شیخ محمدصالح پردل در مراسم نماز جمعه (۲۴ فروردین ۹۷) زاهدان، با بیان اینکه «مسئولیت‌پذیری»، «تقویت علم در جامعه»، «تقویت اخلاق در جامعه» و «تأسیس پایگاه‌های بزرگ اجتماعی» عواملی هستند که برای یک جامعه مدنی پیشرفتۀ اسلامی الزامی است، «فکر» و «دل» را دو سرمایه‌ مهم و گرامی دانست.

به گزارش سنت نیوز به نقل از «سنی‌آنلاین»، شیخ محمدصالح پردل سخنور مشهور اهل‌سنت در این مراسم باشکوه، ضمن ابراز خرسندی از شرکت در بیست وهفتمین همایش دانش‌آموختگی طلاب دارالعلوم زاهدان اظهار داشت: در این همایش معنوی تریبون در اختیار همه اقشار بود، علمای شیعه صحبت کردند و از مذهب خود گفتند، این یعنی پذیرفتن همدیگر. اگر دیگران ما را نپذیرفتند قرار نیست که ما دیگران را قبول نداشته باشیم.
ایشان ادامه داد: مراسم عید و جمعه را خدا ایجاد کرده و به ما اجازه داده که مناسبت‌های زیبای دیگری خود ما ایجاد کنیم. ما اراده کردیم خدا نصرت کرد که این مناسبت را ایجاد کنیم و بندگان خدا را روی سفرۀ خدا مهمان کنیم. قرآن سفرۀ خداوند است که الله میزبان آن و ما مهمانان او هستیم.
شیخ پردل خاطرنشان ساخت: الحمدالله علما، طلاب و دعوتگران ما به رشد فکری، سیاسی و فرهنگی والایی رسیده‌اند، آنها کسانی را که با ما اختلاف‌نظر و سلیقه دارند پذیرفته‌اند، به این می‌گویند قلب بزرگ و سعه‌صدر. مردم ما چقدر فهیم‌اند و به رشد فکری و بلوغ اجتماعی رسیده‌اند؛ آنان تا زمانی که توهین نشنوند بهترین شنونده‌ها هستند.
ایشان «فکر» و «دل» را دو سرمایه‌ مهم و گرامی دانست و خاطرنشان ساخت: خداوند دل را به ما هدیه داده تا او را دوست بداریم، محبتش را در دل قرار دهیم و با الله، رسول‌الله صلی‌الله‌علیه‌وسلم، مؤمنان و پدر و مادر احساس دوستی کنیم. اگر خوبان و خوبی‌ها را دوست نداشته باشیم این یک فاجعه است.
دعوتگر مشهور اهل‌سنت بیان داشت: «مسئولیت‌پذیری»، «تقویت علم در جامعه»، «تقویت اخلاق در جامعه» و «تأسیس پایگاه‌های بزرگ اجتماعی» عواملی هستند که برای یک جامعه مدنی پیشرفته اسلامی الزامی است.
ایشان در ادامه بر لزوم مسئولیت‌پذیری تأکید کرد و افزود‌: تازمانی که مسئولیت‌های خود را به گردن دیگران بیندازیم باعث عقب‌ماندگی می‌شود و از پیشرفت باز می‌مانیم و نمی‌توانیم در جامعه مؤثر باشیم، پس تلاش کنیم مسئولیت‌پذیر و مسئولیت‌شناس باشیم.
سخنور مشهور اهل‌‌سنت تأکید کرد: تلاش کنیم برای خودمان دوستان خوب پیدا کنیم و بچه‌های کوچک‌مان را در مجالس بزرگان ببریم تا منش‌شان از همان کوچکی بزرگ شود و بزرگان دست نوازش را بر سرشان بکشند.
شیخ محمدصالح بابیان اینکه «تقویت علم سبب استقلال و اکتشافات ذاتی می‌شود»، ادامه داد: فکر انسان در زندگی مثل چتر نجات است؛ اگر چترباز چتر را باز نکند سقوط خواهد کرد، همچنین انسان اگر فکر را باز نکند سقوط می‌کند. پس باید تلاش کنیم تا فکر بلند، وسیع، مثبت و سالم داشته باشیم.
ایشان در پایان «طهارت و پاکی»، «فداکاری»، «کرم و سخاوت»، «صداقت»، «اکرام» و «محبت» را از مهمترین مصادیق «اخلاق اسلامی» دانست و بر لزوم نمایش آن تأکید کرد و گفت: تقویت اخلاق اسلامی سبب توسعه روابط اجتماعی و اقتصادی خواهد شد.

شیخ بلال سعید شعبان:
بیت‌الله «قبلۀ عبادت» و بیت‌المقدس «قبلۀ جهاد» مسلمانان است
شیخ بلال سعید شعبان رئیس حرکت توحید لبنان، نیز که بنا به دلایلی موفق به شرکت در بیست‌وهفتمین همایش دانش‌آموختگی طلاب دارالعلوم زاهدان نشده بود، دیگر سخنران مراسم نماز جمعه اهل‌سنت زاهدان بود. وی با بیان اینکه اگر می‌خواهیم بهترین و میانه‌رو‌ترین امت باشیم، لازمه‌اش برگشت به کتاب‌الله و سنت رسول‌الله صلی‌الله‌علیه‌وسلم است، «جهاد» را مهم‌ترین وظیفه مشترک مسلمانان دانست.
شیخ بلال سعید شعبان طی سخنانی در این مراسم که توسط مولانا عبدالحکیم عثمانی، استاد برجستۀ دارالعلوم زاهدان به فارسی ترجمه می شد، اظهار داشت: اگر می‌خواهیم بهترین و میانه‌رو‌ترین امت باشیم، باید به کتاب‌الله و سنت رسول‌الله صلی‌الله‌علیه‌وسلم برگردیم.
شیخ بلال سعید خاطرنشان ساخت: ما دو قبله داریم؛ قبلۀ عبادت و قبلۀ جهاد، الله ذوالجلال بین این دو قبله ارتباط برقرار کرده است. قبله جهاد «بیت‌المقدس» است که امروز به دست یهودیان اشغال‌ شده است. ما مسلمانان نسبت به این قبله در بارگاه الهی خدا مسئولیم.
ایشان علت تأخیر آزادی فلسطین را در «اختلاف» و «تفرقه» دانست و گفت: امروزه دشمنان باهم متحد شده‌اند و ما مسلمانان از هم فاصله گرفته‌ایم، درحالی‌که الله تعالی ما را به اتحاد دعوت می‌دهد، پس باید برای آزادی بیت‌المقدس ید واحد شویم.
رئیس حرکت توحید لبنان با بیان اینکه امروز «جهاد» مهم‌ترین وظیفه مشترک مسلمانان است، ادامه داد: آیا وقت آن نرسیده که ما از آن بندگان مجاهد خدا باشیم که رسول‌الله صلی‌الله‎علیه‌وسلم مژدۀ آنها را داده که روزی می‌رسد که یهودی‌ها پشت سنگ و درخت پنهان می‌شوند و سنگ و درخت به سخن می‌آیند و می‌گویند: ای مسلمان و ای بندۀ خدا! این یهودی است، او را بکُش.
ایشان تأکید کرد: باید همۀ نژادها برای نجات فلسطین باهم متحد شوند و اسرائیلی‌ها (یهودی‌ها) را از فلسطین بیرون برانند، همان‌طوری که شما آمریکا را از کشور خود بیرون کردید.
شیخ بلال سعید شعبان در پایان اظهار داشت: از الله می‌خواهم که شما را محفوظ بدارد، وحدت‌تان را حفظ کند. امیدوارم روزی فرا رسد که مسلمانان بتوانند نماز را پشت سر امام واحد در بیت‌المقدس برگزار کنند، همان‌طوری که انبیا علیهم‌السلام پشت سر پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم نماز برگزار کردند.