مقام‌های افغان نیز به این قضیه واکنش بسیار شدید نشان داد و گفته بودند که هیچ‌کشوری حق ندارد ‌از مجبوریت پناه‌جویان افغان در خاکش سوء استفاده کند و آنان را برای رسیدن به اهدافش‌ وسیله قرار دهد.

به گزارش سنت نیوز به نقل از العربیه، منابع اطلاعاتی موثق در کابل تایید کرده اند که سه هزار شهروند افغان در دو سوی مرز در سوریه می جنگند.

روزنامه وال استریت ژورنال درتازه ترین گزارش اش به نقل از یک مقام بلندرتبه افغان نوشته است، شماری از این افراد به گروه دولت اسلامی پیوسته‌اند و شماری دیگر از سوی حکومت ایران به پشتیبانی از حکومت بشارالاسد به سوریه فرستاده شده‌اند .

یک مقام امنیتی افغان به روزنامه وال استریت ژورنال گفته‌است:” توزیع برگه‌های تبلیغاتی از سوی گروه دولت اسلامی در مناطق مرزی افغانستان به این هدف بود که آنها نخست گروه خود را در این مناطق معرفی کنند و سپس در این بخش‌ها حضور یابند. آنها استخدام افراد را آغاز کرده اند و با فرماندهان طالبان نیز در تماس هستند. آنها می‌خواهند وفاداری افراد را در بدل پول به دست آورند.”

۱۷۰d32f6-b096-4071-9b5c-ae95f677f912_16x9_600x338

علی شهروند افغانی: ایران دربدل ۶۰۰ دلار مرا به جنگ سوریه فرستاد

وال استریت ژورنال نوشته است که دست‌کم سه هزار شهروند افغانستان درنبرد سوریه اشتراک دارند. یکی از این افراد، “علی” است که از سوی گروه جبهه‌ی اسلامی اسیر شده‌است.

براساس گزارش مذکور، علی که به جرم قاچاق مواد مخدر درایران زندانی بوده، گفته‌است که از سوی حکومت ایران پس از آزادی از زندان در بدل ۶۰۰ دلار به جنگ سوریه فرستاده شده است.

علی مرادی مدعی شده که نزدیک به یک صد و پنجاه نفر دیگر نیز همراه با وی وارد مرزهای سوریه شدند که شماری زیادی از آنها شهروندان افغان بودند.

پنج افغان درجنگ سوریه کشته و در خاک ایران دفن شدند

فرستادن افغان ها توسط حکومت ایران به جنگ سوریه ماجرایی تازه ای نیست درگذشته نیز گزارش های دراین زمینه انتشار یافته بود.

درتازه ترین مورد، خبرگزاری آسوشیتدپرس روز یکشنبه هفته جاری با انتشار گزارشی نوشت، که پنج شهروند افغان درجنگ سوریه کشته و اجساد آنها به کشور ایران به خاک سپرده شده اند.

درگزارش مذکور آمده است که این پنج شهروند افغان درجریان جنگ سوریه کشته شدند و اجساد آنها در شهر “قم” ایران دفن شده اند. اما مقام های ایرانی تاکنون دراین زمینه اظهار نظری نکرده اند.

افغان ها با پاداشی ۵۰۰ دلاری به جنگ سوریه فرستاده می شوند

ازسوی دیگر، العربیه .نت فارسی بتاریخ ۱۵ مه ۲۰۱۴ به نقل از روزنامه آمریکایی وال ستریت ژورنال، درگزارشی از استخدام افغان ها در ایران برای جنگ سوریه خبر داد.

این روزنامه به نقل از مقامات افغان و غربی نوشت که ایران در مقابل این خدمت پاداشی معادل ۵۰۰ دلار در ماه و اجازه اقامت در ایران را به این افراد می دهد.

این روزنامه به نقل از یک مقام غربی در ایران نوشت که استخدام افغانها بخشی از استراتژی اعزام پیاده نظام به جبهه جنگ سوریه است.

درهمین حال، مقام‌های افغان نیز به این قضیه واکنش بسیار شدید نشان داد و گفته بودند که هیچ‌کشوری حق ندارد ‌از مجبوریت پناه‌جویان افغان در خاکش سوء استفاده کند و آنان را برای رسیدن به اهدافش‌ وسیله قرار دهد.