مقامات وزارت فواید عامه افغانستان میگویند که طالبان در چند سال اخیر در شاهراه کابل – قندهار ۱۱۷ پل کوچک و ۱۴ پل بزرگ را از بین بردند.

به گزارش سنت نیوز به نقل از بی بی سی، احمد شاه وحید معاون وزارت فواید عامه به بی‌بی‌سی گفت که شاهراه کابل – قندهار از مهمترین مسیرها برای تامین روابط اقتصادی بین ولایات افغانستان و روابط منطقوی بین افغانستان و سایر کشورهاست.

او میگوید که طالبان در این مسیر ۱۱۷ پل کوچک و چهارده پل بزرگ را با مواد منفجره منهدم کردند.

۱۴۰۴۱۵۰۶۱۰۴۹_ahmadshah_wahid_224x280_pajhwok

به گفته وی، این اقدامات طالبان سبب به میان آمدن مشکلات زیادی شده است.

آقای وحید میگوید که وزارت فواید عامه تلاش کرده تا بخشی از این پل ها را بازسازی کند اما باز هم با تهدیدات طالبان رو به رو شده است.

به گفته وی، طالبان دو کارمند شرکتی که مسئولیت بازسازی بخشی از این پل ها را به عهده گرفته بود ربوده و خودروهای آنها را آتش زده بودند.

طالبان همچنان شماری از پل های بازسازی شده را دوباره از بین بردند.

مشکلاتی که طالبان در این مسیر ایجاد کردند به تخریب پل ها خلاصه نمی شود، آنها بخشی از خیابانی را که هشت سال ییش به هزینه حدود ۶۰۰ میلیون دلار ساخته شده بود، نیز تخریب کرده اند.

معاون وزارت فواید عامه می‌گوید که تانکرهایی که در مسیر این شاهراه آتش زده شده بودند و مین های کارگزاری شده در این مسیر، ۹۸ نقطه این شاهراه را تخریب کرده که باید بازسازی شود.

آقای وحید می گوید که بازسازی پل‌ها و این بخش‌های خیابان، نیاز به تدابیر جدی و بودجه زیاد دارد و آنها امیدوارند که جامعه جهانی در تامین این بودجه وزارت فواید عامه را کمک کند.

به گفته وی، این کار نیاز به بیش از ۱۸۰ میلیون دلار دارد.