یک فرمانده نیروهای شبه‌نظامی کرد در شهر کوبانی سوریه می‌گوید که جنگجویان دولت اسلامی (داعش) از تمامی مناطق این شهر به جز دو منطقه در حومه شرقی که همچنان به مقاومت ادامه می‌دهند، بیرون رانده شده‌اند.

به گزارش سنت نیوز به نقل از بی بی سی، بهارین قندیل، که فرماندهی نیروهای کرد را در شرق کوبانی به عهده دارد، تلفنی به کسری ناجی، خبرنگار اعزامی بی بی سی فارسی در نزدیکی کوبانی در مرز ترکیه گفت که حملات هوایی ائتلاف به مواضع داعش باعث عقب‌نشینی نیروهای دولت اسلامی شده است.

این فرمانده نیروهای کرد ابراز امیدواری کرد که شهر کوبانی به زودی به کل از حضور نیروهای داعش آزاد شود.

۱۴۱۰۱۶۰۶۰۱۳۴_kobane_isis_retreat_624x351_afp

بهارین قندیل گفته شبه‌نظامیان کرد گروه یگان‌های مدافع خلق در کوبانی اخیرا سلاح، تجهیزات و نیرو دریافت کرده‌اند. او نگفت که این سلاح‌ها و تجهیزات از چه منبعی ارسال شده‌اند.

از زمان آغاز حملات نیروهای دولت اسلامی به شهر کوبانی در یک ماه گذشته، صدها نفر از مردم این شهر کشته شده و تعداد زیادی هم آواره شده‌اند.

پیش از این ادریس نعسان، از مقام‌های کرد سوریه به بی بی سی گفته بود که گروه دولت اسلامی کنترل بخش‌هایی از کوبانی را طی چند روز اخیر از دست داده است.

هشدار سازمان ملل

در همین حال زید رعد حسین، کمیسر جدید حقوق بشر سازمان ملل متحد، گروه داعش را عامل بالقوه نسل‌کشی خواند.

او در اولین نشست مطبوعاتی خود گروه دولت اسلامی (داعش) را آنتی تز حقوق بشر توصیف کرد و گفت که وجود آن در کنار شیوع ابولا یکی از دو بحران عظیم است که جهان با آنها رو‌به‌رو است.

آقای زید هشدار داد که کاهش بودجه شورای حقوق بشر سازمان ملل می‌تواند منجر به موارد نقض حقوق بشر از نوعی که داعش به آنها دست می‌زند، شود. وی افزود که با کاهش بودجه این شورا، نه بر اینگونه اقدامات، نظارتی صورت می‌گیرد و نه عاملان آنها مجازات خواهند شد.