خانه » سیستان و بلوچستان » صیادان سیستان و بلوچستان رتبه نخست کشور را کسب کردند

صیادان سیستان و بلوچستان رتبه نخست کشور را کسب کردند


به گزارش سنت نیوز، هدایت الله میرمرادزهی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: چابهار و کنارک با دارا بودن ۴۲ درصد سهم صید در میان استانهای جنوبی، ۴۰ درصد سهم صید ایران و تامین بیش از ۶۰ درصد ماهیان صنعتی نقش مهم و بسزایی در اشتغالزایی و اقتصاد کشور ایفا می کنند.
وی بیان کرد: سال گذشته با تمهیدات و برنامه ریزی های انجام شده و با همکاری، حمایت مسئولان و دستگاههای دست اندر کار، فراهم کردن شرایط دریا روی و سوخت مورد نیاز سبب رشد ۲۰ درصدی میزان صید در مقایسه با سال ۱۳۹۵ شده است.
میرمرادزهی ادامه داد: آمار صید هر سال در نشست کمیته علمی آمار صید سازمان شیلات ایران در نیمه نخست سال بعد تصویب و تعیین می شود.
وی افزود: این کمیته پس از بررسی آمار و جمع بندی های لازم، مجموع میزان صید سال ۱۳۹۶ صیادان چابهار و کنارک را ۳۰۲ هزار تن اعلام کرد.
مدیرکل شیلات سیستان و بلوچستان گفت: سال ۱۳۹۴ این استان با ۲۳۱ هزار تن صید، سال ۱۳۹۵ با ۲۵۱ هزار تن رتبه های نخست کشور را به دست آورد.
وی اظهار داشت: ۲۴ هزار و ۱۹۶ صیاد در قالب ۳۵ تعاونی صیادی در آبهای ساحلی شهرستان های کنارک و چابهار به وسیله ۹۰۷ فروند لنج شامل ۵۰۱ فروند لنج برودتی و ۴۰۶ لنج یخی و هزار و ۴۳۰ فروند قایق مشغول صید و صیادی هستند.
میرمرادزهی از مهمترین نیازهای صیادان و بنادر صیادی را لایروبی بنادر، بهسازی، برقرسانی و آسفالت محوطه و مسیر راه عنوان کرد.
وی تصریح کرد: چابهار با موقعیت راهبردی، تنها بندر اقیانوسی کشور است و اهمیت زیادی برای سرمایه ‌گذاران ایرانی و کشورهای همسایه و حاشیه اقیانوس هند دارد.
مدیرکل شیلات سیستان و بلوچستان با بیان اینکه سرمایه ‌گذاری در بحث شیلات به صرفه‌ ترین راه و اقتصادی ‌ترین فعالیت در سواحل مکرانِ است، خاطرنشان کرد: بنادر چابهار و کنارک قابلیت پرورش ۲ بار میگو را در یک سال دارند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*