وزارت دفاع کشور جمهوری چک، روز سه شنبه ۲۱ اکتبر ۲۰۱۴ اعلام کرد که مأموریت سربازان این کشور در افغانستان تا پایان سال ۲۰۱۶ میلادی تمدید گردید.

به گزارش سنت نیوز به نقل از العربیه؛ این وزارت با انتشار بیانیه ای نوشت، پارلمان این کشور تصویب کرده تا نیروهای این کشور تاختم سال ۲۰۱۶ میلادی در افغانستان باقی بمانند.
۸ea07feb-4b34-4cd1-8075-5bf980e97b58_16x9_600x338
درخبرنامه مذکور آمده است که کشور چک درسال ۲۰۱۵ میلادی ۳۵۰ سرباز دیگر را درچارچوب نیروهای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی(ناتو) به افغانستان می فرستد.

براساس گزارش ها، درحال حاضر ده ها سرباز جمهوری چک در افغانستان حضور دارند که بیشتر این سربازان دربخش های آموزشی و مشاوره دهی به ارتش افغانستان فعالیت می کنند.

کشور جمهوری چک از جمله کشورهای است که درطول سیزده سال گذشته ده ها میلیون دلار در بخش های نظامی و غیرنظامی به افغانستان کمک کرده است که اهدای ۱۲ چرخبال (بالگرد) و اعزام صد نیروی ویژه از عمده ترین کمک های این کشور به افغانستان یاد میگردد.

این درحالیست که مقام های کشور چک درگذشته اعلام کرده بودند، اگر پیمان امنیتی افغانستان با آمریکا و ناتو امضا شود، این کشور درمورد مأموریت سربازان اش بعد ازسال ۲۰۱۴ در افغانستان تجدید نظر خواهد کرد.

اما پیمان امنیتی افغانستان با آمریکا و ناتو سه هفته پیش امضاء شد و حضور سربازان خارجی دراین کشور قانونی گردید