با نهایی شدن اجرای قانون الحاق شهر و بنادر چابهار به منطقه آزاد در جنوب سیستان و بلوچستان، امید است محرومیت‌های جدی این شهر با منابع منطقه آزاد جبران شود

به گزارش سنت نیوز، تا پیش اجرای قانون الحاق شهر و بنادر چابهار به منطقه آزاد، منطقه آزاد چابهار تنها منطقه آزاد ایران و به گواهی برخی تحلیل‌گران اقتصادی جهان بود که مرز آبی، خشکی و هوایی نداشت؛ همین موجب شده منطقه آزاد چابهار از پایه‌ترین ویژگی خود برای تسهیل و جذب کالا و سرمایه عقب بیافتد. همه تحلیل‌گران اقتصادی متفق‌القولند مرز بال توسعه مناطق آزاد است و مناطق آزاد را به مرزش می‌شناسند.

چابهار تا پیش از این قانون پایه‌ترین ویژگی برای رسیدن به هدف و ماموریت منطقه آزاد را نداشت. برای حل این مشکل توسعه منطقه آزاد چابهار از اوایل دولت دوازدهم در دستور کار قرار گرفت و لایحه‌ای برای آن تنظیم شد و تا ماه آینده اجرای این لایحه که مصوب مجلس و ابلاغ دولت است، نهایی می‌شود.

پیشتر قرار بود تنها بنادر چابهار به منطقه آزاد ملحق شوند که با اعتراض مردم و بومیان و جریان‌سازی رسانه‌ای لایحه توسعه یافت و در حال حاضر با ابلاغ قانون، کل شهر و بنادر چابهار منطقه آزاد شدند؛ با این توسعه محرومیت‌های شهر چابهار مانند حاشیه‌نشینی سرسام‌آور و عدم دسترسی به شاخص‌های بهداشتی، آموزشی و اجتماعی با منابع تقویت شده منطقه آزاد چابهار توسعه می‌یابد.

مدیرعامل منطقه آزاد چابهار درباره مقدمات نهایی اجرای قانون  می‌گوید: بخش مهمی از تفاهمات و تفویظ اختیارات بندر و شهر چابهار به منطقه آزاد انجام شده و تا یک ماه آینده بخش مهمی از الزامات قانونی الحاق بنادر «شهید بهشتی» و «شهید کلانتری» و هم‌چنین شهر چابهار به منطقه آزاد نهایی و محقق می‌شود.

عبدالرحیم کردی افزود: با تصویب دی‌ماه سال گذشته مجلس و تایید شورای نگهبان، محدوده منطقه آزاد چابهار از ۱۴ هزار هکتار به ۸۰ هزار هکتار می‌رسد؛ این الحاق شامل شهر چابهار، بنادر شهید بهشتی و شهید کلانتری، شهر جدید «تیس»، اراضی شرق چابهار و یک نقطه منفصل مرزی در «ریمدان»، مرز ایران و پاکستان می‌شود.

وی افزود: قانون الحاق، بهمن‌ماه گذشته از سوی رئیس جمهور ابلاغ شده و آنچه در قانون بوده الحاق شهر و بنادر چابهار به منطقه آزاد است نه تسری قوانین منطقه آزاد به آن‌ها. با این تفاسیر منطقه آزاد بعد از سال‌ها از تشکیلش دارای مرزهای هوایی، زمینی و دریایی اختصاصی خواهد شد.

کردی تصریح کرد: با توجه به شیوع کرونا مقداری در اجرای قانون تعلل شد و از سال جدید موارد اجرایی به مراتب در حال عملیاتی شدن است؛ برخی تفاهم‌ها و تفویظ اختیارات انجام شده و تکمیل آن تا ماه آینده نهایی می‌شود؛ برخی نیز مانند صدور مجوز سرمایه‌گذاری در محدوده جدید از سوی منطقه آزاد در حال انجام است.

مدیرعامل منطقه آزاد چابهار گفت: محدوده گمرک که مهم‌ترین مولفه توسعه منطقه آزاد است با قراردادی با یک شرکت دانش بنیاد برای ایجاد فنس الکتریکی نهایی شده، برای تهیه طرح جامع با سازمان جغرافیایی ارتش برای نقشه‌برداری هوایی تفاهم امضا شده و پروژه‌های مشترکی برای رفع حاشیه‌نشینی از سوی منطقه آزاد و شرکت بازآفرینی شهری کلید می‌خورد. در مورد حاکمیت شهری و بندری نیز تفاهمات لازم برای تفویظ اختیار به منطقه آزاد در حال انجام است.