محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان از نیروهای آمریکایی و مالیات‌دهندگان این کشور برای حمایت از افغانستان در ۱۴ سال گذشته سپاس‌گزاری کرد

به گزارش سنت نیوز، اشرف غنی و عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان سفر خود به آمریکا را امروز با دیدار از وزارت دفاع این کشور آغاز کردند.

آقای غنی گفت: “ما حالا برای این نیامده‌ایم که آمریکا چه کاری برای ما انجام داده می‌تواند، ما برای توضیح این آمده‌ایم که افغانستان چه کاری برای خود و جهان انجام داده می‌تواند و این به معنی سروسامان دادن وضعیت در کشورمان است.”

مهرنوش پورضیایی خبرنگار بی‌بی‌سی در واشنگتن که در مراسم سخنرانی آقای غنی در پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا حضور داشته می گوید آقای غنی سخنرانی پراحساسش را خطاب به دختر بچه یک سرباز آمریکایی که در جمع حاضران بود شروع کرد و با تشکر از او و پدرش که هنوز در افغانستان است گفت سلام ۳ میلیون دختر افغان را برای او آورده که به یمن فداکاری پدرش امروز می‌توانند مدرسه بروند و امیدهایی مشابه این دختر آمریکایی در سر می‌پرورانند.

رهبران دولت وحدت ملی افغانستان پس از ختم دیدارشان از پنتاگون برای گفت‌وگوهای پشت درهای بسته با اشتون کارتر، وزیر دفاع و جان کری وزیر خارجه آمریکا به کمپ دیوید، استراحت‌گاه رئیس جمهوری آمریکا رفتند.

وزیر خارجه آمریکا در کمپ دیوید گفت که آنها بر سر آینده افغانستان گفت‌وگو می‌کنند.

رهبران دولت وحدت ملی افغانستان برای گفت‌وگوها با وزیران دفاع و خارجه آمریکا به کمپ دیوید، استراحت‌گاه رئیس جمهوری آمریکا رفتند

قرار است آنها فردا با باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در کاخ سفید دیدار کنند و در روزهای بعدی آقای غنی در کنگره آمریکا نیز سخنرانی خواهد کرد.

انتظار می‌رود رئیس جمهور اوباما تغییراتی را در طرح خروج نیروهای این کشور از افغانستان اعلام کند. دولت افغانستان و فرماندهان نظامی آمریکا از آقای اوباما خواسته اند تا برای حمایت از دولت وحدت ملی افغانستان، نیروهای باقی‌مانده این کشور در افغانستان به صورت تدریجی و در روندی آرام تر خارج شوند.

براساس برنامه کنونی، حدود نیمی از ۱۱ هزار سرباز آمریکایی مستقر در افغانستان باید تا پایان امسال از افغانستان خارج شوند و تا پایان سال ۲۰۱۶ تمامی نیروهای آمریکایی افغانستان را ترک کنند.

پس از روی کار آمدن دولت وحدت ملی و در پی امضای توافقنامه امنیتی، رابطه افغانستان و آمریکا به صورت قابل توجه بهبود یافته است؛ این در حالی است که حامد کرزی در سال‌های پایانی ریاست جمهوری‌اش رابطه پر تنشی با آمریکا داشت و حاضر نشد موافقتنامه امنیتی را با این کشور امضا کند

منبع: بی بی سی فارسی