ایشان به اشاره به تهدیدات اخیر آمریکا، خیانت آمریکا به کره شمالی را یادآور شدند و با بیان اینکه آمریکا به دنیا زور می‌گوید و مردم ما به یاری حق تسلیم زور نخواهد شد


به گزارش سنت نیوز به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه پاوه؛ حاج ماموستـــا ملا قادر قادری در خطبه‌های مورخه (۰۴/ خرداد‌ماه/۹۷) که با حضور مردم مؤمن و روزه‌دار پاوه برگزار شد، در بخش اول خطبه‌ها به انواع معانی رمضان ازنظر لغت پرداختند و گفتند: ازنظر لغوی اولین معنی رمضان «خورشید گرم و سوزان» است؛ یعنی همچنان که گرما و حرارت خورشید سوزاننده است، رمضان هم گناهان را می‌سوزاند.
وی افزودند: معنی دیگر رمضان «باران پاییزه» است یعنی همچنان که اولین باران پاییزی گردوغبار را می‌شوید، رمضان هم گردوغبار را از دل‌های غبارگرفته ما می‌زداید و ازنظر اصطلاح فقهی هم “رمضان” عبارت است از نخوردن، نیاشامیدن، امساک و خودداری از مصرف هر نوع ماده‌ای که وارد معده شود.
ایشان در ادامه براساس دیدگاه فقها، روزه را به سه قسم تقسیم کردند و گفتند: قسم اول روزه، روزۀ عوام است که نمی‌خورند و نمی‌نوشند، اما هر کاری انجام می‌دهند؛ قسم دوم روزه، روزه خواص است؛ که ضمن آنکه از خوردن و آشامیدن خودداری می‌کنند، تمام اعضا و جوارح آن‌ها روزه است این بخش روزۀ صالحین است؛ بخش سوم روزه نیز روزۀ خواصِ خواص است که مخصوص پیامبران و اولیای خداست؛ لذا همه ما باید سعی کنیم که به‌مانند بخش دوم روزه‌بگیریم و علاوه بر نخوردن و ننوشیدن تمام اعضا و جوارحمان به خاطر رضای خداوند روزه و روزۀ ما مانند روزۀ صلحا باشد.
امام‌جمعه پاوه در بخش دوم خطبه‌ها در خصوص احترام و حفظ جایگاه رمضان به حدیثی از پیامبر اسلام اشاره کردند و گفتند: پیامبر اسلام (ص) می‌فرمایند: خداوند متعال رمضان را بر مسلمانان فرض کرده و من هم شب‌های آن را به ذکر و تراویح سنت کردم؛ پس روزها را روزه بگیرید و به هنگام شب نیز آن را با ذکر و تسبیح و تراویح احیا کنید.
ایشان سپس در خصوص کسانیکه مجاز به نگرفتن روزه هستند، افزودند: ما رخصت رمضان را در خصوص نگرفتن روزه برای مسافران و افراد مریض قبول داریم؛ چرا که پروردگار رحیم است و فرموده افراد مریض و مسافر می‌توانند روزه نگیرند. لذا روزه گرفتن و روزه نگرفتن به‌شرط مریضی و مسافرت شرعی هر دو دارای خیر و صلاح‌اند؛ زیرا دستور و امر الهی هستند.
وی به انواع سفر در ماه مبارک رمضان اشاره کردند و گفتند: سفر در این ماه دو گونه است؛ سفر حلال و سفر حرام. سفر حلال سفرهایی مانند سفر حج و صله‌رحم و تجارت و به‌قصد تأمین زندگی هستند که بر طبق فقه امام شافعی انسان در اینگونه سفرها بهتر است روزه بگیرد و اگر نتوانست هیچ اشکالی شرعی ندارد و می تواند از گرفتن روزه خودداری کند اما مسافرت‌هایی نیز هستند مانند مسافرت‌های بهاری و گشت و تفریح؛ که این سفرها در ماه رمضان حرام و مشمول این قائده نخواهند بود.
ماموستا قادری سپس به لزوم حفظ شأن و جایگاه ماه مبارک رمضان اشاره و ضمن تأکید بر این نکته که اهانت به مسلمانان در ماه رمضان تحت هیچ شرایطی قابل‌قبول نیست؛ افزودند: در طول هفته گذشته به بنده اطلاع دادند که در حد مسیر روستای شبانکاره تا تازه‌آباد سریاس و در روستای هجیج عده زیادی در طول مسیر اقدام به روزه‌خواری کرده‌اند. که این حرکات قابل قبول نیست .
ایشان ضمن درخواست از نیروهای انتظامی برای برخورد با روزه‌خواران؛ افزودند: مردم اورامانات در طول تاریخ مردمانی مؤدب بوده‌اند و اگر روزه هم نگرفته‌اند، هیچ‌گاه حریم‌ها را نشکسته‌اند. پس شکی نیست کسانیکه روزه خواری و به مردم مومن بی احترامی می کنند جدای از این مردم هستند.
وی افزودند: انتظار داریم برادران انتظامی و عزیزان سپاه با این قضیه برخورد جدی نمایند و اگر مسئولان محترم انتظامی و نظامی به‌صورت آرام حاضر به برخورد و توجیه و مبارزه با روزه‌خواران نیستند، ما خودمان اکیپی به‌عنوان امربه‌معروف و نهی از منکر تشکیل و اجازه نخواهیم داد اورامانات و شهرستان و دیار ما آلوده شود.
خطیب جمعه پاوه سپس به بیان داستانی از کتاب دره الناصحین به نقل از کتاب بهجه الانوار پرداختند و گفتند: مردی مجوسی در ماه رمضان پسرش را به خاطر احترام به مسلمانان از روزه‌خواری منع کرد و مدتی بعد فوت نمود. به خواب یکی از علمای برجسته زمان خود آمد و آن عالم دید مرد مجوسی جایگاهی رفیع یافته است. از او دلیلش را پرسید آن مرد مجوسی گفت در لحظه فوت صدایی شنیدم که می‌گفت: ای ملائکه احترام این مرد را نگه‌دارید زیرا او احترام رمضان را نگه‌داشته است.
ایشان با اظهار تأسف فراوان از حضور بعضی زنان بدحجاب که در ماه مبارک رمضان در خیابان‌های پاوه روزانه در آمدورفت هستند و روزه‌داران را آزار می‌دهند، خاطرنشان کردند: بنده در روز مسیر بازار پاوه را با خودرو طی می‌کنم و شاهد بعضی بدحجابی‌های زنان در ماه مبارک رمضان هستم؛ اگرچه شک ندارم آن چند زن نماینده همه زنان پاوه نیستند و زنان ما زنان مومنه و اهل صیام و قیام هستند.
وی با اشاره به حضور پر رنگ زنان در مساجد افزوند: بیایید و مساجد ما را بنگرید که مملو از جمعیت زنان و مادران و خواهران ما هستند و به خاطر خدا شب‌زنده‌داری می‌کنند؛ آن‌هایی که بعضی کارها را انجام می‌دهند و سبب ناراحتی مؤمنین و روزه‌داران هستند با فرهنگ ما بیگانه‌اند؛ از خداوند می‌خواهم اگر قابل هدایت هستند خداوند هدایتشان کند و اگر قابل هدایت نیستند آنطوری که شایسته است با آنها برخورد نماید.
ماموستا قادری خطاب به ماموستایان نیز گفتند: از شما ماموستایان محترم می‌خواهم بعد از نماز تراویح در مساجد این موضوع را برای مسلمانان اعلام فرمایید. شاید این افراد مأموریت داشته و از خانواده بی‌دینی باشند و به آن‌ها مأموریت داده باشند بی‌حیایی کنند.
ایشان سپس خطاب به حاضرین دو شعر فارسی و کردی را قرائت کردند:

جبهۀ فرهنگ را احیا کنید … خدعه و نیرنگ را رسوا کنید

سم تبلیغات دشمن کاری است … ای برادر دارویش بیداری است

***

بی حه یایی باوه ئه مرو قور به سه ر داکا حه یا … که نده لان سه ر به رز و شاده خوی بشاریتو حه یا

گول ئه گه ر عه قلی ببیت قه در سه ر له خاک ناکاته ده ر … چونکه روژی درک وداله و گه رمی بازاریه گیا

خطیب جمعه پاوه در بخش سوم خطبه‌ها به موضوع زکات فطر و فدیه و مقدار آن پرداختند و گفتند: ان شاء الله طی جلسه‌ای با حضور اعزه علما مبلغی را به‌عنوان فدیه و سر فطره معین و در فضای مجازی منتشر می‌کنیم تا مردم شریف اطلاع پیدا کنند.
ایشان گفتند: متأسفانه بعضی از روحانیون و ماموستایان ما می‌خواهند هماهنگ با نرخ دلار، زکات فطر و فدیه را نیز بالا ببرند؛ پیامبر ما فرموده است اگر کسی گندم می‌خورد گندم و اگر خرما می‌خورد خرما و اگر جو می‌خورد جو بدهد.
وی افزودند: ما امروز دو نوع خوراک بیشتر نداریم، گندم و برنج. ان شاء الله حدی تعیین شود که تمام مسلمانان بتوانند آن را پرداخت نمایند؛ هیچ اشکال ندارد که مسلمانان بیش از آن را نیز پرداخت کنند؛ اما اصل این است حدنصابی را برای فقرا تعیین نماییم.
امام‌جمعۀ پاوه در پایان این بخش گفتند: سرفطره پاک کردن گناهان و پرکننده خلأهای رمضان است؛ اگر نقصی در رمضان باشد سر فطره آن را جبران خواهد کرد و خیرات ما را به روزه وصل می‌کند. پس سعی کنیم همه ما در حد توان زکات فطر را پرداخت نماییم.
ماموستا قادری در بخش چهارم خطبه‌ها به سوم خرداد، سالروز آزادسازی خرمشهر اشاره کردند و گفتند: یاد و خاطره قهرمانان سوم خرداد ۶۱ و پاسداران عزیز آن جبهه و سایر جبهه‌های انقلاب و همچنین پاسداران فداکار منطقه اورامانات را گرامی می‌داریم.
ایشان در این خصوص افزودند: در جریان آزادسازی خرمشهر حدود ۲۰ هزار نفر نیروی افسر و درجه‌دار عراقی به اسارت درآمدند که شاید در هیچ جنگی حتی در جنگ‌های اول و دوم جهانی سابقه نداشته است و از آن روز آمریکا و غرب اقرار کردند که جمهوری اسلامی دارای توان و استقلال است و باید با شیوه‌ای دیگر با این حکومت برخورد شود.
خطیب جمعه پاوه در بخش پایانی خطبه‌ها به تهدیدات آمریکا نسبت به کشورمان اشاره کردند و گفتند: آمریکا از بدو پیروزی انقلاب اسلامی همواره ما را تهدید کرده است. از حمله ناموفق طبس تا عملیات بمباران تهران و… هیچگاه از توطئه علیه کشور ما کوتاه نیامده اند؛ اما تفاوت این بار در این است که با تنظیم خاصی آمده‌ و تهدیدها را فهرست‌وار کرده‌اند
ایشان افزودند: مردم ایران، مردمی بافرهنگ و دارای سابقه ملی و تاریخی هستند و ۱۴۰۰ سال است که تسلیم اسلام شده و با فرهنگ دین و باعزت زندگی کرده و اکنون هم تسلیم آمریکا نخواهد شد.
وی خیانت آمریکا به کره شمالی را یادآور شدند و با بیان اینکه آمریکا به دنیا زور می‌گوید و مردم ما به یاری حق تسلیم زور نخواهد شد، افزودند: کره شمالی باید برای ما درس و عبرت باشد؛ دیروز هر چه داشت در حضور خبرنگاران نابود کرد اما رئیس‌جمهور آمریکا گفتگو با رئیس‌جمهور کره شمالی را برای خود نوعی نقص دانست و آن را تعلیق کرد.
امام‌جمعۀ پاوه در پایان گفتند: ان شاء الله مردم ما همچنان که تا حال ایستاده‌اند و مقاومت کرده‌اند بازهم خواهند ایستاد و به امید خدا آن‌ها نمی‌توانند به ما ضربه وارد کنند.
وی تصریح کردند: اگر مسئولین ما در فکر خدمت به مردم باشند و اوضاع مرزها را سروسامان دهند که مردم مرزنشین بتوانند ارتزاق نمایند، مطمئن باشند با پشتوانه این مردم آمریکا سهل است مافوق آمریکا هم کاری نمی‌تواند انجام دهد.