مراسم آغاز نظام ریاست جمهوری پس از ادای سوگند رجب طیب اردوغان نخستین رئیس جمهور ترکیه در این نظام با حضور سران و مقامات بیش از ۵۰ کشور در مجتمع بش تپه آنکارا برگزار شد.


به گزارش سنت نیوز به نقل از آناتولی، مراسم آغاز نظام ریاستی در جمهوری ترکیه امروز پس از ادای سوگند توسط رجب طیب اردوغان، نخستین رئیس جمهور نظام جدید کشور در صحن مجلس ملت کبیر ترکیه، در کاخ بش‌تپه آنکارا با حضور سران و مقامات ۵۰ کشور جهان برگزار شد.
در این مراسم، سران ۲۲ کشور از جمله قطر، بلغارستان، صربستان، پاکستان، ونزوئلا، سومالی، گابن و جمهوری ترک قبرس شمالی و مقامات ارشد ۲۸ کشور مانند نخست وزیران روسیه، سنگال و نیجر حضور یافتند.
در مراسم مذکور، سران سازمان های بین المللی مانند دبیرکل سازمان های امنیت و همکاری اروپا، سازمان همکاری اسلامی و گروه هشت کشورهای اسلامی در حال توسعه نیز حضور داشتند.
رجب طیب اردوغان که با کسب ۲۶ میلیون و ۳۳۰ هزار و ۸۲۳ رای، پیروز انتخابات ریاست جمهوری ترکیه شد، پس از ادای سوگند در صحن مجلس ملت کبیر کشور و بازدید از آرامگاه آتاترک (آنیت کابیر) وارد کاخ بش تپه شد و مورد استقبال گروه مهتران قرار گرفت.
هنگام ورود اردوغان به کاخ ریاست جمهوری ترکیه ۱۰۱ گلوله توپ و همچنین در مقر نیروهای هوایی، دریایی و زمینی ارتش کشور نیز ۱۰۱ گلوله توپ شلیک شد.
مراسم مذکور با حضور رهبران ادیان مختلف برگزار شده و ارکستر سمفونی ریاست جمهوری، گروه کر، گروه موسیقی، مهتران و یگانهای ارتش با لباس های تاریخی و باستانی به هنرنمایی پرداختند.
سکه یک لیری که از سوی ضرابخانه به طور ویژه ضرب شده است و بر روی آن کاخ ریاست جمهوری و تصاویر مرتبط با مراسم وجود دارد، به میهمانان اهدا شد. تمبری ویژه نیز به مناسبت این روز به چاپ رسید.
در ضیافت شام اردوغان نیز دوستان وی از جمله گرهارد شرودر، صدراعظم پیشین آلمان و راشد الغنوشی، رهبر حزب النهضه تونس و نمایندگان سیاسی و دینی اقوام ترک خویشاوند از کشورهای منطقه بالکان و آسیای مرکزی نیز حضور خواهند یافت.