از این پس دختران دانش‌آموز در دبیرستا‌ن‌های ترکیه اجازه دارند با روسری در کلاس‌های درس حضور یابند.
دولت ترکیه هم‌زمان با آغاز سال تحصیلی ممنوعیت استفاده از روسری در دبیرستان‌ها را لغو کرده است.

به گزارش سنت نیوز به نقل از سنت آنلاین، از این پس دختران دانش‌آموز در دبیرستا‌ن‌های ترکیه اجازه دارند با روسری در کلاس‌های درس حضور یابند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سنت آنلاین، دولت ترکیه هم‌زمان با آغاز سال تحصیلی ممنوعیت استفاده از روسری در دبیرستان‌ها را لغو کرده است.

احمد داوداوغلو، نخست‌وزیر ترکیه، هم‌زمان با آغاز سال تحصیلی در کشور در گفت‌وگویی با شبکه تلویزیونی “ان تی‌وی” (NTV) اظهار داشت: «هر کسی که می‌خواهد روسری به سر کند، آزاد است و هر کس که نمی‌خواهد، سر نمی‌کند».

به گفته وی لغو قانون ممنوعیت داشتن حجاب در دبیرستان‌های دخترانه بخشی از سیاست حزب حاکم ترکیه، عدالت و توسعه برای گسترش “آزادی” است. احمد داوداوغلو اضافه کرد: «همه می‌توانند آن‌گونه که به نظرشان صحیح می‌آید، زندگی کنند. ما تصمیم گرفته ایم درباره موضوع نگران کننده‌ای که در زمینه آموزش از مدت‌ها پیش وجود دارد، کمی لیبرال‌تر برخورد کنیم.».

ییی-۲۶۶x160

چند ساعت پیش از این اظهارات نخست وزیر ترکیه، سخنگوی دولت پس از تشکیل جلسه هیأت وزیران از لغو قانون منع حجاب اسلامی در دبیرستان‌ها خبر داده بود که به موجب آن از این بعد دانش آموزان دبیرستانی دختر می توانند روسری سر کنند.

هم‌چنین وزیر آموزش و پرورش ترکیه اعلام کرد که دختران ترکیه از این بعد حق پوشاندن سر خود را از همان سال اول دبیرستان دارند.

وی امروز در مقابل خبرنگاران با بیان این که «هر اقدامی در جهت آزادی، مثبت است»، گفت: حزب حاکم عدالت و توسعه آزادی‌ها را در تمامی عرصه‌ها گسترش داده و این اقدام نیز در این راستا ارزیابی می شود.

وزیر آموزش و پرورش ترکیه گفت که دولت این تصمیم را بر اساس تقاضاهای متعددی که صورت گرفته اتخاذ کرد، ولی هم‌چنان حجاب در مدارس ابتدایی ترکیه ممنوع است.

دستور العمل پوشش در دبیرستان‌ها که حجاب اسلامی را برای دخترها ممنوع می‌داند، توسط وزارت آموزش و پرورش ملی ترکیه اعمال شده بود.

معاون نخست وزیر ترکیه نیز با تاکید بر لغو ممنوعیت حجاب، یادآور شد: بخشنامه قانونی مربوط به لغو ممنوعیت حجاب در دبیرستان های دخترانه، طی دو روز آینده ابلاغ خواهد شد.

۸۹۶۴۸۹۶-۳۰۰x224

دولت ترکیه پیش از این نیز در اقدامی مشابه در اوایل سال ۲۰۱۱، ممنوعیت استفاده از روسری را در دانشگاه‌های کشور لغو کرده بود. این ممنوعیت در اواخر سال ۲۰۱۳ در نهادهای دولتی و پارلمان ترکیه نیز برداشته شد.

قانون ممنوعیت حجاب در نهادهای دولتی و مدارس به زمان مصطفی کمال آتاتورک و تلاش‌های وی در راستای کشف حجاب در کشور باز می‌گردد. این قانون به عنوان بخشی از اقدامات آتاتورت برای ایجاد و استقرار نظام جمهوری در ترکیه، در سال ۱۹۲۳ به تصویب رسید. طبق آمارگیری‌ها دو سوم زنان در ترکیه محجبه هستند.