خانه » سیستان و بلوچستان » مراسم ختم قرآن کریم مسجد جامع مکی زاهدان برگزار شد

مراسم ختم قرآن کریم مسجد جامع مکی زاهدان برگزار شد

به گزارش سنت نیوز به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی سنی‌آنلاین، در این مراسم که باشکوه‌ترین مراسمی‌ست که به مناسبت ختم کلام‌الله مجید در نمازهای تراوایح در شهرستان‌های استان سیستان‌وبلوچستان برگزار می‌شود، ده‌ها هزار نمازگزار دین‌دوست، اعم از مرد و زن شرکت داشتند.
در بخش مقدماتی این مراسم معنوی و قرآنی ـ که پیش از نماز عشاء برگزار شدـ مولوی عبدالله ریگی، از اساتید برجسته‌ی دارالعلوم زاهدان، به ایراد سخن پرداخت.
بخش اصلی مراسم بعد از اقامه نماز عشاء و تراویح برگزار شد. در این بخش ابتدا سرودی با مضمون قرآن و رمضان اجرا شد. سپس شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید برای ایراد سخنرانی در جایگاه مستقر شدند.

مولانا عبدالحمید: تنها راه نجات و سعادت چنگ زدن به شریعت اسلام است
مولانا عبدالحمید در سخنان‌شان ابتدا به فراز و نشیب ملت‌های گذشته اشاره کردند و خاطرنشان کردند: ملتی را که خداوند کتاب و شریعت عطا فرمود و آن ملت بر شریعت الهی عمل کرد، پیروزی و کامیابی نصیب آن قوم شد و خداوند رحمت‌های خاص خودش را بر آنها نازل فرمود.
ایشان در ادامه افزودند: صحابه کرام رضی‌الله‌عنهم با نعمت ایمان و عمل بر شریعت، توانستند نام نیکی کسب کنند و سعادت دنیا و آخرت را به دست آورند. پیش از اسلام آنها نام نیکی نداشتند و به انواع آفت‌های عملی و اعتقادی دچار بودند، اما وقتی به قرآن چنگ زدند، الله تعالی آنها را مورد لطف قرار داد.
مولانا عبدالحمید ادامه دادند: تنها راه نجات و سعادت، تسلیم شدن در مقابل الله تعالی و فرمان بردن از او و رسول برحقش صلی‌الله‌علیه‌وسلم است. دستورات خدا را اجرا کنیم و به احکام الهی چنگ بزنیم تا رستگاری بیابیم. چرا ما نباید در زندگی‌هایمان تحول بیاوریم؟ چه مانعی هست که ما از الله تعالی و محمد رسول الله فرمان نبریم؟ انسان‌ها با هر رنگ و نژاد و زبان بدون اسلام سعادت حاصل نمی‌کنند.
ایشان ضمن انتقاد از وابستگی محض به قدرت‌های جهان، خاطرنشان کردند: با پیروی از شیاطین و دشمنان خدا سعادت و نجات به دست نمی‌آید. وابستگی به غرب و شرق و قدرت‌ها برای ما سربلندی نمی‌آورد. خداوند به ما نعمت بزرگی عطا فرموده است؛ با پیروی از آن دین‌مان را به درستی نمایندگی کنیم و راه نجات را به دیگران نشان دهیم.
استاد برجسته‌ی تفسیر و حدیث دارالعلوم زاهدان با اشاره به «برنامه‌ی الهی» برای سعادت انسان، اظهار داشتند: پیام ما به جامعه اهل سنت و همه‌ی مسلمانان همین است که به قرآن و سنت برگردند و ایمان و پرهیزگاری‌شان را بالا ببرند. مردم با ایمان و با خدا باشند و محمدی واقعی باشند. این برنامه‌ی الهی است و رسول الله صلی‌الله‌علیه‌وسلم این برنامه را برای ما تجویز کرده است. تنها راه سعادت همین است.
ایشان بر ضرورت پرهیز از گناهان و مفاسد تأکید کردند و بیان داشتند: گرفتار مفاسد و انواع گناهان درونی و برونی نشوید. گناهان را لگد بزنید و ملتی صالح باشید. اگر شیرمردانه و شیرزنانه خدا را عبادت کنید، برکات آن را در زندگی خواهید دید. اختلافات از بین خواهند رفت؛ منازعات نتیجه دوری از خدا و روی آوردن به خواهشات است. وحدت و اتحاد مقتضای ایمان و دستور الهی است.
مولانا عبدالحمید در بخشی از سخنان‌شان در گردهمایی مردم خداجوی زاهدان برای شرکت در مراسم ختم قرآن مسجد مکی، خطاب به بانوان اظهار داشتند: خواهران بیرون از خانه پوشش اسلامی را رعایت کنند. نباید مردان بیگانه در بازارها، دانشگاه‌ها و سایر اماکن، آرایش و جواهر و زینت آنها را ببینند. این حکم خداوند است.
ایشان ادامه دادند: نباید در خانه‌ها نماز قضا شود، حداقل در خانه‌ها عامل بر شریعت باشیم. در مورد زکات، احسان به والدین و حقوق مردم به احکام شریعت چنگ بزنیم. در برخورد با پدر و مادر تواضع نشان دهید. صدا را بلند نکنید، با محبت حرف بزنید. متاسفانه بسیاری از مسلمانان از مسیر درست شریعت منحرف شده‌اند.
مولانا عبدالحمید بیان داشتند: رمضان ماه مغفرت و آمرزش است. اگر ما در این روزها و شب‌های پربرکت مورد عفو و آمرزش قرار نگرفتیم، معلوم نیست دوباره عفو الهی نصیب ما بشود یا نه! روز حساب و کتاب در پیش است و ما باید برای آن روز سخت آمادگی کنیم. عهد کنیم و تصمیم بگیریم که از گناهان دوری کنیم و سنت‌های رسول الله صلی‌الله‌علیه‌وسلم را رها نکنیم.
حقوق همه‌ی مردم در کشور رعایت شود
برجسته‌ترین عالِم دینی اهل‌سنت کشور در بخشی از سخنان‌شان بر حذف گزینه‌ی «مذهب» از فرم‌های استخدامی تأکید و خاطرنشان کردند: افرادی که به حقوق دیگران توجهی نمی‌کنند، دچار انحراف و افراط شده‌اند. باید حقوق همه انسان‌ها رعایت شود و محترم شمرده شود. در کشور ما نباید تفاوتی بین مردم باشد. مطالبه جامعه اهل سنت است که گزینه «مذهب» از فرم‌های استخدامی حذف بشود. حداکثر اینکه فقط از دین و مسلمانی سؤال شود. شایسته‌سالاری و مردم‌سالاری دینی همین است. حقوق پیروان ادیان دیگر نیز رعایت شود.
ایشان ادامه دادند: ما با خشونت مخالفیم و این تفکر را رد می‌کنیم. ما فکر اعتدال را از قرآن گرفتیم و إن‌شاءالله این فکر در ایران غالب خواهد شد. نباید تفاوتی بین پیروان مذاهب باشد. بنده برای تاکید بر اصل شایسته‌سالاری در وزارت کشور جمله‌ای گفتم و برداشت‌های متفاوتی از آن شده بود. هدف بنده همین بود که هرکس چه شیعه چه سنی و با گرایش‌های مختلف، دین و مسائل عبادی‌اش به خود او مربوط است. نباید این مسائل مبنای تبعیض بشوند. همه ما ایرانی هستیم و اگر خدای ناکرده بر کشور تهاجمی صورت بگیرد، همه‌ی ما برای دفاع از کشور اقدام خواهیم کرد. برای ساختن کشور باید کنار هم باشیم.
امام جمعه اهل‌سنت ضمن نکوهش جنگ و تقابل نظامی، اظهار داشتند: تنها با مذاکرات و گفتمان باید به بحران‌ها پایان داد. جنگ و درگیری چه در یمن و چه در سوریه و جاهای دیگر به نفع هیچ‌کس نیست. بمباران‌های هوایی و جنگ‌ها خسارات زیادی به بار آورده‌اند. افراط‌گرایی بیشتر رشد پیدا کرده است.

برای توجیه تندروها به علما میدان داده شود
ایشان در ادامه افزودند: باید به علما میدان داده شود تا تندروها را قانع کنند. علما می‌توانند با استدلال از قرآن و سنت افراط‌گراها را توجیه کنند و الحمدلله ما توانستیم چندین نفر را به مسیر درست بیاوریم. راه اعتدال و گفتمان و انتخابات بهترین مسیر است. در انتخابات شما با اتحاد و همبستگی راه صحیح را انتخاب کردید و به تبلیغات برای تحریم توجه نکردید.
مولانا عبدالحمید خطاب به اقشار مختلف جامعه بر دو نکته تأکید کردند و اظهار داشتند: دین را محکم بگیرید؛ دانشگاه بروید، درس بخوانید، اما بر دین نیز عامل باشید. بدون دین به جایی نمی‌رسید. مسیر دینی ما قرآن، پایبندی به شریعت، اخلاق، رعایت حجاب و پرهیز از منکرات است. از رسول الله صلی‌الله علیه وسلم اتباع کنید و سنت‌های حبیب را در زندگی پیاده کنید.
ایشان ادامه دادند: ضمن عمل بر دین، از راه‌های قانونی پیگیر حقوق‌تان باشید. ما به خواسته‌هایمان نزدیک شده‌ایم. ما می‌خواهیم نگاه یکسانی در کشور باشد. قانون میثاق ملی است و همه باید به آن پایبند باشند.
مولانا عبدالحمید تصریح کردند: ما هیچ ضایعه‌ای برای جمهوری اسلامی نداشتیم و بر مسیر درست قرار داریم. ما از کسی جز قرآن و سنت الهام نمی‌گیریم. الحمدلله ملت ما فهیم است و اهل‌سنت نیز جزو همین ملت است. ما از برادران شیعه‌مان می‌خواهیم به ما کمک کنند به حقوق‌مان دست بیابیم. امنیت بسیار مهم است و ما اجازه نمی‌دهیم کسانی امنیت را مختل کنند. ما باید از نفوذ خود برای توجیه اینگونه افراد کار بگیریم.

مدیریت دارالعلوم زاهدان در بخش پایانی سخنان‌شان به مشکلات مالی حوزه علمیه دارالعلوم زاهدان در سال تحصیلی گذشته اشاره کردند و خاطرنشان کردند: توصیه ما این است که به همه‌ی مدارس دینی رسیدگی کنید، بالاخص حوزه‌ی مرکزی که دارالعلوم زاهدان باشد را دریابید. مدارس دینی که با کمک‌های مردمی اداره می‌شوند با مشکلات مواجه شده‌اند. عزیزان زکات‌هایشان را بیاورند و بخش بزرگ کمک‌هایشان را به دارالعلوم زاهدان اختصاص دهند. همکاران ما طرحی داده‌اند که هر نفر حداقل ۵۰ هزار تومان روز عید همراه خود بیاورد. این مبلغ کلانی نیست و حتی کارگران ساده هم می‌توانند این کمک را بدهند. آنهایی که توانایی بیشتری دارند، مبلغ بزرگتری بیاورند. این طرح می‌تواند در هزینه‌های حوزه کمک بزرگی باشد.
ایشان ادامه دادند: همچنین عزیزان می‌توانند مبلغی را از حساب خود کسر و به حساب حوزه واریز کنند. بانک‌ها اتوماتیک مبلغ تعیین‌شده را برداشت و به حساب حوزه واریز می‌کنند.
مولانا عبدالحمید در پایان ضمن تأکید بر حضور زودهنگام برای نماز عید، اظهار داشتند: فرداشب (غروب شنبه) برای رؤیت هلال اقدام می‌کنیم. در صورت مشاهده هلال ماه شوال، گواهان برای ثبت شهادت به حوزه تشریف بیاورند. از شایعات پرهیز بشود.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*