پیام عید قربان به مسلمانان فداکاری و تسلیم شدن مقابل خداست


به گزارش سنت نیوز، امام‌جمعه موقت اهل‌سنت زاهدان در مراسم بزرگ اهل‌سنت برای برگزاری نماز عید قربان بر ضرورت فدا نمودن جان و مال و فرزند و آرزوهای قلبی در مقابل احکام الهی تأکید کرد و حاضران را به تسلیم شدن در مقابل احکام الهی فراخواند.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی «سنی‌آنلاین»، مولانا عبدالغنی بدری سخنان خود را پیش از برگزاری نماز عید قربان ۱۳۹۷ در جمع هزاران شیفتهٔ توحید و سنت با تلاوت آیات مبارکه: «وَقَالَ إِنِّی ذَاهِبٌ إِلَىٰ رَبِّی سَیَهْدِینِ * رَبِّ هَبْ لِی مِنَ الصَّالِحِینَ* فَبَشَّرْنَاهُ بِغُلَامٍ حَلِیمٍ * فَلَمَّا بَلَغَ مَعَهُ السَّعْیَ قَالَ یَا بُنَیَّ إِنِّی أَرَىٰ فِی الْمَنَامِ أَنِّی أَذْبَحُکَ فَانظُرْ مَاذَا تَرَىٰ ۚ قَالَ یَا أَبَتِ افْعَلْ مَا تُؤْمَرُ ۖ سَتَجِدُنِی إِن شَاءَ اللَّـهُ مِنَ الصَّابِرِینَ * فَلَمَّا أَسْلَمَا وَتَلَّهُ لِلْجَبِینِ * وَنَادَیْنَاهُ أَن یَا إِبْرَاهِیمُ * قَدْ صَدَّقْتَ الرُّؤْیَا ۚ إِنَّا کَذَٰلِکَ نَجْزِی الْمُحْسِنِینَ * إِنَّ هَـٰذَا لَهُوَ الْبَلَاءُ الْمُبِینُ * وَفَدَیْنَاهُ بِذِبْحٍ عَظِیمٍ * وَتَرَکْنَا عَلَیْهِ فِی الْآخِرِینَ * سَلَامٌ عَلَىٰ إِبْرَاهِیمَ؛ [صافات: ۹۹-۱۰۹]» آغاز نمود.
استاد برجستهٔ تفسیر و حدیث دارالعلوم زاهدان اظهار داشت: ما در ایام خاصی قرار داریم؛ روزهای پیش از عید و روزهای پیش رو همه مبارک و ویژه هستند. عید سعید فطر در پایان رمضان قرار دارد و عید سعید قربان در پایان ایام حج واقع شده است؛ این ویژگی دو عید اسلامی است که در پایان عبادات قرار دارند و در این روزها بندگا خدا پاداش خود را از پروردگارشان دریافت می‌کنند.
ایشان در ادامه افزود: هر عید شکرانه‌ای دارد؛ قبل از نماز عید فطر باید صدقه فطر پرداخت شود. بعد از نماز عید قربان حیوانی را به‌خاطر رضای الله متعال قربانی می‌کنیم. این دو عمل شکرانهٔ اعیاد ما هستند.
مولانا عبدالغنی ادامه داد: حج و قربانی عبادات مخصوص همین ایام هستند. قربانی فقط در همین ایام خاص دارای اجر و پاداش فراوان است. اما ذبح قربانی در سایر ایام چنین پاداش و فضیلتی ندارد. هر عبادت باید در زمان و مکان مخصوص آن به جای آورده شود. مثلا وقوف عرفه که رکن مهم حج است، باید در صحرای عرفات و روز نهم ذوالحجه انجام بگیرد. در غیر این ایام اگر کسی قصد وقوف کرد، چه بسا مرتکب بدعت شده است.
ایشان با اشاره به پیام عید قربان به مسلمانان خاطرنشان کرد: از بررسی مجموعه اعمال و عبادات، بالاخص اعمال روز عید و مناسک حج، چنین برمی‌آید که اسلام به معنای اجرای احکام الهی طبق دستور پروردگار است. اسلام یعنی بدون چون‌وچرا سر تسلیم خم کردن در مقابل احکام الهی؛ الله تعالی در مورد حضرت ابراهیم و اسماعیل علیهماالسلام فرمود: «فلما أسلما…» یعنی در مقابل حکم خدا پدر و پسر تسلیم شدند.
معاون آموزشی دارالعلوم زاهدان افزود: خلاصهٔ زندگی حضرت ابراهیم علیه‌السلام عبارت بود از فدا کردن جان و مال و فرزند؛ جان را برای آتش آماده کرد تا پرچم توحید بلند باشد، کل مال را برای مهمانانش که فرشته بودند آورد و فرزند را هم به حکم الهی برای قربانی کردن به زمین خواباند و خواست آن را ذبح کند که خداوند قوچی به او عطا کرد و قربانی‌اش را پذیرفت. بعد از این اعمال او «خلیل‌الله» شد.
مولانا بدری ادامه داد: خداوند متعال حضرت ابراهیم علیه‌السلام را الگوی نیکو برای ما قرار داده است؛ « قَدْ کَانَتْ لَکُمْ أُسْوَهٌ حَسَنَهٌ فى إبراهیم والذین مَعَهُ ». در واقع حج و قربانی سنت ابراهیمی هستند که ما بر آنها عمل می‌کنیم و خداوند راه او را مستدام قرار داده است. از شیوهٔ ابراهیم علیه‌السلام درس می‌گیریم که در مقابل حکم الهی باید تسلیم باشیم، هرچند آن حکم برخلاف میل ما باشد یا حتی عقل ناقص ما از درک حقیقت آن ناتوان باشد.
ایشان با تأکید بر اجرای تمام بخش‌های دین، از جمله «عقاید، عبادات، معاملات، معاشرت و اخلاق» ابراز داشت: عقیدهٔ درست آن است که برگرفته از قرآن وسنت و مورد تائید آنها باشد نه اینکه کتاب فلان آخوند و روحانی آن را بیان کند. دستورات قرآن وسنت سرچشمهٔ تمام بخش‌های دین هستند.
امام‌جمعه موقت اهل‌سنت به اهمیت اجرای عدالت از سوی حاکمان سیاسی اشاره کرد و اظهار داشت: حکومت‌ها موظف به تسلیم در مقابل احکام الهی هستند و عدالت را باید اجرا کنند. اگر حاکمی صرفا براساس نژاد یا مذهب و مسلک برخی را بر برخی دیگر ترجیح بدهد و این امور را در تقسیم مسئولیت‌ها ملاک قرار بدهد، از حکم خدا عدول کرده است.
مولانا عبدالغنی بدری در پایان به رعایت حقوق مردم تأکید کرد و گفت: حق مردم را رعایت کنید؛ حداقل به دیگران با دست و زبان خود آزار نرسانید. در امور خیریه شریک بشوید و به یتیمان و افراد ضعیف جامعه رسیدگی کنید. آحاد جامعه باید فکری جدی برای اقشار ضعیف بردارند و سنت یتیم‌پروری احیا بشود.
ایشان با اشاره به سفر حج حضرت شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید و جمعی از هم‌وطنان، برای قبولی حج و بازگشت همراه با عافیت این حجاج محترم دعا کرد.
در هر حال «مسلمان» باشیم
پیش از مولانا عبدالغنی بدری، مولوی عبدالله ریگی در جمع نمازگزاران زاهدانی به ایراد سخن پرداخت. گزیدهٔ سخنان این استاد دارالعلوم زاهدان در ذیل می‌آید:
*هرکس ادعای اسلام دارد، باید عقلش را مطیع اسلام بکند.
*اسلام معنایی فراتر از اقامه نماز، حج و جهاد دارد. یک مسلمان باید در مقابل مطالبات اسلام سرتسلیم خم کند و علاوه بر عبادات، به حقوق مردم هم توجه کند.
*وقتی حکم خداوند جلوی حضرت ابراهیم علیه‌السلام قرار گرفت که باید فرزندش اسماعیل را ذبح کند، او توجهی به عقل و مقتضای آن نکرد. ابراهیم علیه‌السلام کاملا تسلیم شد و برای سربریدن فرزند آماده شد.
*مسلمانان باید خود را دریابند. مسلمان در تنهایی و جمع، در مسجد و بازار، در خانه و بیرون از آن، در هر حال و مکان باید «مسلمان» و تابع احکام اسلام باشد.
*کشتن انسان‌های بیگناه و بازی کردن با آبروی آنها مترادف است با تخریب بیت‌الله. روزانه چه کعبه‌هایی توسط مسلمانان تخریب می‌شود!
*حضرت عمر رضی‌الله‌عنه پایه‌گذار اقتصاد نوین اسلامی است که حکومتی صددرصد اسلامی داشت. عمر پاک بود و رعیتش هم پاک بود.
*ما باید در حالی از مصلی به خانه‌ها برگردیم که دل‌ها از کینه و بغض پاک باشند. با صلح و آشتی زندگی کنیم. باید در حالی ما را به قبرستان ببرند که حق هیچ بنده‌ای بر گردن ما نباشد.