رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: با هدف جمع بندی و منسجم شدن بسته های حمایتی دولتی و غیردولتی در نظر گرفته شده برای بیماران مبتلا به ام اس، تشکیل بانک جامع اطلاعاتی مبتلایان در استان سیستان و بلوچستان ضروریست.

به گزارش سنت نیوز؛ رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: با هدف جمع بندی و منسجم شدن بسته های حمایتی دولتی و غیردولتی در نظر گرفته شده برای بیماران مبتلا به ام اس، تشکیل بانک جامع اطلاعاتی مبتلایان در استان سیستان و بلوچستان ضروریست.
دکتر سید محمد هاشمی شهری که در همایش ملی انجمن های ام اس کشور در تالار امام رضا(رض) دانشگاه سیستان و بلوچستان سخن می گفت ادامه داد: یکی از مهمترین مقوله ها در خصوص بیماران ام اس پس از تشخیص بیماری و انجام درمان های نگهدارنده، توانمند سازی آنان برای تولید ثروت است چرا که اشتغال دغدغه مهمی برای این افراد محسوب می شود.
وی با تاکید بر ضرورت جلب مشارکت خیرین سلامت در راستای حمایت از این بیماران  ادامه داد: این افراد نیز می توانند با بهره گیری از توان خود به عنوان سرمایه انسانی، فعالیت و پویایی داشته باشند.
دکتر هاشمی شهری با اشاره به اینکه تا کنون ۸۳۶ بیمار مبتلا به ام اس در استان شناسایی شده اند گفت: هم اکنون اعمال تشخیصی و درمانی بیماران مبتلا به ام اس در بیمارستان علی ابن ابیطالب(رض) به صورت رایگان در حال انجام است و داروهای ساخت کشورمان نیز به صورت رایگان به این بیماران ارائه می شود.
وی با اشاره به اینکه ارائه داروها به صورت رایگان از طریق بودجه مساعدت دارویی انجام می شده است ادامه داد: متاسفانه امسال این بودجه مقداری کاهش یافته است که البته رایزنی های مورد نیاز در این زمینه در حال انجام است.
وی در بخش دیگری از سخنانش افزود: با اجرای طرح تحول نظام سلامت و راه اندازی پایگاه های سلامت در حاشیه شهرها تلاش برای تغییر الگوی ابتلا به بیماری ها و همچنین ارتقاء سواد سلامت مردم با قوت و قدرت بیشتری انجام می شود.
دکتر کرمانچی معاون مرکز مدیریت پیوند و بیماری های وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی هم در این همایش گفت:خوشبختانه در راستای ارتقاء شاخص های سلامت قدم های بزرگی در این استان برداشته شده است چنانکه هم اکنون در این استان شاهد حضور درمانگران متبحر بومی هستیم.
وی با اشاره به اینکه در حال حاضر اطلاعات  ۷۱ هزار نفر، بیمار مبتلا به ام اس در کشور در سامانه وزارت بهداشت به ثبت رسیده است ادامه داد: تمام اهتمام ما در وزارت بهداشت ایجاد مراکز جامع مراقبت ویژه بیماران ام اس است تا از جابجایی های زیاد بیماران جلوگیری شده و بیمار تمام خدمات مورد نیاز خود را در یک مکان دریافت کند.
وی اضافه کرد: ۱۱ مرکز استان این مرکز را راه اندازی کرده اند.
دکتر صحرائیان نائب رئیس انجمن ام اس ایران هم گفت: متاسفانه بیماری ام اس بیماری جوانان است و افراد ۲۰-۴۰ ساله به آن مبتلا می شوند.
وی با تاکید بر ضرورت انجام ورزش های منظم و سبک توسط این بیماران افزود: علاوه بر ورزش، بیماران باید دقت کنند استفاده از دخانیات علاوه بر تشدید بیماری آنان، می تواند سایر اعضای خانواده را نیز به این بیماری مبتلا کند.
دکتر صحرائیان گفت: خودمراقبتی و تغذیه صحیح به سمت غذاهای کم چرب و داشتن رژیم غذایی میوه و سبزیجات، کاهش استرس ها و تنش های روحی، عوامل مهمی برای کنترل بیماری است.
وی تصریح کرد: دو داروی جدید به تازگی برای این بیماران وارد کشور شده است که برای قرار گرفتن آن، تحت پوشش بیمه تلاش می کنیم.