جنگ روانی در دو جبهه‌ی کوبانی و حامیان آن با تحقیر مردم ترکیه و ایران و اروپا که این روزها در حمایت از کوبانی به خیابان‌ها آمده اند با چه هدفی دنبال می‌شود؟

به گزارش سنت نیوز به نقل از رادیو کوچه، گروه موسوم به نظارت بر حقوق بشر وابسته به اپوزیسیون سوریه اظهار داشت کە گروه داعش اکنون به‌طور کامل بر مناطق شرقی، بخش کوچکی از شمال شرق و منطقه‌ای در جنوب شرق کوبانی مسلط است. یگان‌های مدافع خلق در چندین منطقه از شهر کوبانی با نیروهای نظامی داعش به شدت درگیر هستند. به گزارش گروه موسوم به نظارت بر حقوق بشر در سوریه، در این سه هفته درگیری بیش از ۴٠٠ نفر کشته شده‌اند. بر پایه‌ی گزارش‌ها از این تعداد ٢٢٠ نفر از اعضای داعش، ١٧٠ نفر از مبارزان کرد و بیش از ٢٠ تن غیرنظامی بودند.

ترکیه همچنان ملتهب است

در اعتراضات اخیر مردم ترکیه به سیاست‌های دولت عدالت و توسعه در قبال کوبانی تا این لحظه در شهرهای دیاربکر، سییرت، ماردین، استانبول، باتمان، موش، وان و آدانا ٣١ نفر توسط پلیس ترکیه و گروه‌های فشار احزاب ملی و میهنی ترکیه و نیز طرفداران افراطی داعش موسوم به (خدا پارتی) کشته شدند. از دیگر سو حزب کارگران کردستان ترکیه(پ ک ک) که قبلن و با شروع درگیری‌ها در کوبانی تهدید کرده بود با سقوط کوبانی پروسه‌ی صلح را متوقف خواهد کرد، عملیات نظامی خود را علیه ترکیه در شهرهای مختلف و به صورت پراکنده آغاز کرده است. عملیات نظامی(پ ک ک) دیشب در شهر کردنشین بینگُل با حمله به ساختمان مرکز پلیس استان شروع شد و در این حمله دو تن از معاونین رییس پلیس و چهار عضو پ.ک.ک کشته شده و دو تن از آنان نیز دستگیر شدند. در همین‌حال خبرهای رسیده از دیاربکر حاکی از آن است که که گروه هفت نفره ای از اعضای شاخه ی نظامی پ.ک.ک دقایقی پیش از آغاز یک عملیات، با نیروهای کماندوی ژاندارمری درگیر شدند. در این درگیری پنج عضو پ.ک.ک مجروخ و دستگیر شده و دو تن از آنان توانسته اند از صحنه بگریزند.

daodoghlo

احمد داوود اوغلو نخست وزیر ترکیه و رهبر حزب عدالت و توسعه امروز ١٠ اکتبر در بیمارستان نمونه آنکارا به عیادت آتالای اولکر رییس پلیس بینگل رفت که دیشب بر اثر حمله ی مسلحانه ی شاخه ی نظامی پ.ک.ک مجروح شده و ٢ معاون وی نیز کشته شدند. داوداوغلو پس از خروج از بیمارستان به سوالات خبرنگاران پاسخ داده و عملیات دیشب پ.ک.ک را اقدامی در مسیر ضربه زدن به صلح و برادری و خیانت به ترکیه دانست.

درگیری‌ها در ترکیه با وجود این‌که صلاح الدین دمیرتاش رهبر حزب دموکراتیک خلق‌ها ظهردیروز با برگزاری یک کنفرانس مطبوعاتی از همه ی کردهای ترکیه خواسته بود به اعتراضات خیابانی پایان دهند، همچنان ادامه دارد. حزب جمهوری خلق(ج.ه.پ) نیز به رهبری کمال قلچداراوغلو در تازه‌ترین موضع‌گیری خود دولت عدالت و توسعه را متهم به پشتیبانی از داعش کرده است. اتفاقات پیش‌رو در ترکیه نشان می‌دهد که شکاف سیاسی در این کشور نه تنها با کردها بلکه با احزاب مخالف نیز بیش‌تر می‌شود. شکافی که نبض آن با معادلات جنگ در کوبانی گاه آهسته و گاه تند می‌زند. برنامه‌ی ترکیه برای مداخله در کردستان سوریه هم بستگی به راضی کردن ائتلاف جهانی به رهبری آمریکا برای سرنگونی حکومت اسد را دارد. موضعی که بحران سیاسی را در ترکیه روز به روز تشدید خواهد کرد.

damirtash

بریتانیا: نمی‌توانیم برای کوبانی کاری کنیم

فیلیپ هامان وزیر دفاع بریتانیا در گفت‌وگویی با رادیو بی‌بی‌سی اعلام کرد که نمی‌توان که با حملات هوایی علیه داعش جلوی پیش‌روی این گروه را گرفت. همچنین سایت گاردین امروز با انتشار گزارشی عنوان کرد که: «معاون مشاور امنیت ملی آمریکا گفته است که جلوگیری از پیش‌روی در تصرف شهر کوبانی در غیاب ورود نیروهای زمینی بسیار مشکل خواهد بود.» تونی بلینکن در ادامه‌ی این گزارش می‌گوید: «۴٠ درصد شهر در دست نیروهای داعش است و این گروه کنترل کامل بخشی که ادارات محلی کوبانی در آنجا واقع است را به دست گرفته است»

اظهارات مقامات آمریکا و بریتانیا نشان از هم‌سویی مواضع آن‌ها با ترکیه در نحوه‌ی دخالت آن‌ها در کوبانی و مقابله با داعش را دارد. هم‌سویی که هر لحظه بر عمق تراژدی انسانی که در کوبانی رخ می‌دهد می‌افزاید و حتی از چشمان روزنامه‌نگاران غربی هم پنهان نمانده است. تام مایلز در گزارشی که در رویترز منتشر شده است، کوبانی را با شهر سررنیتزا در بوسنی مقایسه کرده است که در آن ٨٠٠٠ مسلمان توسط صرب‌ها در سال ١٩٩۵ قتل‌عام شدند در حالی‌که سفیران صلح سازمان ملل نتوانستند حفاظت از جان آن‌ها را تامین کنند. به گفته‌ی استفان دمیستورا نماینده‌ی سازمان ملل «در حال حاضر حدود هفتصد نفر در شهر کوبانی مانده‌اند و شاید نزدیک به دوازده هزار نفر مرکز شهر را ترک کرده‌اند اما نتوانسته‌اند از مرز ترکیه عبور کنند، این آمار منهای آمار رزمندگان است.» این مقام بین‌المللی می‌افزاید «در صورت سقوط کوبانی بیم آن می‌رود که تمام این مردم قتل‌عام شوند.»

44

از طرف دیگر سایت رادیکال راست‌گرای (یو اس ای تو دی) به تخریب حامیان کوبانی پرداخته و نبرد کوبانی را کودتای تبلیغاتی مهمی برای افراط‌گریانی خوانده که امیدوار هستند بتوانند قیام خود را علیه نیروهای نظامی آمریکا به منثه‌ی ظهور گذارند. این سایت از قول مصطفی علانی تحلیل‌گر سیاسی در مرکز تحقیقات خلیج واقع در ژنو می‌گوید:« “کوبانی” یک پیروزی روانی است.» در این مقاله‌ی طول‌ودراز جیم مایکل نویسنده‌ی مقاله بحث خود را بر این ادعا استوار می‌کند که کسانی که سعی دارند نشان دهند حملات هوایی آمریکا بی‌نتیجه بوده است درصدد تضعیف روانی نیروی نظامی آمریکا در منطقه هستند. در این مقاله ادعا می‌شود که بیش‌تر شهر در دست خود شبه‌نظامیان کوبانی‌ست.

همین سایت گزارشی دیگر را با سرتیتر و مقدمه‌ای تحقیرآمیز نسبت به واکنش کردهای ترکیه به کوبانی آغاز می‌کند و می‌نویسد: «تماشای نبرد در کوبانی برای برخی از کردهای ترکیه مثل تماشای یک بازی ورزشی شده است، ده‌ها نفر از آن‌ها تمام روز روی تپه‌های سروج می‌نشینند و به آسمان کوبانی نگاه می‌کنند تا نشانه‌ای از نبرد را ببینند. بعضی از آن‌ها با دوربین‌های دو چشمی هواپیماهایی را که روی آسمان کوبانی پرواز می‌کنند را تماشا می‌کنند.»

ادامه‌ی تظاهرات در شهرهای کردنشین ایران و تهران

گزارش‌ها از سنندج حاکی از آن است که هزاران نفر از مردم این شهر کردنشین در ایران امروز جمعه ١٨ مهر از ساعت یک بعد از ظهر از خیابان شاهپور تا میدان انقلاب با در دست داشتن پلاکاردهایی حمایت خود را از مردم کوبانی اعلام کردند. فعالان کارگری نیز در این تظاهرات که با پلاکاردهای سرخی که بر روی آن نوشته شده بود “مرگ بر ارتجاع، امپریالیسم و فاشیسم” حضور پیدا کردند.  سومین روز اعتراضات مردم سنندج در حالی برگزار شد که حضور نیروهای پلیس در اطرف تظاهرکنندگان احساس می‌شد و شعارهایی نیز در محکومیت دولت ترکیه نیز داده شد. در تهران نیز حدود ٣٠٠ نفر از فعالان مدنی با حضور در میدان انقلاب شعار “بژی کوبانی” و “زنده باد کوبانی” سر دادند. گزارش‌ها از مریوان نیز حاکی از حضور مردم در خیابان و اعلام حمایت آن‌ها از مردم کوبانی‌ بوده است.

sne

اتحاد پولادین ترکیه و ائتلاف جهانی به رهبری آمریکا

اظهاراتی که در این چند روز از طرف مقامات سیاسی آمریکا و ترکیه در مورد سقوط کوبانی شده است، به شیوه‌ی شفافی در جهت‌گیری‌های ژورنالیست‌های راست‌گرا و در جراید آن‌ها انعکاس یافت که در بالا نیز به آن اشاره شد. استفاده از تیترهای تحقیرآمیز نسبت به کردهای منطقه در این مقالات و ترسی که در اظهارت‌شان نسبت به قطبی شدن بخشی از مردم خاورمیانه حول کوبانی بیان می‌کنند، در جای جای این اظهارات و موضع‌گیری‌ها قابل لمس است. ٣١ کشته در ترکیه و تظاهرات روزانه در شهرهای اروپا و نیز ایران در حمایت از کوبانی، غیر واقعی بودن قضاوت برخی از ژورنالیست‌های آمریکایی را در مورد کوبانی و حمایت مردمی از آن را در منطقه نشان می‌دهد. کوبانی با پیروزی و سقوطش تعیین‌ کننده‌ی قطب شکل‌گرفته در خاورمیانه خواهد بود، قطبی که یک طرف آن ائتلاف جهانی به رهبری آمریکا و ترکیه ایستاده است و طرف دیگر آن مردم کوبانی و حامیان مردمی آن! تحقیر قطب مردمی حامی کوبانی که آن‌ها را به نظاره‌گران یک بازی ورزشی متهم می‌کنند تشابه‌های بسیاری با اظهارات دولتمردان جهانی در مورد کوبانی دارد که به صورت مداوم در میدیاها و رسانه‌ها پخش می‌شود و شمارش معکوس سقوط کوبانی را می‌شمارد. جنگ روانی در دو جبهه‌ی کوبانی و حامیان آن با تحقیر مردم ترکیه و ایران و اروپا که این روزها در حمایت از کوبانی به خیابان‌ها آمده اند با چه هدفی دنبال می‌شود؟