عمران خان امروز (شنبه) به عنوان بیست و دومین نخست وزیر پاکستان دربرابر ممنون حسین، رئیس‌جمهور به عنوان بیست و دومین نخست‌وزیر پاکستان مراسم تحلیف را به جا آورد.


به گزارش سنت نیوز، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، مراسم تحلیف عمران خان، رهبر حزب تحریک انصاف پاکستان امروز در کاخ ریاست جمهوری اسلام‌آباد برگزار شد.
عمران خان در انتخابات مجمع ملی پاکستان که روز جمعه برگزار شد، به عنوان نخست وزیر این کشور برگزیده شد.
در این انتخابات ۱۷۶ قانونگذار از ۳۴۲ قانونگذار مجمع ملی از عمران خان حمایت کردند و شهباز شریف، رقیب اصلی او از حزب مسلم لیگ نواز از سوی ۹۶ قانونگذار حمایت شد.
در انتخابات سراسری ماه ژوئیه حزب “تحریک انصاف” به پیروزی بزرگی دست یافت اما نتوانست اکثریت مطلق آرا را جلب کند، به همین دلیل حزب عمران خان ناگزیر شد برای تشکیل دولت با نیروهای سیاسی کوچک‌تر ائتلاف کند.
انتخابات اخیر پاکستان با انتقادات فراوانی روبرو شد. عمران خان، قهرمان پیشین کریکت کشور، متهم است که هم به اسلام‌گرایان نزدیک است و هم از سوی ارتشیان حمایت می‌شود.
عمران خان در کارزار انتخاباتی قول‌های فراوانی داده که پاکستان را در داخل از فقر و بیکاری برهاند و در خارج به سوی آرامش سوق دهد.
قهرمان سابق کریکت قول داده است که از پاکستان کشوری مرفه با موازین اسلامی بسازد. او گفته است فقر را نابود و فساد را در کشور ریشه‌کن می‌کند. او به ویژه بر رعایت قانون تأکید کرده و گفته است در آینده همگان در برابر قانون برابر خواهند بود.
عمران خان در عرصه سیاست خارجی گفت که قصد دارد رابطه با آمریکا را به نفع دو کشور گسترش دهد.
عمران خان پیش از این بارها از آمریکا انتقاد کرده است که با پاکستان مانند زیردست رفتار می‌کند و به آن دستور می‌دهد و در عملیات نظامی خود، از جمله در مبارزه با طالبان افغانستان، مردم پاکستان را به خطر می‌اندازد.
عمران خان برقراری صلح و آرامش در افغانستان را برای پاکستان بسیار حیاتی می‌داند.
رهبر “حزب تحریک انصاف” پاکستان بر بهبود روابط و گسترش همکاری با ایران نیز تأکید کرده است. به گزارش رسانه‌های جمعی ایران، نخست وزیر جدید پاکستان به زودی از ایران و عربستان سعودی دیدار می‌کند.