۸۰ درصد میگوی تولیدی ایران معادل ۲۲هزار تن در سال گذشته به کشورهای حاشیه خلیج فارس، ویتنام، آلمان، فرانسه و اسپانیا صادر شد که بیش از ۱۵۰ میلیون دلار برای کشور ارز آوری داشته است.


به گزارش سنت نیوز، حسینعلی عبدالحی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در چابهار اظهار داشت: پارسال ۳۲ هزار تن میگو در کشور برداشت شد که نقش مهمی در صادرات و ارز آوری برای کشور داشته است.
وی بیان کرد: سالانه بیش از ۱۱ هزار هکتار میگو از نوع وانامی پاسفیدغربی در کشور کشت می شود.
معان آبزی پروری سازمان شیلات ایران گفت: میگو از نوع وانامی پاسفیدغربی در مقابل بیماری ها مقاوم است و در ایران و ۹۰ درصد کشورهای جهان از این نوع کشت می شود.
وی افزود: هر هکتار کشت میگو برای یک نفر به طور مستقیم و برای ۲ نفر به طور غیر مستقیم شغل ایجاد می شود.
عبدالحی تصریح کرد: بوشهر با چهار هزار و ۳۰۰ هکتار بیشترین سطح زیرکشت میگو در کشور را دارد و هرمزگان با سه هزار و ۶۷۰ هکتار و استانهای گلستان و سیستان و بلوچستان در رده های بعدی قرار دارند.
وی با بیان اینکه پرورش میگو یکی از با صرفه ترین و سود آورترین شغل ها در کشور است، خاطرنشان کرد: برای تولید هر کیلو میگو ۱۰ تا ۱۳ هزار تومان هزینه می شود و به قیمت هر کیلوگرم ۱۸ تا ۲۲ هزار تومان سر مزرعه به فروش می رسد.
معاون آبزی پروری سازمان شیلات ایران به ظرفیت های شیلاتی و کشت میگو در چابهار اشاره کرد و افزود: افزایش سطح زیرکشت و حضور سرمایه گذاران در این منطقه می تواند به افزایش تولید و اشتغال افراد بومی کمک شایانی کند.
وی با بیان اینکه منطقه گواتر چابهار از بهترین نقاط کشور برای کشت میگو است، خاطرنشان کرد: باید کل چهار هزار هکتار اراضی مستعد گواتر زیر کشت میگو برود تا بتوان تولید میگو را افزایش داد.
عبدالحی بر آماده سازی سایت میگوی رودیک و ۲۰ نقطه دیگر در چابهار تاکید کرد و گفت: کل کشت میگو در گواتر چابهار هم اینک در حد ۶۰۰ هکتار است که براساس پیش بینی ها تا پایان فصل برداشت هزار و ۴۰۰ تن میگو برداشت می شود.