منتخب مردم شهرستان های چابهار، نیکشهر، کنارک، قصرقند و دشتیاری در مجلس یازدهم شورای اسلامی گفت: حاشیه نشینی چابهار زیبنده سواحل زیبای مکران نیست و باید بعد از گذشت سالیان متمادی طرح ساماندهی آنها تسریع تا مردم محروم و کپرنشین نیز از امکانات اولیه رفاهی بهره‌مند شوند

به گزارش سنت نیوز، معین‌الدین سعیدی اظهار داشت: وزارت راه وشهرسازی اقدامات خوبی برای ساماندهی معضل حاشیه نشینی آغاز کرده ولی کارها به کندی پیش می رود و نیاز به سرعت بخشیدن و تعیین تکلیف اراضی، ساخت و سازها و تعیین کاربری های مختلف سکونتی، آموزشی، بهداشتی، فرهنگی، رفاهی و سایر موارد دارد.

وی افزود: پدیده حاشیه نشینی در چابهار به لحاظ رشد و الگوی زیستی یک پدیده منحصر به فرد در کشور است و هر چقدر بیشتر زمان بگذرد دامنه های آن پیچیده تر و حل مشکلات سخت تر می شود.

وی بر هماهنگی و همکاری بین بخشی تمام ادارات و ارگان های متولی تاکید کرد و گفت: بیش از ۲ دهه مشکلات جنگلوک چابهار همچنان به قوت خود باقیست و سکونت اصولی محلات حاشیه نشین نظیر کمب و مرادآباد هنوز حل نشده است.

رییس سابق شورای اسلامی شهرستان چابهار ادامه داد: حضرت امام راحل فرموده اند این انقلاب کوخ نشینان است، نابسامانی زندگی فقیرترین افراد در محلات حاشیه ای شهر چابهار زیبنده نظام جمهوری اسلامی نیست لذا حل این مشکلات نیازمند اقدام فوری است.

سعیدی با بیان اینکه افراد ساکن در ۱۴ سکونتگاه غیر رسمی و مناطق حاشیه نشین صاحب حق و نیازمند کمک و همکاری و ساماندهی هستند، خاطرنشان کرد: گاها برخی افراد سودجو و فرصت طلب بصورت سازمان یافته اقدام به زمین خواری می کنند که قطعا مقابله با چنین افرادی نیازمند یک کار پیچیده امنیتی و قضائی است اما باید بین این افراد و قاطبه افرادی که از روی اجبار در مناطق حاشیه سکونت دارند، تمایز قائل شد.
وی گفت: برخی افراد از روی ناچاری و به امید زندگی بهتر، اشتغال در کارگاهها و فرار از خشکسالی از روستاها و شهرهای همجوار به نقاط حاشیه شهرچابهار پناه آورده و چندین دهه بدون برق، آب، بهداشت، مدرسه و سایر امکانات رفاهی سختی ها را متحمل شده اند، لذا این افراد دارای حقوق عرفی بوده و باید مسائل و مشکلات اراضی سکونتی آنان بصورت رسمی و قانونی حل و فصل شود.

منتخب حوزه انتخابیه چابهار در مجلس یازدهم ادامه داد: از وقتی مقام معظم رهبری بحث توسعه سواحل مکران را مطرح کردند، نگاه ها بسوی این پهنه جلب شده اما برخی از مسوولین اجرائی توجه ندارند که نگاه یکسویه به توسعه می تواند تبدیل به ضد توسعه شود.
وی افزود: مراد مقام معظم رهبری از توسعه پایدار منطقه، توسعه انسان محور است و وضعیت فعلی حاشیه نشینی تناسبی با نگاه بلند مقام معظم رهبری نسبت به سواحل مکران ندارد.
سعیدی تصریح کرد: سازمان بنادر ودریانوردی، منطقه آزاد و سایر ارگان هایی که بصورت غیرمستقیم در رشد حاشیه نشینی نقش داشته اند باید در ساماندهی سکونت‌گاه‌های غیررسمی چابهار هزینه کنند.

وی نگاه بولدزری و تخریب خانه های حاشیه نشینان که در گذشته مرسوم بوده را مردود دانست و خاطرنشان کرد: چنانچه این نگاه حاکم باشد هیچ مشکلی حل نخواهد شد و بار دیگر این افراد به شیوه های دیگری در همان نقطه و یا نقطه ای دیگر ساکن و مشکلات باز دوباره تکرار خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه آمارهای متفاوتی از حاشیه نشینان چابهار از سوی مسوولان مختلف ارائه می شود، افزود: براساس آمارهای غیررسمی بیش از ۵۶ هزار نفر حاشیه نشین در مناطقی نظیر جنگلوک، مرادآباد، کمب، میرآباد، عثمان آباد و سایر سکونتگاههای غیر رسمی ساکن هستند که نیازمند فوری ساماندهی و بهره مندی از امکانات برق، آب، بهداشت، مدرسه و تعیین تکلیف سندمالکیت اراضی سکونتی و سایر امکانات رفاهی هستند.

منتخب مردم شهرستانهای چابهار، نیکشهر، کنارک، قصرقند و دشتیاری از پیگیری های استاندار سیستان وبلوچستان، فرماندار، سازمان  بنیادمسکن انقلاب اسلامی، ستادبازآفرینی  راه وشهرسازی و سایر ادارات دست اندرکار برای آغاز طرح ساماندهی حاشیه شهر چابهار قدردانی کرد و خواستار تسریع در انجام کارها شد.

رییس سابق شورای اسلامی شهرستان چابهار با اشاره به اینکه تا کی شاهد حاشیه نشینی و سکونت غیر اصولی هزاران نفر در گوشه و کنار شهر زیبای چابهار با ظرفیت تجاری، اقتصادی و گردشگری باشیم و فکری برای حل مشکلات آنها نشود، خاطرنشان کرد: بیش از ۵۰ درصد جمعیت شهر چابهار حاشیه نشین هستند و این زیبنده سواحل زیبای مکران نیست.

وی گفت: شاخص اجرای طرح هادی در شهرستان های چابهار و دشتیاری ۱۱ درصد و بسیار ناچیز است که این شاخص باید ارتقا پیدا کند تا شاهد عمران و آبادانی و فضای شادابی در روستاهای این مناطق ساحلی و محروم باشیم.

سعیدی  ادامه داد: همکاری مردم و مسوولان مدیریت شهری می تواند برای حل مشکلات مفید و موثر باشد و باید هم مردم و هم مسوولان، هر کس به اندازه وظیفه ای که دارد به آن عمل کند و در این مسیر وظیفه خود می دانم تا همه ظرفیت های مجلس را برای حل این معضل بکار گیرم.