صادرات کالا از طریق خط ریلی زاهدان به کویته پاکستان در ۶ ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۷ درصد رشد داشته است


به گزارش سنت نیوز، مجید ارجونی اظهار داشت: ۲۱ هزار و ۶۲۰ تن کالا در ۶ ماهه نخست امسال از طریق خط ریلی زاهدان – میرجاوه – کویته به پاکستان صادر شد که نسبت به ۱۴ هزار و ۷۳۳ تن سال گذشته رشد ۴۷ درصدی را نشان می دهد.
وی بیان کرد: سیمان، قیر، گوگرد، کاشی، ایزوگام، خرما، گل سرخ و فوتس اویل عمده کالاهای صادراتی از طریق این خط ریلی به پاکستان است.
مدیرکل راه آهن جنوب شرق ادامه داد: همچنین عمده کالاهای وارداتی در این مسیر کنجد و برنج خوراکی و عمده کالاهای ترانزیتی گوگرد خام است.
وی افزود: در ۶ ماهه نخست سالجاری ۸۰ رام قطار در این خط ریلی تردد داشته که نسبت به ۶۱ رام قطار سال قبل رشد ۳۱ درصدی را نشان می دهد.
به گزارش ایرنا راه ‌آهن زاهدان – کویته پاکستان در سال ۱۲۹۸ هجری شمسی به‌منظور حمل‌ و نقل ادوات جنگی و نظامی توسط روس‌ها ساخته شده که قرار بود تا سرخس استان خراسان رضوی ادامه پیدا کند که با پایان جنگ جهانی دوم ادامه ساخت آن متوقف شد.
فاصله ریلی راه‌آهن زاهدان – میرجاوه ۹۴ کیلومتر و تا کویته پاکستان ۶۵۰ کیلومتر است.
نخستین حرکت قطار باری سازمان اکو در مرداد سال ۱۳۸۸ (۱۴ اگوست ۲۰۰۹) در آیینی باحضور «یوسف رضا گیلانی» نخست ‌وزیر وقت پاکستان و «غلام احمد بلور» وزیر اسبق راه‌آهن این کشور از ایستگاه «مارگالا» شهر اسلام آباد به مقصد تهران و از آنجا به طرف استانبول انجام شد.