حجت الاسلام علی موحدی راد گفت: به تازگی مدیرکل پست جنوب استان و دو نفر دیگر به اتهام قاچاق سازمان یافته و دریافت ۱۳۵ میلیون تومان رشوه بازداشت هستند.

به گزارش سنت نیوز، حجت الاسلام علی موحدی راد دادستان عمومی و انقلاب زاهدان در نشست خبری که امروز در سالن شهید بهشتی دادگستری کل سیستان و بلوچستان برگزار شد بیان کرد: در پرونده فرماندار سابق چابهار ۳۸۰ میلیارد تومان اخذ رشوه بود که با قرار وثیقه آزاد است.
وی ادامه داد: در پرونده شهرداری و شورای شهر زابل به اتهام تعهد مازاد بر اعتبار، عدم احرای آمار کمیسیون ماده ۱۰۰، مقدار ۶ میلیارد ریال تصرفات غیرقانونی در وجوه شهرداری و بیش از ۵میلیارد و ۹۳۵ میلیون ریال اختلاس کسری قیر بود که آخرین دفاع اخذ و قرار نهایی صادر شده است.
به گفته این مقام مسئول، حکم اعدام پرونده تجاوز به عنف ایرانشهر صادر شده و به دیوان عالی کشور رفته که در صورت برگشت حکم اعدام در ملاعام صادر می شود.
دادستان عمومی و انقلاب زاهدان اضافه کرد: چهار پرونده سوخت مرزنشینان مربوط به سال گذشته بود که در پرونده میلک یکی از فرمانداران نقش داشت، در این پرونده یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان تحصیل مال نامشروع، مشارکت در اخذ رشوه هشت میلیارد تومانی وجود داشت که پرونده در بررسی کارشناسی است.
موحدی راد تصریح کرد: در پرونده قاچاق سوخت پیشین و چابهار فعلا به نقش مدیران در این زمینه نرسیدیم و مربوط  به افراد عادی است.
وی درباره پرونده مدیرکل اسبق جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان ادامه داد:این شخص با قرار وثیقه آزاد است، پرداخت رشوه به میزان ۵۰ میلیون تومان و ۳۳ میلیون تومان به همراه سه نفر دیگر از کارکنان، مشارکت در قاچاق سازمان یافته دام برای بیش از ۸۰۰ نفر شتراز اتهامات این افراد است که پرونده برای کارشناسی به سازمان بازرسی ارسال شد.
به گفته این مقام مسئول، پرونده مسئولان شیلات که به اتهام جعل اسناد دولتی، پرداخت رشوه افراد عادی، مشارکت در اختلاس یک میلیارد و ۸۰ میلیون تومانی و رشوه های یک میلیارد و ۳۳۰ میلیون تومانی و ۲ میلیارد و ۴۲۶ میلیون تومانی در بازرسی در حال رسیدگی است.
دادستان عمومی و انقلاب زاهدان بیان کرد: در پرونده مسئولان سراوان از جمله فرماندار سابق اتهام دریافت رشوه سه میلیارد تومانی و ۲۷ میلیون تومانی بود که قرار به حسابرسی اموال شده است.
موحدی راد ادامه داد: در پرونده شرکت نفت و مدیر پخش فرآورده های نفتی استان که معاون اسبق امنیتی استاندار و یکی از فرمانداران شمال استان هم بازداشت شد اتهام اختلاس ۱۲۱ میلیارد ریال، رشوه ۱۱۰ میلیون ریال و پولشویی ۲۵ میلیارد ریال وجود داشت.
وی بیان کرد: چند نفر از کارکنان شرکت آب و فاضلاب روستایی استان به همراه مدیرکل این شرکت هم به اتهام اختلاس، جعل، تبانی قراردادها و مزایده ها در دست بررسی است.
به گفته این مقام قضایی، در پرونده تخلفات سوادآموزی آموزش و پرورش راسک پس از بررسی مشخص شد این تخلفات در دیگر نقاط استان و کشور انجام شده است، به طوری که با برخی از شکرت ها برای سوادآموزی افراد قرارداد منعقد می شد و بدون برگزاری کلاس برای متقاضیان مدرک تحصیلی اعطا می شد و پول مربوط به این کار را دریافت می کردند.
رفع تصرف ۲ هزار و ۹۴۰ هکتار از اراضی ملی استان
دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان گفت: سال گذشته بیش از ۲ هزار و ۹۴۰ هکتار از اراضی ملی به ارزش ۱۲۵ میلیارد تومان رفع تصرف شده است، در جنوب استان، بیش از ۱۴ هکتار به ارزش بیش از ۴ میلیارد ریال رفع تصرف انجام شده است و در حوزه راه و شهرسازی شمال استان نیز ۶ هکتار از اراضی ملی به ارزش ۵۳ میلیارد تومان رفع تصرف شده  است.
وی ادامه داد: در حوزه منابع طبیعی نیز در سه ماهه امسال ۱۷۴ هکتار  به ارزش ۳۲۸ میلیارد ریال رفع تصرف داشته ایم، در زاهدان در ایام نوروز نیز ۱۲ هزار متر مربع رفع تصرف صورت گرفته است.
دادستان عمومی و انقلاب زاهدان گفت: باتوجه به بیماری کرونا در راستای مقابله با متخلفان با همکاران سازمان تعزیرات حکومتی استان ۶۳۱ مورد بازرسی انجام گرفت که ۱۷۶ واحد متخلف اعلام شده و برای آن ها پرونده تخلفاتی تشکیل و ۳۳۱ واحد تذکر گرفته اند.
وی بیان کرد: در حوزه کالا و خدمات ۹ هزار و ۱۱۴ پرونده در سال گذشته وارد تعزیرات حکومتی سیستان و بلوچستان شد که هشت هزار و ۲۳۲ پرونده محکوم و ۲۹۳ میلیارد ریال جریمه شدند.
به گفته این مقام مسئول، در حوزه بهداشت و درمان ۶۳۹ پرونده وارد تعزیرات شد که ۵۷۷ پرونده محکوم و یک میلیارد و ۹۰۰ میلیون ریال جریمه شدند، همچنین در حوزه قاچاق کالا و ارز از ۶ هزار و ۸۵۹ پرونده ورودی به تغزیرات ۶ هزار و ۶۲۳ پرونده محکوم و یک میلیارد و ۳۱۱ میلیون ریال جریمه شدند.
موحدی راد بیان کرد: در حوزه کشفیات مواد مخدر در سال ۹۷ میزان کشفیات مواد مخدر توسط همه دستگاه ها بیش از ۲۲۱ تن بوده است، در سال ۹۸ کشفیات مواد مخدر بیش از ۲۸۵ تن بود و از ابتدای امسال نیز بیش از ۸۰ تن کشفیات انواع مواد مخدر در استان کشف شد.