال سیستان و بلوچستان و جازموریان در جنوب غرب استان، قطع آب رودخانه هیرمند، کاهش سفره های آب زیر زمینی، کمبود نزولات آسمانی، گرمای زیاد و تبخیر بیش از حد نرمال کشور این استان را با مشکلات زیادی در زمینه تامین آب آشامیدنی و کشاورزی رو به رو کرده است.