عبدالرشید دوستم، معاون اول رییس جمهوری افغانستان روز سه شنبه ۱۸ نوامبر ۲۰۱۴ اعلام کرد، استخبارات کشورهای منطقه عامل اصلی حملات انتحاری و انفجاری در این کشورند.

به گزارش سنت نیوز به نقل از منابع خبری افغانستان، عبدالرشید دوستم گفته است، با در نظر داشت بررسی جدی و بسته بودن دروازه های ورودی شهر کابل، چگونه مهاجمان انتحاری با خودروهای مملو از مواد منفجره وارد این شهر می شوند و در قلب شهر کابل حملات انتحاری و انفجاری انجام می دهند.

دوستم تاکید کرد، ورود مهاجمان انتحاری در کابل شدیداٌ پرسش برانگیز است و حلقات مشخص در این زمینه دست دارند.

معاون اول رییس جمهور افغانستان در مورد حمله انتحاری امروز سه شنبه در قرارگاه نیروهای خارجی در کابل گفت: “در این حادثه، تعدادی از گاردهای امنیتی کشته شدند. هیچ راه آمدن موترها نیست، همه جا دیوار است و درها بسته است. حتما این افراد انتحار کننده، کلید قفل های دروازه را از پاکستان آورده است و یا هم از کدام راه دیگر وارد شده است”.

براساس منابع امنیتی کابل، سه مهاجم انتحاری بامداد روز سه شنبه ۱۸ نوامبر به یک کمپ(قرارگاه) نیروهای خارجی در شهر کابل حمله کردند که در این رویداد دو محافظ امنیتی افغان کشته شدند و یک سرباز خارجی زخمی گردید.

عبدالرشید دوستم، معاون اول رییس جمهور افغانستان گفته است، جنگ در افغانستان جنگ رو در رو نیست بلکه یک جنگ استخباراتی می باشد و حملات انتحاری و انفجاری در افغانستان ازسوی استخبارات منطقه سازماندهی می گردند و برای عملی کردن این حملات از افراد خود فروخته شده افغان نیز استفاده می شود.

دوستم گفت: “در حال حاضر خالی گاه های در حکومت وجود دارد و گروه های تروریستی از این خلا سو استفاده می کنند، گروه های تروریستی در افغانستان جبهه های مختلف دارد، باید صبر کنیم تا کابینه و والی ها مقرر شوند، باز می توانیم که جلو این حملات را بگیریم”.

براساس گزارش ها، قرار است تا یک هفته دیگر، کابینه جدید حکومت وحدت ملی افغانستان اعلام گردد.