صیادان بنادر چابهار و کنارک در جنوب این استان برای سومین سال متوالی با ۳۰۲ هزار تن صید در سال ۱۳۹۶ رتبه نخست کشور را کسب کردند


به گزارش سنت نیوز، هدایت الله میرمرادزهی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: چابهار و کنارک با دارا بودن ۴۲ درصد سهم صید در میان استانهای جنوبی، ۴۰ درصد سهم صید ایران و تامین بیش از ۶۰ درصد ماهیان صنعتی نقش مهم و بسزایی در اشتغالزایی و اقتصاد کشور ایفا می کنند.
وی بیان کرد: سال گذشته با تمهیدات و برنامه ریزی های انجام شده و با همکاری، حمایت مسئولان و دستگاههای دست اندر کار، فراهم کردن شرایط دریا روی و سوخت مورد نیاز سبب رشد ۲۰ درصدی میزان صید در مقایسه با سال ۱۳۹۵ شده است.
میرمرادزهی ادامه داد: آمار صید هر سال در نشست کمیته علمی آمار صید سازمان شیلات ایران در نیمه نخست سال بعد تصویب و تعیین می شود.
وی افزود: این کمیته پس از بررسی آمار و جمع بندی های لازم، مجموع میزان صید سال ۱۳۹۶ صیادان چابهار و کنارک را ۳۰۲ هزار تن اعلام کرد.
مدیرکل شیلات سیستان و بلوچستان گفت: سال ۱۳۹۴ این استان با ۲۳۱ هزار تن صید، سال ۱۳۹۵ با ۲۵۱ هزار تن رتبه های نخست کشور را به دست آورد.
وی اظهار داشت: ۲۴ هزار و ۱۹۶ صیاد در قالب ۳۵ تعاونی صیادی در آبهای ساحلی شهرستان های کنارک و چابهار به وسیله ۹۰۷ فروند لنج شامل ۵۰۱ فروند لنج برودتی و ۴۰۶ لنج یخی و هزار و ۴۳۰ فروند قایق مشغول صید و صیادی هستند.
میرمرادزهی از مهمترین نیازهای صیادان و بنادر صیادی را لایروبی بنادر، بهسازی، برقرسانی و آسفالت محوطه و مسیر راه عنوان کرد.
وی تصریح کرد: چابهار با موقعیت راهبردی، تنها بندر اقیانوسی کشور است و اهمیت زیادی برای سرمایه ‌گذاران ایرانی و کشورهای همسایه و حاشیه اقیانوس هند دارد.
مدیرکل شیلات سیستان و بلوچستان با بیان اینکه سرمایه ‌گذاری در بحث شیلات به صرفه‌ ترین راه و اقتصادی ‌ترین فعالیت در سواحل مکرانِ است، خاطرنشان کرد: بنادر چابهار و کنارک قابلیت پرورش ۲ بار میگو را در یک سال دارند.