نهاوندیان گفت: ستاد تسهیل و آسان سازی تجارت با پاکستان به منظور توسعه فعالیت‌های بازرگانی و رفع بخشی از مشکلات صادرات و واردات راه اندازی می‌شود.

به گزارش سنت نیوز،  محمد نهاوندیان معاون اقتصادی رئیس جمهوری در نشست با فعالان اقتصادی و مدیران اداری شهرستان و منطقه آزاد چابهار اظهار داشت: ستاد تجارت با افغانستان راه اندازی شده و به زودی ستاد تجارت با پاکستان نیز راه اندازی می‌شود تا بتوان بخشی از مشکلات صادر کنندگان و واردکنندگان را رفع کرد.

وی بیان کرد: نوسان‌های ارزی مشکلات زیادی را برای کشور و صادرکنندگان و وارد کنندگان وارد کرده است.

معاون اقتصادی رئیس جمهوری گفت: مناطق آزاد پیشران توسعه هستند و می‌توانند به توسعه بخش خصوصی کمک کنند.

وی تاکید کرد: باید در مناطق آزاد شاهد تسهیل و توسعه تجارت باشیم تا سبب برقراری ثبات اقتصادی شود.

نهاوندیان ادامه داد: واردات در برابر صادرات طرح بسیاری خوبی است که در استان سیستان و بلوچستان تجار می‌توانند با پاکستان و افغانستان مبادلات تجاری داشته باشند و نیاز‌های مصرف کنندگان دو طرف را برطرف کنند.

معاون اقتصادی رئیس جمهوری گفت: باید منافع همسایه‌ها را نیز در تجارت و اقتصاد در نطر بگیریم تا به توسعه اقتصادی و امنیت پایدار منجر شود.

نهاوندیان تصریح کرد: تجار و سرمایه گذاران افغانستان تمایل زیادی برای حضور در ایران دارند و باید زمینه حضور آنان را فراهم کرد.

وی با اشاره به اعطای مجوز اقامت پنج ساله به اتباع خارجی در کشور خاطرنشان کرد: چنانچه فردی ۲۰۰ هزار دلار سرمایه گداری کند از این مزایا بهره مند می‌شود.

معاون رئیس جمهوری ادامه داد: اصل ۴۴ مورد تاکید رهبری است و باید با بازتعریف وظایف و راهبرد‌ها در این زمینه تسهیل شود.

وی گفت: تمام موارد مطرح شده از سوی تجار و سرمایه گداران براساس اولویت پیگیری و تصمیمات خوبی برای حل مشکلات این استان در مرکز کشور گرفته خواهد شد.

نهاوندیان بر رفع موانع تولید و صادرات در منطقه آزاد چابهار تاکید و خاطرنشان کرد: توجه به تجارت و ترانزیت موجب توسعه این منطقه می‌شود.

تجار و سرمایه گذاران شرکت کننده در این جلسه نیز حل مشکلات ترخیص کالا‌های دپو شده در گمرک پس از گذشت ماه‌ها را خواستار شده و تصریح کردند: کارخانه‌های برنج و شمار زیادی از غرفه‌های منطقه آزاد به خاطر عدم تخصیص ارز و مشکلات و نوسانات ارزی تعطیل شده اند.