دو تن از اعضای نشریه انگلیسی زبان “افغانستان اکسپرس” این کشور را ترک کرده و به خارج از کشور رفته‌اند.

به گزارش سنت نیوز به نقل از ادیو فرانسه؛ محمدعمر داودی زی- سرپرست وزارت داخله افغانستان، خروج هردو عضو نشریه توقیف شده را از کشور تأیید کرد. اوگفت که برخی از مسئولان نشریه دستگیر شده‌اند و این وزارتخانه در تلاش است که متهمین از کشور خارج شده را نیز به افغانستان باز گرداند تا طبق قوانین افغانستان محاکمه شوند.

دو تن از اعضای نشریه انگلیسی زبان “افغانستان اکسپرس” این کشور را ترک کرده و به خارج از کشور رفته‌اند.
گفته می شود که نویسنده مقاله‌ای که باعث اعتراض مسئولان کشور و در نتیجه توقیف نشریه شد همراه با مدیر مسئول نشریه در حالیکه هر دو تحت تعقیب بودند از کشور خارج شدند.

محمدعمر داودی زی- سرپرست وزارت داخله افغانستان، خروج هر دو عضو نشریه توقیف شده را از کشور تأیید کرد؛ او گفت که برخی از مسئولان نشریه دستگیر شده اند و این وزارتخانه در تلاش است که متهمین از کشور خارج شده را نیز به افغانستان باز گرداند تا طبق قوانین افغانستان محاکمه شوند.

دکتر عبدالله- رئیس اجرائی حکومت وحدت ملی، در جلسه هفته گذشته شورای وزیران به وزارت داخله دستور داد که عاملان نشر این مقاله را دستگیر و بدست قانون بسپارد. او همچنین از وزیر اطلاعات و فرهنگ خواست که درمورد مجوز نشرات اقدام جدی انجام دهند و اجازه ندهند که بعد از این نشرات بدون بدون مجوز به فعالیت ادامه دهند.

روزنامه افغانستان اکسپرس که به “زبان انگلیسی” منتشر می شود با انتشار مقاله ای به نام «دین اسلام ، داعش و طالبان» باعث ایجاد جنجال پر سر و صدائی شد. نشریاتی که به این مقاله معترض هستند این گونه تفسیر می کنند که گویا مقاله مزبور، اعمال داعش و نیز طالبان را به دین اسلام پیوند داده است.

عبدالرب رسول سیاف- رهبر حزب دعوت اسلامی، در اعلامیه‌ای که به همین مناسبت منتشر کرد مقاله را کفرآمیز توصیف کرد و مسئولان روزنامه را کافر و مرتد نامید. این اعلامیه مدعی شده است که در مقاله مذکور «به خدا اسلام و پیغمبر توهین شده است». سیاف خواهان دستگیری و مجازات عاملان نشر این مقاله شده بود.

متعاقب این واکنش های اعتراض آمیز، مسئولان نشریه “افغانستان اکسپرس” از انتشار این مقاله پوزش خواستند و مدیر مسئول نشریه نوشت که این مقاله «نمایانگر نظر آنها درباره دین مقدس اسلام نیست» او اعلام کرد که این نوشته «خلاف پالیسی روزنامه» نشر شده است.

علیرغم این این پوزش‌ها، اعتراض علیه نشریه توسط مسئولان کشور و روحانیون ادامه یافت و حتی تشدید شد و در دو روز اخیر گروه‌هائی از دانشجویان در کابل و هرات دست به تظاهرات زدند و انتشار این مقاله را محکوم کردند.