عملیات اجرایی نیروگاه بادی ۵۰ مگاواتی در منطقه میل نادر سیستان در مراسمی با حضور احمدعلی موهبتی استاندار سیستان و بلوچستان، حائری معاون وزیر نیرو، نمایندگان مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی و شماری از مدیران استانی و محلی آغاز شد

به گزارش سنت نیوز، سه منطقه یا زون انرژی های نو و تجدیدپذیر بادی و خورشیدی در گراغه، میل نادر و رامشار این استان مشخص شده است.
مطالعات نشان داده است که تمام نواحی سیستان و بلوچستان برای استفاده از انرژی خورشیدی و منطقه فلات سیستان برای استفاده از انرژی بادی از ظرفیت و توانمندی قابل توجهی در سطح کشور برخوردار است.
سیستان و بلوچستان به ویژه منطقه فلات سیستان بالاترین پتانسیل استفاده از انرژی باد را داراست از این رو شواهد تاریخی نشان دهنده بهره برداری گذشتگان از این انرژی لایزال در مناطق روستایی و باستانی منطقه است که هنوز آثاری از آن موجود است.
با توجه به نیاز هزاران مگاواتی انرژی الکتریکی ۲ کشور افغانستان و پاکستان، استان سیستان و بلوچستان می تواند با داشتن ظرفیت های فراوان در انرژی نو به ویژه انرژی باد تامین کننده نیاز این ۲ کشور به انرژی باشد.
بادهای مداوم و پرقدرت، ثابت بودن جهت وزش باد، نزدیکی به شبکه سراسری انتقال برق کشور، وجود جاده دسترسی به منطقه، زمین های بدون معارض و قابل واگذاری، زمین های صاف با زبری زیر سه درصد، همجواری با کشورهای متقاضی برق، زمین های وسیع با قابلیت احداث بیش از ۱۰ هزار‌ مگاوات نیروگاه و وزش تقریبا پیوسته باد در نیمی از فصل بهار و کل فصل تابستان یعنی فصول پر مصرف برق از مهمترین ویژگی های مهم منطقه میل نادر سیستان است.
**بادهای ۱۲۰ روزه از گذشته تا حال
باد مشهورترین ویژگی اقلیمی منطقه سیستان در شمال سیستان و بلوچستان است که در زمان پر آب بودن تالاب هامون و عبور از روی آب در فصل تابستان موجب کاهش دما و ایجاد هوایی مطبوع و خنک می شد اما این روزها به یک تهدید تبدیل شده است.
پژوهشی با عنوان انرژی پتانسیل باد در کشور ایران در سال ۱۳۸۵ انجام شد که بادهای ۱۲۰ روزه سیستان را معروف‌ترین بادهای محلی ایران معرفی کرد. براساس تعریف این پژوهش این بادها از اواسط ماه می (اوایل خرداد ماه) تا اواسط ماه سپتامبر (اواخر شهریور) در منطقه وسیعی می وزند.
** تنها یک توربین بادی در سیستان وجود دارد
بررسی‌های علمی محمود اوکاتی عضو هیئت‌ علمی دانشگاه زابل نشان می‌ دهد که وجود بادهای محلی در زابل امکان نصب نیروگاه بادی با توان تولید ۲۰ هزار مگاوات برق یعنی معادل یک‌سوم نیاز برق کشور را دارد.
همچنین غلامرضا سرگلزایی مجری طرح نیروگاه‌های بادی و خورشیدی سیستان و بلوچستان چندی پیش در مصاحبه با رسانه‌ها عنوان کرد که منطقه سیستان دارای پنج ویژگی؛ تداوم وزش باد در تمام طول سال، جهت باد ثابت و بدون تغییرات زیاد، مسطح بودن زمین و توپوگرافی بسیار اندک و همچنین همجواری با کشورهای متقاضی دریافت برق است که در هیچ جای دنیا این پنج ویژگی در کنار هم برای بهره‌ گیری از انرژی باد فراهم نیست.
با وجود چنین شرایط مناسبی تاکنون تنها یک توربین بادی در منطقه وجود داشت و بخشی از انرژی مورد نیاز نیروگاههای برق استان از سایر استان ‌ها تأمین می ‌شود که علاوه بر هزینه ‌بر بودن، مشکلات زیست‌ محیطی زیادی را ایجاد می ‌کنند.
این در حالیست که تولید برق بادی انرژی لازم را طبیعت در اختیار انسان قرار می ‌دهد و هیچگونه آلودگی ایجاد نمی‌ کند و همچنین موجب افزایش امنیت انرژی می ‌شود.
عملیات احداث سه نیروگاه بادی با سرمایه ‌گذاری شرکتی از کشور کره جنوبی در منطقه ‘میل نادر’ سیستان از ابتدای مهرماه سال گذشته با ظرفیت ۱۵۰ مگاوات آغاز شد که بنا به گفته مسئولان از لحاظ حجم و گستردگی بزرگترین نیروگاه بادی کشور محسوب می ‌شود.
ماندانا زنگنه مدیرکل جذب و سرمایه گذاری استانداری سیستان و بلوچستان چندی پیش گفته بود: مطالعات بادسنجی این طرح انجام شده و بر اساس این نتایج هم اینک در مرحله طراحی چینش توربین ها قرار دارد.
علاوه بر ۱۰ هزار هکتار از اراضی منطقه میل نادر برای اجرای این طرح که در کریدور بادی بسیار قوی قرار دارد، به گفته برخی مسئولان ۱۵۰ هکتار از اراضی منطقه ‘رامشار’ در سیستان نیز برای تولید حدود ۱۵۰۰ مگاوات برق از انرژی بادی در نظر گرفته شده اما تاکنون از این فرصت بهره برداری مناسب انجام نشده است.