به کسی که امانتدار باشد و اهلیت این کار را داشته باشد باید رأی داد؛ چون رأی به منزله‌ی شهادت است بر این‌که این شخص، لایق این کار است

به گزارش سنت نیوز به نقل از سنت آنلاین، آن‌چه در ذیل می‌آید گفتار  مولانا سید محمد یوسف حسین‌پور  مدیریت معظم عین العلوم گشت است که پیرامون انتخابات هشتمین دوره‌ی مجلس شورای اسلامی بیان کرده بودند و نظر به اهمیت موضوع بر آن شدیم تا آن را دوباره منتشر نماییم؛ امیدواریم که مورد پسند خوانندگان قرار بگیرد.

بسم الله الرحمن الرحیم

خدای تبارک و تعالى می‌فرمایند: «إنَّ اللهَ یَأمُرُکُمْ أنْ تُؤَدُّوا الأماناتِ إلَى أَهْلِهَا» [نساء: ۵۸]؛ «به یقین خدای تعالى شما را دستور می‌دهد که امانت‌ها را به اهل آن بسپارید.»

شرکت در انتخابات از نظر فقه اسلامی، یک وظیفه‌ی شرعی است؛ البته اصل در اسلام آن است که باید اهل رأی و نظر (حلّ و عقد) فرد اصلح را برگزینند؛ اما از آن‌جایی که در سطح جهانی شعار دموکراسی مطرح است، و حتى رأی بلندپایه‌ترین دانشمند با یک چوپانِ محض یکسان است، لذا شیوه‌ی قریب انتخابات به شرع این است که عامه‌ی مردم با اهل علم و نخبگان مشوره کنند و سپس رأی بدهند.

و همه باید بدانیم که هنرِ یک نماینده، کارهای عمرانی نیست؛ بلکه امور عمرانی وظیفه‌ی دولت است. مسئولیت یک نماینده قانون‌گذاری و نظارت بر اجرای صحیحِ قانونِ اساسی و دفاع از حق ملی و مذهبی مردم می‌باشد.

توصیه‌ی بنده به عموم مردم و بالخصوص به علما و فرهنگیان این است که از هیچ کاندیدایی فقط به خاطر خویشاوندی، آشنایی و دوستی حمایت نکنند؛ بلکه اصلح را از همه‌ی جهات در نظر بگیرند و به او رأی بدهند؛ هر چند که غیرِ اصلح از نزدیک‌ترین خویشاوندان آن‌ها باشد. و به طور کلی تعصبات قومی و منطقه‌ای را باید کنار گذاشت.

به کسی باید رأی داد که دین مدار و مذهبی‌تر باشد؛ در مناطق اهل سنت باید کسی انتخاب شود که بتواند از حقوق مذهبی آنان دفاع نموده و نگرش دولت را به نفع مردم و منطقه مساعد نماید و رابطه‌ی دولت و ملت را تحکیم بخشد. هم‌چنین نماینده باید شهامت، خیرخواهی، سخنوری، حلم، تواضع، دور اندیشی، و فکر بلند داشته باشد.

و تأکید می‌شود که همه رأی خود را به صندوق بیندازند؛ هر چند که صلاحیت افراد مورد نظرشان تایید نشده، باید از میان تأیید شدگان، به کاندیدایی که دارای حداقلِّ معیارهای یک نماینده‌ی خوب است، رأی بدهند؛ إن شاء الله مأجور خواهند بود تا درصد مشارکت در انتخابات چشمگیر باشد.

لذا باید خدا را در نظر گرفت و به کسی که امانتدار باشد و اهلیت این کار را داشته باشد باید رأی داد؛ چون رأی به منزله‌ی شهادت است بر این‌که این شخص، لایق این کار است و گواهیِ ناحق به نصّ قرآن جرم است: «فَإنَّهُ آثِمٌ قَلْبُهُ».

خداوند متعال به همه‌ی ما و شما توفیق دهد که به بهترین کاندیدا رأی بدهیم و دل‌هایمان را بدان سو متمایل گرداند. آمین.